in

Çin, CoinGecko, CoinMarketCap ve Diğer Benzer Siteleri Engelledi

çin, bitcoin

Çin kaynaklı FUD’lar gelmeye devam ediyor. Çin, CoinGecko, CoinMarketCap ve TradingView dahil olmak üzere kriptopara ile ilgili büyük web sitelerine erişimi engelledi.

Çin, kriptopara ile ilgili ardı ardına yaptığı olumsuz açıklamalarla kriptoparaya karşı yürüttüğü “savaşı” kızıştırmaya devam ediyor. Çin merkez bankası, kripto ticaretinin ekonomik ve finansal düzeni bozduğunu söyleyerek geçen hafta kriptoparaları yasakladığını duyurmuştu.

Bugün ise, Çin, internet üzerinden CoinGecko, CoinMarketCap ve TradingView dahil olmak üzere kriptopara ile ilgili büyük sitelere erişim engeli getirdi.

Ülkenin merkez bankası, kriptopara ticaretinin ekonomik ve finansal düzeni bozduğunu söyleyerek geçen hafta yasaklar hakkında bir açıklama yayınlamıştı. Çin birçok kez benzer yasaklama haberleri yayınladı ancak kripto piyasası bu haberlerden artık eskisi gibi fazla etkilenmiyordu.

CoinMarketCap

Ancak bu seferki yasak açıklaması, Çin’in piyasaları alt üst eden emlak firması Evergrande’nin potansiyel borcu nedeniyle piyasadaki karmaşadan yararlanmış görünüyor.

Tabii ki, bazı vatandaşlar, Çin’in sansürü arttıkça yıllardır VPN aracılığıyla engellenen sitelere erişmeye devam ediyor. Kriptopara ile ilgili WeChat grupları kapatılmaya ve diğer platformlara taşınmaya başlandı.

Kriptoparalar ve madencilik aslında Çin’de son derece popüler. Yaşanan son gelişmeler, Çin’in kriptopara piyasasından ve son derece asi yapısından korktuğunu işaret ediyor.

Çin, Yasaklar Hakkında Kararlı Görünüyor

Gelişmeler, Çin’in kriptoparalar ile ilgili faaliyetleri sınırları içerisinde istemediğini açıkça belirtiyor. Çin’de faaliyetlerine başlayan ve devam eden birden fazla şirket ve projeden kurtulmanın planlarını yapmakta. Çin, uzun zamandır birçok kripto faaliyetine ev sahipliği ediyordu.

Bazı kripto borsaları da regülasyonlar ve yasaklamalara uymak için bölgedeki operasyonlarını kapatma kararı aldı. Çin’in en büyük kriptopara borsası Huobi, ana karada bulunan müşterilerinin yıl sonuna kadar kontratlarını durduracağını açıklamıştı. Bunun yanı sıra, en iyi madencilik donanımı üreticisi olan Bitmain, Bitcoin madencilik teçhizatlarının satışını durdurdu.

DeFi

Yasaklamalarla ilgili açıklamaların üzerine, özellikle DeFi token’lerinin güçlü bir şekilde yükselmesiyle piyasa oldukça iyi bir performans sergiledi. Bunun nedeni, Çin ana karasında bulunan yatırımcıların yasaklanan borsalardaki yatırımlarını DeFi projelerine kaydırmasıydı. Ancak kriptopara piyasası halen kırılgan durumda, zira Evergrande’nin yaşadığı likidite krizi ve temerrüde düşebilme ihtimali diğer şirketlere de sirayet edebilir.

Sonuç olarak, Evergrande krizinin üzerine Çin’in aldığı bu kararlar, piyasadaki yatırımcıları tedirgin ediyor ve tedbirli davranmaya itiyor.

Kriptoparalar ve blockhain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Roush Fan Token Chiliz Borsasında Listeleniyor: $ROUSH Nedir?

Şampiyonlar Liginde Socios Derbileri Haftası