içinde ,

Çin Hükûmeti Blockchain Geliştirmek İçin Yol Haritasını Açıkladı

Çin hükûmeti, Çin’de blockchain teknolojilerinin benimsenmesini ve kullanılmasını hızlandırmak için tasarlanmış yönergeleri açıkladı.

Çinli yetkililerin blok zincirini benimsemeye yönelik son hamlesinde, Merkezi Siber Uzay İşleri Komisyonu Ofisi ve Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, benimseme için dört ayrı alanı kapsayan planlar hazırladı. Kılavuzlar, Çin hükümetinin önemli bir stratejik amacı olarak görülen blok zinciri etrafında yeni teknolojilerin alınmasını sağlamayı amaçlayan bir endüstriyel kalkınma stratejisinin parçası olarak yayınlandı. Bu vizyon, Çin’in yüksek hızda çeşitli test aşamalarından geçen kendi dijital yuanı dışında, ülkede etkin bir şekilde yasaklanmasıyla sonuçlanan devletin dijital para birimlerine bakış açısıyla tam bir tezat oluşturuyor. MIIT belgesi, blok zinciri benimseme vizyonunu belirlerken, teknolojiyi “yeni nesil bilgi teknolojisinin önemli bir parçası” olarak tanımlıyor. Belgeye göre, blok zinciri teknolojisinden yararlanacak başlıca alanlar ekonomi, finans, sanayileşme ve kamu hizmetleridir.

Blockchain

Ekonomik etki açısından, kılavuzlar izlenebilirlik, veri paylaşımı ve tedarik zinciri yönetimini blok zinciri için temel kullanım örneklerinden bazıları olarak gösteriyor. Finans sektörü için, AI ve bulut bilişimin yanı sıra İnternet de dahil olmak üzere diğer teknolojilerle daha iyi uyumluluk ihtiyacını açıklıyor. Kamu hizmetleri alanında, makale akıllı şehirleri ve kamu hizmetlerinin sunumunda yeni teknolojilerin artan kullanımını tartışıyor ve bir dizi kullanım durumunda pratik kullanım için kilit bir alan olarak blok zincirinin değişmezliğini vurguluyor. Belge ayrıca, daha fazla endüstri ve kamu sektörünün benimsenmesi için altyapı sağlamaya yardımcı olacak bir dizi blok zinciri endüstri kümesinin ve şirketin kurulmasını da talep ediyor. Tedbirler, yetkililerin ülkedeki kripto fenomenlerinin sosyal medya hesaplarının kapatılması haberiyle birlikte, Çin özel dijital para birimlerinin kullanımını engellemeye devam ederken geldi.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

terra

Terra (LUNA) Nedir?

Cardano, Polkadot

İşte Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) İçin Sonraki Durak