in

Çin’den Bir Kötü Haber Daha: Bitcoin Fiyatı Yüzde 5 Düştü

çin, bitcoin

Çin Halk Bankası, bugün 24 Eylül tarihli açıklamasına göre, kriptopara birimiyle ilgili tüm işlemlere yasak getirdi.

Çin Merkez Bankası, yaptığı açıklamada kriptoparalarla alakalı aktiviteler yasal değildir. Kripto para ticaretinden kaynaklanan risklerin daha detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Dijital para birimleriyle ilgili tüm ticari faaliyetler artık Çin’de yasa dışı kabul ediliyor. Bununla birlikte, kriptopara birimi sahipliğine ilişkin herhangi bir yasak söz konusu değil. Çin’in devlet planlayıcısı da kriptopara madenciliği endüstrisi üzerindeki baskısını artırdı. Bitcoin fiyatı sadece birkaç dakika içinde %5 düştü ve Bitstamp borsasında gün içi en düşük 42.977 dolara kadar geriledi.

Kalan madencilik tesisleri “uygun şekilde elden çıkarılmasını” gerektiren, ülkedeki endüstrinin nasıl ortadan kaldırılacağına dair ayrıntılı bir plan yayınlandı.

Kripto madencilik projelerinin elektrik piyasasında var olmasına izin vermeyeceğiz. Yeni kripto madencilik projelerinde enerji tüketim kontrollerini güçlendireceğiz.

Bu, neredeyse tüm büyük eyaletlerin yaz aylarında Bitcoin madenciliğine yasak getirmesinden ve yerel madencileri yurtdışına taşınmaya zorlamasından sonra geldi. Çin Merkez Bankası, kriptoyla alakalı ilgili yasa dışı finansal faaliyetlerin ciddi bir şekilde cezalandıracağını ve yurt dışındaki borsaların Çin’deki vatandaşlara hizmet sunmaması gerektiğini belirtti. Kriptopara topluluğu “Çin kaynaklı FUD’ları” rutin olarak kabul etmeme eğiliminde olsa da, piyasa yenilenen baskıyı açıkça kaldıramaz duruma gelmekte.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Doğadan Esinlenilmiş 10 Proje

Çin’den, Evergrande Krizi İçin Nakit Enjeksiyonu