içinde , ,

Chainlink ve SWIFT’ten Zincirler Arası Ortaklık

Dünya politikalarında uygulanan, para basma, faiz indirme gibi hamleler kurumsal firmaların kripto ile ilişkisini büyük ölçüde etkilemektedir. Yeni gelişmeye göre bankalar arasında bir sistem olan SWIFT, diğer verileri sağlayan Chainlink ile birlikte çalışmaya başladı. 

Şirket ortaklık çalışmasının, zincirler arası birlikte çalışabilirlik protokolü (CCIP) üzerinden işleyeceğini açıkladı. Aslında bu hamle büyük ölçüde iki farklı ekosistemin birleşmesi olarak da yorumlanabilir. Geleneksel ve yenilikçi olarak ayrışan iki farklı sistem bir protokol üzerinde işleyiş sürdürecek. Bu yenilikçi hareketlilik, bankalar arası ağın tüm blok zincir ortamlarında iletişim kurabilmesini sağlayacaktır.

Geleneksel ve Dijital Sistemler Arasında Köprü

Chainlink kurucu ortağı Sergey Nazarov, SmartCon konferansında konu ile ilgili açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarda, blok zincir sisteminin benimsendiğini vurguladı. Bu benimseme bir noktada çeşitli kurumlarda da varoluş yaratacağını belirtti. Bununla birlikte bahsedilen dağıtılmış defter teknolojisinin (DLT) kurumlara fayda sağlayacağını açıkladı.

SWIFT’in Strateji Direktörü Jonathan Ehrenfeld Solé, konu ile ilgili fikirlerini açıkladı. Chainlink ile SWIFT arasında başarılı bir işleyişin sağlanmasını bir noktada kurumlara bağladı. Çünkü bahsedilen başarı, kurumların kriptoya olan ilgisi ile bağlantılı olduğunu vurguladı. Bahsedilen yorumlar aslında kurumların yeni nesil teknoloji ile geleneksel yaklaşımları birleştirmekten çekinmediğini de göstermektedir.

Açıklamalarda diğer dikkat çeken konu ise geleneksel finans (TradFi) kurumları oldu. Bu kurumların aslında sadece tek bir ağ üzerinden farklı varlıklarını yönetmek istediğini belirtti. Yeni sistem dahilinde geleneksel ve dijital sistemler arasındaki ilk köprü kurulmuş oldu.

Bu köprülerden biri de mesajlaşma platformu olarak gündemde yerini aldı. Solana tabanlı birkaç proje birlikte çalışabilir Open Chat Alliance için bir araya geldi. Bununla birlikte Lit Protocol, kripto yatırım şirketi 1kx liderliğindeki A Serisi turunda 13 milyon topladığını açıkladı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Cosmos (ATOM) ve Reef (REEF) Güncel Teknik Analizleri | 29.09.2022

Chainlink (LINK) ve Helium (HNT) Teknik Analizleri | 29.09.2022