in ,

Çin Merkezli Coin’ler Hangileri?

En hızlı büyüme oranlarına sahip küresel piyasalardan biri olan kripto piyasası, yeni yıl ile birlikte yükselişler yaşamaya devam ediyor. Kripto piyasası yeni projelerle gelişirken ekosisteme dahil olan kripto paralarında çeşitliliği artıyor.

Ülkeler kendi stablecoinler’ini çıkarmaya yönelik adımlar atarak market dinamiklerinin değişmesine sebep oluyor. Bu ülkelerden biri olan ve kripto para yasaklarıyla gündeme gelen Çin, Binance borsasının ve çok sayıda kripto para biriminin kuruluş yeri olarak biliniyor. Bu yazımızda Çin menşeili coin’leri inceleyeceğiz.

Aralarında TRON, Vechain, EOS gibi kripto para projelerinin yer aldığı Çin merkezli coin’ler; NEO, IOST, Elastos (ELA), Quantum (Qtum), NULS, Gxchain (GXC), Bytom (BTM), Waltonchain (WTC), Time New Bank (TNB) şeklinde sıralanabilir.

Kısaca bazı projelerden bahsetmek gerekirse; Shanghai merkezli Onchain şirketinin piyasaya sürdüğü Neo, Çin’in ilk dijital para birimi olması ve “Çinli Ethereum” olarak anılması nedeniyle Ethereum’a rakip kabul edilir. TRON (TRX), Tron Foundation tarafından geliştirilen ve 2017’de piyasaya sürülen merkeziyetsiz blok zinciri tabanlı bir işletim sistemidir. Ethereum ile benzer yapıda bir blok zincir altyapısına sahip olan Tron, eğlence sektöründe ve dijital içerik paylaşımında devrim yaratmayı amaçlar.

2017’de piyasaya sürülen EOS, merkeziyetsiz uygulamalar için oluşturulan en güçlü altyapı olarak tanımlanabilir. Platform, işlem ücretlerini ciddi oranda düşürerek kullanıcı dostu bir altyapı sunar. 2017 yılında 25 milyon dolarlık bir ICO topladıktan sonra piyasaya sürülen kripto para Qtum Coin, Bitcoin ve Ethereum projelerinin en iyi özelliklerini tek bir platformda birleştirmek için geliştirilmiştir.

Ontology, kripto para dünyasında kullanılan akıllı sözleşmelerin yaygınlaşması ve kimlik doğrulama işlemlerinin kolaylaşması amacıyla kurulan bir platformdur. Çin merkezli olan projenin kripto para birimi ONT coin’dir. İş ihtiyaçları ve taleplerini karşılamak amacıyla kurulmuş olan VeChain, tedarik zinciri yönetimi ve iş süreçlerini geliştirmek için kullanılan bir blok zincir platformudur.

Diğer Çin merkezli projeler ise şu şekilde listelenebilir:

$CFX = Çin’de instagram’a destek veriyor
$MDT = Hong Kong Yapay Zeka Tokeni
$CTXC = Çin Yapay Zeka
$COCOS = Çin Oyun Blok Zinciri
$FIL = Çin veri depolama
$ACH = Hong Kong’da kripto ödemeleri

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Çin Menşeili Kripto Varlıklar Hangileri? Özellikleri Neler?

Çin Coin’leri Neden Yükseliyor?