in ,

Çin Halk Bankası Tüm Kriptoparaları Yasakladı

çin, bitcoin

Çin dijital paraların kullanımı konusunda sert tutumu, dün kripto piyasasını büyük ölçekli düşüşler sergiledi. Çin Halk Bankası, tüm kriptopara işlemlerini yasaklayan ayrıca vatandaşların kriptopara kullanan yabancı hizmetleri yasakladı. Gelen açıklamalardan sonra Bitcoin ve diğer kriptoparalar kayda değer bir düşüş sergiledi.

Çin Halk Bankası, 24 Eylül 2021’in erken saatlerinde web sitesinde kısa ama etkili açıklamayı yaptı. Yapılan açıklamaya göre, Çin hükümetinin önceki aylarda kriptoparalarla ilgili güvenlik endişeleri hakkında ileri sürdüğü düşünceleri yineledi.

Ülkedeki finansal kurumlarda zaten yasaklanmışken, bu son hamle, kriptopara işlemlerini şu anda ülkede yasa dışı ve kovuşturulabilir hale getiriyor; bu, bankacılık işlemlerinde kullanımına izin vermemekten çok daha sert bir adım. Duyurunun ardından Bitcoin, yaklaşık %5,6 düşüş yaşadı. Açıklamadan sonra Bitcoin 45.1 bin dolardan 40.7 bin dolar ile 42.6 bin dolar bandında dalgalandı. Altcoinler de bu açıklamadan nasibini aldı.

Çin, son aylarda kriptoparalarla ilgili endişelerini her fırsatta dile getiriyor. Hükümetin siber güvenlik üzerindeki baskılarının yanı sıra oyun sektörünü de sıkı bir şekilde düzenlemesiyle aynı zamana denk geliyor. Hükümet daha önce de kriptoparalar hakkında olumsuz tavırlar sergilemişti.

Bitcoin

Piyasadaki kriptopara madencilerinin büyük bir bölümü Çin’de yer almaktadır. Bu da hem kriptopara madenciliği hem de teknoloji sahnesinde büyük bir değişime neden olabilir. Cambridge Üniversitesi, Nisan 2021’de Çin’in toplam Bitcoin madenciliğinin yaklaşık yüzde 46’sından sorumlu olduğunu öne süren bir rapor yayınladı. Kulağa ne kadar büyük gelse de Çin, önceki raporlardan bu yana kriptopara madenciliğinde düşüş gözlendi.

Çin’de kriptopara işlemlerinin tamamen yasaklanmasıyla, yatırımcıların endişeli bekleyişleri sürüyor. Bununla birlikte, ileriki güncellemeler ve değişiklikler için konuyu izlemeye devam edeceğiz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Dünyanın En İyi Lüks Elektrikli Araç Modelleri

Çin Neden Bitcoin’i Yasaklamaya Karar Verdi?