in , ,

Çin Neden Bitcoin’i Yasaklamaya Karar Verdi?

Yıla güçlü bir başlangıç ​​yaptıktan sonra, Bitcoin ve diğer kriptopara birimleri bu hafta yine zor zamanlar geçirdi. En büyük haber ise Çin’in tüm kriptopara madenciliğini ve işlemlerini yasaklayan yeni düzenlemeleri duyurmasıydı. Hükümet hiçbir hareket alanı bırakmadı: Dünyanın en kalabalık ülkesinde kripto ticareti yapmak artık tamamen yasa dışı.

Cuma günü, Çin Merkez Bankası da dahil olmak üzere 10 hükümet organı, kriptopara birimlerini çökertme sözü veren ortak bir bildiri yayınladı ve teknolojiyi vatandaşların varlıklarına yönelik bir tehdit ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerini kolaylaştıran bir araç olarak kınadı. Haberler üzerine Bitcoin fiyatı yaklaşık yüzde 8 düştü, ancak günün ilerleyen saatlerinde temeline geri döndü. Altcoinler ise bu haberden daha büyük yara aldı.

Çin, son yıllarda kriptopara birimleri konusunda giderek daha kısıtlayıcı yasalar çıkarıyor. Ülke daha önce şirketlerin kriptopara birimiyle ilgili hizmetler sunmasını ve ülkede kriptopara birimi alışverişi yapmasını yasadışı hale getirdi. Artık ülke dışındaki kriptopara borsalarının bile Çin’de yaşayan insanlara hizmet vermesine izin verilmeyecek.

Ülkenin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ayrıca, dijital para birimleriyle ödüllendirildikleri karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek için büyük miktarda elektrik harcayan kriptopara madenciliği operasyonlarının gücünü kestiğini duyurdu.

Çin, İç Moğolistan gibi bölgelerde düşük elektrik maliyetleri nedeniyle geçmişte madencilik için popüler bir bölgeydi ancak ülke şu anda bir enerji krizi yaşıyor ve 2050 yılına kadar karbon nötr olmaya çalışıyor. Bu da kriptopara biriminin yerine getirilmesini zorlaştırıyor. 2019’da Çin, dünyanın Bitcoin enerji tüketiminin yüzde 75’ine ev sahipliği yaptı.

Bitcoin

Bu sayı 2021 baharında yüzde 46’ya düştü ve Cuma günü açıklanan yeni kısıtlamalarla muhtemelen daha da keskin bir şekilde düşecek. Çin hükümetinin kriptoparaları dizginleme hamlesi, ülkedeki ekonomik faaliyet üzerinde daha fazla kontrol uygulama arzusuyla da ilgili. Bitcoin ve altcoinler, bankalar veya hükümetler gibi kurumsal otoriteler olmadan işlemleri kolaylaştırmak için bir araç olarak tasarlandı.

Bu yüzden herhangi bir ülkede gelişmelerine izin vermek, devlet aktörlerinin gücünü bir miktar düşürmektedir. Çin şimdi, hükümet tarafından desteklenecek olan eCNY olarak bilinen kendi dijital para birimini oluşturarak Bitcoin’in yerini almaya çalışıyor. Bununla birlikte, eCNY, Bitcoin ile yalnızca yüzeysel benzerliklere sahiptir ve blokzinciri kullanmaz.

Evergrande
Hong Kong, Çin’deki China Evergrande Center’ın dış görünümü 26 Mart 2018. REUTERS/Bobby Yip

Çin’de yeni kısıtlamaların açıklanması, bu hafta kriptoparalara ağırlık veren tek gelişme değildi. Bitcoin ve diğer kriptopara fiyatları da, eskiden Çin’in en büyük ikinci inşaat şirketi olan mega geliştirici Evergrande’nin çöküşünün ardından Salı günü düşüş yaşamıştı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

çin, bitcoin

Çin Halk Bankası Tüm Kriptoparaları Yasakladı

Bitcoin (BTC), Cardano (ADA) ve Terra (LUNA) Teknik Analizi | 25 Eylül 2021