in ,

Çin Hükûmeti Bitcoin Madenciliği Faaliyetlerini Denetlemeye Başladı

Çin’in kripto para birimleri hakkındaki görüşü belirsiz kalsa da, Pekin hükümetinin veri merkezi Bitcoin kripto madenciliği faaliyetleriyle uğraşıyor.

Kısa süre önce Çin devlet medyası Pekin’deki veri toplama merkezinin Bitcoin madenciliği için kullanıldığını duyurmuştu. Çin hükümetine göre, bu veri merkezlerinden madencilik operasyonları için güç tüketimi hakkında geri bildirim sağlamaları istendi. Bu haftanın başlarında, Pekin İşletme ve Bilgi Teknolojileri Bürosu, kripto madenciliği şirketlerine dahil olup olmadıklarını bildirmek için veri merkezlerine bir “acil durum bildirimi” gönderdi.

Bitcoin

Çin devlet medyası PengPai’ye göre, Pekin’deki veri toplama operatörlerinden kripto para birimi madenciliğinin enerji tüketimi üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için bilgi sağlamaları istendi. Merkezlerin geçtiğimiz yıl elektrik tüketimi rakamlarını vermeleri istendi. Bürodan kimliği belirsiz bir yetkili, soruşturmayı şehir yetkililerinin yürüttüğünü söyledi. Bu mesaj, Çin’deki en büyük üç telekomünikasyon operatörü dahil olmak üzere alıcılara gönderildi. Ülkenin telekomünikasyon endüstrisine China Telecom, China Unicom ve China Mobile dahil olmak üzere üç devlete ait şirket hakimdir. Son araştırmanın ülke çapında bir kampanyanın parçası olup olmadığı veya diğer veri merkezlerinin de kripto para birimi madenciliği operasyonlarına dahil olup olmadığı netleşmedi.

Kripto Madenciliği Daha Sıkı Bir Şekilde Düzenlenecek

Kripto para madenciliği süreci büyük miktarlarda hesaplama gücü gerektirdiğinden, büyük miktarda elektrik gereklidir. Moğolistan, Sichuan, Yunnan ve Xinjiang dahil olmak üzere Çin’in bazı bölgeleri, düşük elektrik fiyatları nedeniyle cazip madencilik alanları haline geldi. Mart ayında Moğolistan, enerji verimliliğini artırmak için kripto ile ilgili tüm madencilik projelerini bu ayın sonuna kadar askıya alacağını duyurdu. Nature Communications’da Nisan ayı başlarında yayınlanan bir araştırmaya göre, Bitcoin madenciliğinden kaynaklanan enerji kullanımı ve karbon emisyonları Çin’in iklim çabalarını riske atabilir. Ülke, geçen yıl Nisan ayında Bitcoin madenciliğinin %75’inden fazlasını yaptı. Bu hızla, BTC şebekesinin sürdürülmesinden kaynaklanan enerji tüketiminin 2024 yılında yaklaşık 297 terawatt saate ulaşması bekleniyor.

Bitcoin

Çin Bilimler Akademisi, Cornell Üniversitesi, Tsinghua Üniversitesi ve Surrey Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tek başına Çin’de kripto madenciliği için kullanılan bu kadar büyük miktarda enerji 130 milyon ton karbon emisyonuna neden olabilir. Bu ayın başlarında Xinjiang’da bir kömür madeninin neden olduğu bir kaza nedeniyle Çin’deki madencilik faaliyetlerinin durdurulması, hash oranında keskin bir düşüşle sonuçlandı. BitRiver CEO’su Igor Runets’e göre son kesinti, yenilenemeyen kaynakların güvenilmezliğinin ve Çin’deki madenciliğin merkezileşmesinin bir göstergesiydi. Kuzey Amerika şirketleri yenilenebilir madenciliğe girdikçe, dünyanın bu kısmı daha yüksek bir hash oranı görecek. Ancak, Kuzey Amerika’nın Çin’in Bitcoin hash oranındaki payına ulaşması uzun zaman alacaktır.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Swipe

Tarihteki En Büyük SXP Yakım İşlemi Gerçekleşiyor

Oasis

Açık Para, Açık Finans Ve Şimdi Açık Veri: Oasis Network