in , ,

Chiliz (CHZ) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?


Chiliz (CHZ), başta spor takımları olmak üzere, organizasyonların fan token oluşturmasını sağlayan bir platformdur. 

Chiliz’in arkasındaki ekip Socios, 25 ülkede 150’den fazla spor takımıyla ortaklık kurmuş durumda. Bu ortaklıklar arasında Barcelona, PSG, Juventus, Manchester City ve Atlético Madrid gibi önde gelen futbol kulüpleri de yer alıyor.

Şubat ayında UEFA, Socios.com ile küresel lisans ve bölgesel sponsorluk anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre Socios, UEFA organizasyonlarının resmi fan token ortağı oldu. Mart ayında Lionel Messi, Socios’un küresel marka elçisi oldu. Nisan ayında 13 NFL takımıyla sponsorluk anlaşması imzalandı.

Ağustos ayı platform için oldukça yoğundu. Socios.com ilk olarak Barça Studios’un %24,5’lik payını satın adı ve Barcelona futbol kulübünün teknoloji ortağı oldu. Ardından, İtalya’nın mali düzenleyicisi OAM’dan onay aldı ve İtalya milli futbol takımı ile anlaşma imzaladı. OAM lisansı, şirketin Avrupa pazarındaki payını artırmada kilit rol oynayabilir. Yine Ağustos ayında, Alexandre Dreyfus, NFT’leri başlatmak için CHZ 2.0’a geçişe yönelik işaretler verdi.

Chiliz Chain 2.0’a yönelik Scoville Testnet Mart ayında piyasaya sunulmuştu. Buna paralel geçen hafta Phase 3 yayınlandı. Bu aşamada CHZ cross chain bridge hayata geçecek.

Diğer taraftan 15 Ağustos’ta, Phase 5’in çalışmalarına yönelik duyuru yapılmıştı. Bu aşamada ise staking özelliği öne çıkıyor. Programa göre mainnet, yılın 3. veya 4. çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen Phase 7’de hayata geçecek.

Chiliz Chain 2.0 ile CHZ, önde markalarının DeFi ve Play-to-Earn ürünleri oluşturabileceği, fan token ve NFT üretebileceği, CHZ kullanarak loyalty, ticari satış ve etkinlik programları oluşturabileceği, geniş bir ekosistemin omurgası haline gelecek.

Şu anda, spor takımlarının yönetimine dahil olmak adına alternatif bir sistem bulunmuyor. Taraftar katılımı yoluyla izleyici kitlesini harekete geçirmek ve bunlardan para kazanmak tamamen yeni bir gelişme. Taraftarlar, düşük maliyetle bir takıma yatırım yaparak söz sahibi olabilirler. CHZ, tüm bu noktaları uygulamaya koyarak alanının öncüsü oldu.

Chiliz, ilk olması nedeniyle yaptığı anlaşmalarla kendisine hali hazırda büyük bir ekosistem yarattı. Buna paralel Chiliz Chain 2.0 beklendiği gibi hayata geçerse platform daha fazla ivme yakalayabilir.

Fan token kavramının daha fazla gelişmesi ve farklı uygulama alanları oluştukça başta Chiliz olmak üzere platformların adaptosyanları daha fazla artacaktır. Halihazırda Kasım ayında başlayacak 2022 Katar Dünya Kupası bunu test etmek için büyük bir fırsat sunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Blockchain Alternatifleri: Hashgraph, Dag ve Holochain

Bitcoin (BTC), 23.000 Dolar Seviyesine Dönebilecek mi?