in ,

Çığır Açan İki Proje: $KAS ve $INJ Karşılaştırması

Kripto portföyünüze varlık eklemeden önce projelerin yardımcı olacak özelliklerini, kullanım örneklerini ve avantajlarını ayrıntılı olarak inceleyin. Bu yazımızda Kaspa ve Injective projelerini karşılaştırmalı olarak ele aldık. 

Başlamadan önce kısaca iki projenin ne olduğunu hatırlayalım. KAS, ölçeklenebi̇li̇rli̇k, güvenli̇k ve merkezi̇yetsizlik sorunlarını çözen yeni bir PoW- L1’dir. Bir kombinasyon olan DAG & GHOST mutabakat algoritmaları, GhostDAG mimarisine dayanır. Bu, daha yüksek işlem hızları ve daha iyi ölçeklenebi̇li̇rli̇k demektir. Injective Protocol ise birlikte çalışabilir uygulamaları desteklemek için oluşturulmuş Layer-2 blockchain projesidir.

1. Tasarım Odağı:

$INJ : Öncelikle DeFi pazarındaki vadeli işlemlere, marja, spot ticaretine odaklanan merkeziyetsiz bir türev borsası olarak tasarlandı.

$KAS : Hızlı onay süreleri, yüksek verim ve ölçeklenebilir konsensüs protokolü gibi özelliklere sahip merkeziyetsiz bir dijital para birimi olmayı hedefliyor.

2. Blok Zinciri Mimarisi:

$INJ : Kritik yarış koşullarını ve madencilerin çıkarabileceği değer sorunlarını çözen, Ethereum’a bağlı bir Layer-2 yan zincir olarak Layer- 2 çözümüyle Ethereum üzerine inşa edilmiştir.

$KAS : Proof-of-work konsensüs mekanizmasını kullanır ve Ghost DAG Phantom protokolünü temel alarak yönlendirilmiş döngüsel olmayan bir grafik aracılığıyla ölçeklenebilirlik sunar.

3. Kullanım Durumları:

$INJ: Merkeziyetsiz türevler konusunda uzmanlaşmış olup kullanıcıların sürekli swaplar, fark sözleşmeleri (CFD’ler) ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli türev piyasalarında işlem yapmalarını sağlar.

$KAS : Merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarını destekleyen ve bir değer deposu olarak hizmet veren merkeziyetsiz bir para birimi olarak konumlandırılmıştır.

4. Uzlaşma Mekanizması:

$INJ: Adil işlem sıralamasını uygulamak ve sansüre dayanıklı ve güvenilir bir sistem sağlamak için doğrulanabilir bir gecikme işlevine sahip Injective Chain’e güvenir.

$KAS : Ağın güvenliğini sağlamak ve merkeziyetsiz bir yapıya ulaşmak için Ghost DAG Phantom protokolünü temel alan bir proof-of-work konsensüs mekanizması kullanır.

5. Token ve Yönetişim:

$INJ : Token, merkeziyetsiz kamu hizmeti ve yönetişim tokeni olarak hizmet eder ve piyasa yapıcılar, protokol güvenliği ve aktarma teşvikleri gibi çeşitli hususları etkiler.

$KAS : Tokenin benzersiz yaklaşımı, açık topluluk yönetimi, oylama ve kitlesel fonlama sistemidir. İşlem maliyetleri ve geliştirici ücretleri de dahil olmak üzere tüm ağ etkinliklerine güç sağlamak için Kaspa protokolünde kullanılır.

6. Likidite ve Gecikme:

$INJ: Merkeziyetsiz finansın kullanılabilirliğini artırmayı amaçlayan, birçok merkeziyetsiz borsada görülen zayıf likidite ve yüksek gecikme sorunlarını ele alıyor.

$KAS : Kullanıcı ve geliştirici deneyimlerini iyileştirmek için hızlı onay sürelerini ve ölçeklenebilirliği vurgular.

7. Madencilik ve Ağ Güvenliği:

$INJ: Aktarıcıların likidite sağlama, rekabeti ve daha iyi kullanıcı deneyimlerini teşvik etme ve ağ güvenliğine katkıda bulunma karşılığında ödüllendirildiği bir model uygular.

$KAS : Tek bir düğümde güç yoğunlaşmasını önleyerek güvenlik endişelerini gidermeyi amaçlayan bir proof-of-work konsensüs mekanizması kullanır.

8. Tokenomisi:

$INJ: 1,3 milyar USD’lik piyasa değeri ile %83’lük dolaşımdaki arz, $INJ zaten bir boğa koşusu yaşadı ve mevcut 17$’lık fiyat, bu boğa koşusunda kırılacak olan önceki en yüksek seviyeye yakın.

$KAS : %75’lik arz ve mevcut ATH seviyesinde bulunan $KAS hızla büyüyor, 2,8 milyar USD’lik mevcut piyasa değeri rakibinin iki katı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Kriptoda Siyah Kuğu Etkilerine Nasıl Hazırlanmalıyız?

ChainGPT Staking Puanı Nedir?