in ,

Chainlink (LINK) Nasıl Stake Edilir?

Chainlink, 2017 yılının Haziran ayında San Francisco şehrinde bulunan ve finansal teknoloji üzerine çalışan SmartContract şirketi tarafından yaratılmıştır. 

Chainlink, kullanıcıların blok zincirde yer almayan veriler ile güvenli ve doğrulanabilir akılı sözleşmeler arasında bağlantı kurmasını sağlar. 

Chainlink Nasıl Stake Edilir? 

LINK stake etmeye başlamadan önce aşağıdaki maddeleri mutlaka yerine getirmelisiniz: 

  • LINK tokenlerinizi Ethereum ana ağında, kendi kendini koruyan bir Web3 cüzdanında veya Web3 cüzdanları tarafından desteklenen donanım cüzdanlarında tutun.
  • Stake etmek için en az 1 LINK’e sahip olun.
  • Ethereum işlem ücretlerini ödemek için yeterli miktarda ETH’ye sahip olun. 

Chainlink Staking v0.1 Metamask, Coinbase Wallet, WalletConnect uyumlu cüzdanlar ve Argent, Gnosis Safe gibi akıllı sözleşme cüzdanları dahil olmak üzere çeşitli cüzdanları destekler. Trezor ve Ledger gibi donanım cüzdanları, Web3 dApp’lerine erişmek için MetaMask gibi Web3 cüzdanlarına bağlanabilir. 

Bu yazıda sizlere MetaMask kullanarak nasıl LINK stake edebileceğinizi göstereceğiz. 

  • İkinci adım olarak ekranın sağ üst bölümünde yer alan “Connect Wallet” butonuna tıklayarak cüzdanımızı bağlamalıyız. 

  • Bir diğer adım olarak LINK tokenlerinizi ve ETH’nizi tutan Web3 cüzdanınızı seçmelisiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi biz bu yazımızda MetaMask’i kullanacağız fakat siz dilerseniz diğer cüzdanlar ile de işlem gerçekleştirebilirsiniz. 

  • MetaMask’i seçtik, şimdi de MetaMask’e bağlı bir cüzdan seçmeliyiz. Eğer birden fazla cüzdanınız varsa LINK tokenlerinizi tutan cüzdan adresini seçmelisiniz. Ardından cüzdanınızı Chainlink Staking web sayfasına bağlamak için “Next” butonuna basmalısınız. Açılan sekmede yer alan “Connect” butonuna tıklayarak diğer adıma geçiyoruz.
  • Şimdi ise ekranımızın sağ üst bölümünde yer alan cüzdan simgesine tıklayarak Chainlink Staking web sayfasına geri dönüyoruz. 

  • Staking sayfamız açıldığına göre cüzdanımızda bulunan LINK tokenlerinden stake edeceğiniz miktarı bulunan boşluğa girmelisiniz. 

  • Stake etmek istediğimiz miktarı da yazdığımıza göre “Stake LINK” butonuna basabiliriz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşımıza çıkacak olan sekmelerde “Accept and Continue” butonlarına tıklamalısınız. Ardından Web3 cüzdanınız açılacak ve işlemi onaylamanız istenecek. Ağ işlem ücretlerini ödemek için gereken tahmini ETH miktarının uygun olduğunu doğruladıktan sonra “Confirm” butonuna basın. 

  • İşleminizin onaylanması için bir süre geçmesi gerekecek. İşlem onaylandıktan sonra ekranınızda “Transaction Complete” yazılı bir sayfa açılacak. Bu sayfayı gördüyseniz staking işleminiz başarıyla gerçeklemiş demektir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Everton FC Fan Token (EFC) Nedir? Nasıl Alınır?

Aleph Zero (AZERO) Nereden ve Nasıl Satın Alınır?