in

ChatGPT, Google’ın Yerini Alabilir mi?

Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından oluşturulan dil modeli ChatGPT,  konuşma dilini anlama ve cevaplama yeteneğine sahiptir. Çoğu araştırmaya göre, OpenAI’nin ChatGPT’si yapay zeka alanında nesnel veriler ortaya koymanın ve uygulamanın önemini gösteriyor.

Dil modeli teknolojisi yani chatbot’lar, özellikle geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde oldukça hızlı gelişmekte ve birçok alanda tercih edilmektedir. Örneğin, bu chatbot’lar kullanılarak dil çevirisi yapılabilir, metinleri anlamaya ve yorumlamaya yönelik yazılım programları oluşturulabilir. ChatGPT’yi diğerlerinden ayıran en önemli özellik, bellektir. Bot, konuşmada daha önce söylenenleri hatırlayabilir ve kullanıcıya anlatabilir.

Çoğu araştırmaya göre, OpenAI’nin ChatGPT’si Google ve benzeri arama motorunun yerini alma potansiyeline sahip. OpenAI’nin temel teknolojisinin gelişimi Google ile aynı olsa da bu teknolojiyi ChatGPT projesiyle sunuş şekli, insanlara yapay zekanın tam anlamıyla gelişmiş bir sistemde nasıl çalıştığını gösterme konusunda şimdiye kadarki en iyi ifadesidir.

“Pokémon türünün güçlü ve zayıf yönleri nedir?” sorusu hem Google’da hem de ChatGPT’de araştırılarak alınan cevaplar üzerinden programın gelişimi test edilmiş.

Aynı soru ChatGPT’ye sorulduğunda sorunun cevabına dair olabilecek tüm olasılıklar ve muhtemelen yardımcı olabilecek bilgiler bir listesi verilmiş.

Tüm geliştirmelere rağmen, bulunan bazı dezavantajlar nedeniyle modelin potansiyeli sınırlıdır. Araştırmacılar, modeli kesin bir cevap olmadığında daha dikkatli olması için eğiterek, modelin olgusal olarak yanlış bilgiler üretmesini önlemek için bazı güvenlik önemleri eklemişlerdir. Bu güvenlik önlemleri sayesinde, ChatGPT, doğru bir cevap vermek için yeterli bilgiye sahip olmadığı sorulardan kaçınır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

PIAS (PIAS) Nedir? Nasıl Alınır?

PancakeSwap’ta Likidite Nasıl Kaldırılır?