in

Çin Hükûmeti’nin Kriptopara Yasağı Sektörde Küresel Krize Yol Açabilir mi?

Çin, kriptopara birimleri için regülasyonlarını katılaştırdı. Çin hükûmeti, bankalar ve çevrimiçi ödeme yöntemleri de dahil olmak üzere finansal kurumların kriptopara birimi işlemleriyle ilgili hizmetler sunmasını yasakladı. Çin’in baskıları ne anlama geliyor? Çin neden kriptopara birimi düzenlemesini katılaştırdı? Çin hükûmeti’nin bu yasaklama girişimi dünya kriptopara piyasasını nasıl etkileyebilir? 

Beihang Üniversitesi’nden blockchain uzmanı Prof. Tsai Wei-Tek, Çin’in yürürlüğe koyduğu regülasyonlar hakkındaki görüşlerini CGTN Haber Kanalı üzerinden yanıtladı.

CGTN: Çin’in kısıtlamaları ülkedeki kriptopara işleyişi için ne anlama geliyor?

Tsai: Duyuru, Çin’deki ilgili faaliyetleri önemli ölçüde azaltmaya çalıştığı anlamına geliyor. Buna herhangi bir kripto işlemi ve madenciliği dahildir. Yani pratikte tüm endüstriyi kapatıyor.

CGTN: Çin neden kriptoparalarla ilgili regülasyonlarını sıkılaştırdı?

Tsai: Şu anda sadece Çin değil, diğer birçok ülke de kriptoparaları yasaklamaya çalışıyor. Hükûmetlerin bu kriptopara birimlerini yasaklamak istemesinin birkaç nedeni var. Sebeplerden biri oynaklığının son derece yüksek olması. İkincisi, bu kriptopara birimlerinin piyasa değeri, ülkedeki en büyük bankalarından daha büyük olacak şekilde çok fazla yükseliş kaydetti. Bu yüzden ülke üzerinde çok fazla ekonomik etkiye sahip olacaklar. Bu dijital para birimlerinin ulusal para birimleri değil, uluslararası para birimleri olduğu unutulmamalıdır. Ekonomik faaliyetlerin önemli bir kısmı uluslararası faaliyetlere aitse, bu ülke ciddi bir uluslararası etki altında olacaktır. Bu yüzden birçok ülke bunu istemeyebilir.

kriptopara

Uluslararası Para Fonu, Ekim 2020’de bu kriptopara birimlerinin uluslararası faaliyetler olduğunu ve birçok ülkenin stres veya etki altında olacağını belirten bir rapor yayınladı. ABD’deki bir makale (başka bir senaryo), Bitcoin gibi kriptopara biriminin dünyanın rezerv para birimi haline gelebileceğini belirtiyor. Bu durumda, tüm finansal piyasa yapısı değiştirilmelidir. Bu, yeni bir Bretton Woods’umuz olacağı anlamına geliyor. 1944 yılına geri dönmeli ve yeni dünya mali yapısını yeniden inşa etmeliyiz. Dünyanın buna hazır olduğundan emin değilim. Çok karmaşık ve çok stresli. Dünya bunların hiçbirine hazır değil.

CGTN: Çin’de uygulanacak olan yasak dünya kriptopara piyasasını nasıl etkiler?

Tsai: Çin hükûmeti madenciliği ve ardından işlemleri yasaklarsa, bu kriptopara birimlerinin hızlanmasına veya büyümesine kesinlikle çok ciddi bir zarar verecektir. Bu kesinlikle kriptopara birimlerinin fiyatına ve oynaklığına çok fazla kısıtlama getirecektir, ancak kriptopara birimlerinin sadece bununla ortadan kaybolacağını düşünmüyorum. Bunun birkaç nedeni var:

kriptopara

Her şeyden önce, dünyanın finansal kriz yaşadığı 2008 yılında, birçok banka başarısız oldu. Ancak hükümet, bu bankaların batamayacak kadar büyük olduğunu söyledi. Mevcut Bitcoin’in piyasa değerine bakarsanız, JP Morgan’ın piyasa değerinin yaklaşık iki katıdır. JP Morgan, ABD’nin en büyük bankasıdır. Yani, Bitcoin’in piyasa değeri sıfır olursa, pratikte iki bankamız olur, ABD’deki en büyük iki banka tamamen çöker. Bunu böyle düşündüğümüzde bunun ekonomik sonucu çok ciddi ve ağır olur. Bunun yaşanması durumunda birçok şey ciddi zararlar alabilir. Dolayısıyla kriptopara dünyasının bundan dolayı tamamen çökmesini beklemiyorum.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

charged particles

Yılın En Dikkat Çeken NFT Projesi: Charged Particles

kriptopara, sec

SEC Kongre’den Destek İstedi: Kriptopara Sektörü Regüle Edilmeli!