içinde

Changpeng Zhao: Terra Fork Değer Yaratmaz

Binance

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Terra forking planının işe yarayacağını düşünmediğini, bu adımın herhangi bir değer yaratmayacağını belirtti.

Hafta sonu Changepeng Zhao, “Bu işe yaramayacak. Forking, yeni çatala herhangi bir değer kazandırmaz. Bu bir temennidir.” şeklinde bir tweet attı. 

Changpeng Zhao’nun tweet’i, Terraform Labs’ın kurucusu ve CEO’su Do Kwon’un, Terra ağına yönelik canlanma planı önermesinden bir gün sonra geldi. Do Kwon, Terra ağını çatallayarak (yeni bir zincir oluşturarak) paydaşlara 1 milyar token dağıtmayı planlıyor. Kwon, “Terra topluluğu, topluluğu ve geliştirici ekosistemini korumak için zinciri yeniden oluşturmalıdır.” demişti.

Yine de Changpeng Zhao’ya göre, “coin mint’lemek değer yaratmaz. Teşvikler sadece bir ön yükleme mekanizmasıdır” yorumunda bulundu. Binance CEO’su Changpeng Zhao ayrıca Luna Foundation Guard (LFG)’a ait, Bitcoin (BTC) rezervlerinin nerede olduğunu da sorguladı. Bu konuya yönelik “Rezerv olarak kullanılması gereken tüm BTC nerede?” sorusunu yöneltti.

Cevaplanmayan Soru

Luna Foundation Guard (LFG), Terra’nın çöküşünden sonra Bitcoin (BTC) rezervleriyle ilgili önemli bir soruyu henüz yanıtlamış değil.

Bitcoin

LFG, UST için forex rezervi olarak toplam 70.736 Bitcoin (2 milyar doların üzerinde) biriktirdi. Ancak LFG, UST’yi kurtarmak için bu Bitcoin’leri kullanamadı. Stablecoin olarak her zaman 1 dolar değerinde olması gereken UST, değerini neredeyse tamamını kaybetti. 

Toplam Bitcoin rezervleri dışında LFG, UST sabitini korumaya yardımcı olmak için 750 milyon dolarlık Bitcoin kredisi sağladı. Bu, LFG’nin rezervlerinde hala 1,2 milyar doların üzerinde Bitcoin olması gerektiği anlamına geliyor.

Ancak şimdiye kadar LFG, bu fonlarla ilgili herhangi bir ayrıntı vermedi. LFG’nin herkes tarafından bilinen cüzdan adresi sıfır Bitcoin bakiyesi gösteriyor. 

Changpen Zhao, 13 Mayıs’da attığı bir tweet’te “UST/LUNA olayının Terra ekibi tarafından ele alınması (veya alınamaması) konusunda hayal kırıklığına uğradım. Ekiplerinden ağı geri yüklemelerini, fazladan mint’lenmiş LUNA’yı yakmalarını ve UST’yi kurtarmalarını istedik. Şu ana kadar herhangi bir olumlu yanıt alamadık alamadık.” demişti. 

Sabah saatlerinde ise Binance CEO’su Changpen Zhao, LUNA’nın 2. tur fundraising’ine katılımına ve herhangi bir UST’nin satın alınmasına yönelik iddiaları reddeden bir tweet attı. Zhao’nun tweet’te, “Binance, Luna’nın fon toplamasının 2. turuna katılmadı ve herhangi bir UST satın almadı. Binance Labs, 2018’de Terra’ya (layer 0 blockchain) 3 milyon ABD doları yatırım yaptı. UST, ilk yatırımımızdan çok sonra geldi.” yorumunda bulundu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Etherscan ve CoinGecko, MetaMask Kimlik Avı Saldırılarına Karşı Uyardı

Kripto,

Küresel Düzenleyiciler, Kripto İçin Ortak Bir Kuruluş Başlatacak!