in , ,

Çığır Açan İki Proje: $TARA ve $KAS Projelerinin Karşılaştırılması

Topluluğumuzun tecrübeli ismi Bratu, $TARA ve $KAS projelerini incelediği bilgilendirici tweet flood’unu takipçileriyle paylaştı.

DAG blok zincirleri, sürekli gelişme kaydeden blok zinciri teknolojisi dünyasında dikkatleri üzerine çekmeye devam ederken, çığır açan iki proje olan $TARA ve $KAS projelerine göz atacağız.

$KAS Nedir?

KAS, ölçeklenebi̇li̇rli̇k, güvenli̇k ve merkezi̇yetsizlik sorunlarını çözen yeni bir PoW- L1’dir. Bir kombinasyon olan DAG & GHOST mutabakat algoritmaları, GhostDAG mimarisine dayanır. Bu, daha yüksek işlem hızları ve daha iyi ölçeklenebi̇li̇rli̇k demektir.

$TARA Nedir?

Ölçeklenebilir, hızlı ve merkeziyetsiz bir PoS- L1 blok zinciridir. Block DAG topolojisini kullanır ve EVM uyumludur. Yapay zeka tabanlı uygulamalara olanak sağlar. Gerçek dünya sorunlarını çözmeyi amaçlar.

Vizyonları karşılaştırıldığında; Hem $TARA hem de $KAS DAG tabanlı mimariler kullanmaktadır, ancak özel vizyonları ve hedefleri farklıdır. $TARA, IoT veri bütünlüğü ve denetlenebilirliğine odaklanarak gerçek zamanlı veri uygulamaları için özel olarak tasarlanmıştır.

Öte yandan $KAS, ölçeklenebilir bir küresel ödeme sistemi olmaya daha geniş bir şekilde odaklanmış gibi görünüyor. $KAS, Satoshi’nin merkeziyetsiz P2P nakit sistemi vizyonunu gelecekte şişmeyecek bir para birimiyle tamamlamak için var.

Ancak $KAS‘ın gelecekteki hedefi, geliştiriciler’in $KAS blok zincirinde dApps oluşturmasına izin veren akıllı sözleşmelere sahip olmaktır.

Fikir birliği karşılaştırıldığında;

TARA  Mutabakat Mekanizması

$TARA, t-DAG (İşlemi yönlendirilmiş bir asiklik grafik) ve PBFT (Pratik Bizans Hata Toleransı) kombinasyonunu kullanır.

t-DAG

İşlemlerin düğümler olarak temsil edildiği ve kenarların bağımlılıklarını temsil ettiği bir DAG varyasyonu Bu, paralel işleme ve ölçeklenebilirliğe izin vererek yüksek verimli uygulamalar için uygun hale getirir.

PBFT

 Blok DAG sıralamasına gerçek bir kesinlik katmak için kullanılır Kötü niyetli aktörlerin varlığında bile merkeziyetsiz bir ağdaki düğümler arasında anlaşma sağlar t-DAG ile birlikte doğrusal bir PBFT blokları zinciri oluşturarak sonlandırılmış bağlantı zincirleri sağlar. 

KAS Mutabakat Mekanizması

$KAS, mutabakat mekanizması olarak GHOSTDAG kullanır. GHOSTDAG da bir DAG çeşididir. Geçerli zincir olarak “en ağır” zincire (en fazla blok ve işleme sahip olan) öncelik verir, ancak çatalları daha verimli bir şekilde ele almak için sub-tree’leri de dikkate alır. KAS düğümleri, aşırı çatallanmadan kaçınırken güvenliği en üst düzeye çıkarmayı amaçlayarak, ana zinciri genişletmek için en ağır gözlemlenen sub-tree’yi açgözlülükle seçer. 

Karşılaştırma

  •  $TARA‘nın t-DAG’ı PBFT ile birleştirilerek geri döndürülemez işlem sırasını sağlamak için gerçek kesinlik sağlanırken, $KAS en ağır zincir ve h&le çatallarına verimli bir şekilde öncelik vermek için GHOSTDAG kullanır. 
  • Hem $TARA hem de $KAS, paralel işleme ve ölçeklenebilirliğe olanak tanıyan işlemleri işlemek için DAG’lardan yararlanır. TARA’nın PBFT’si Bizans hatalarına karşı güçlü garantiler sağlayarak kötü niyetli aktörlerin varlığında bile mutabakat sağlar.

TARA ve KAS’ın farklı mutabakat algoritmaları, vizyonları, kullanım durumları ve özellikleri ile gerçekten de farklı L1’ler olduğu açıktır. Blockchain trilemma’sını çözmek için benzersiz yaklaşımları var ve farklı uygulamalara hitap ediliyor. 

$TARA, IoT uygulamaları için gerçek zamanlı veri işleme ve ölçeklenebilirliğe odaklanan bir PoS konsensüs algoritması kullanır. Eş zamansız ve hafif bir PBFT süreci ile elde edilen gerçek kesinliğe sahip bir Blok DAG yapısı kullanır.

TARA’nın vizyonu, gerçek zamanlı veri ve IoT uygulamaları için ölçeklenebilir, verimli ve merkeziyetsiz bir platform sağlamaya odaklanmıştır. Öte yandan $KAS, ölçeklenebilir bir PoW blok zinciri sağlayarak blok zinciri trilemmasını ele almak için tasarlanmıştır.

KAS, yüksek performanslı GHOSTDAG konsensüsü ile blok zinciri trilemmasını çözmeyi amaçlamaktadır. Bu farklılıklara bakıldığında, $TARA ve $KAS‘ın farklı projeler olduğu, vizyonlarının ve kullanım durumlarının blok zinciri alanındaki farklı ihtiyaçları karşıladığı açıktır.

Her iki proje de ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik sorunlarının üstesinden gelmeyi amaçlasa da bunu farklı mutabakat mekanizmaları ve mimari yaklaşımlarla gerçekleştirmektedir.

Sonuç olarak, TARA & $KAS arasındaki karşılaştırma, DAG-blok zincirleri alanında iki farklı ve yenilikçi yaklaşımı ortaya koymaktadır. Her ikisi de blok zinciri trilemmasını ele almayı amaçlasa da, bunu farklı fikir birliği mekanizmaları, vizyonlar ve kullanım durumları aracılığıyla yaparlar. 

$TARA‘nın IoT ve gerçek zamanlı veri bütünlüğüne odaklanması onu diğerlerinden ayırırken, $KAS‘ın gelişmiş güvenlik ve uyumluluğa yaptığı vurgu benzersiz gücünü ortaya koyuyor. Blok zinciri ortamı geliştikçe, bu projeler DAG-blok zincirlerinin sunduğu çeşitli stratejilerin ve olasılıkların bir sağlam kanıtı olarak durmakta ve merkeziyetsiz teknolojinin geleceğini kendi dikkat çekici özellikleriyle şekillendirmektedir.

Kaynak: @fitforcrypto_

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Real World Assets (RWA) Nedir?

PayPal, Stablecoin Piyasaya Sürdüğünü Duyurdu!