in ,

CFTC, Binance ve CZ’yi Dava Etti

Binance

Dünyanın en büyük kripto para platformu Binance ve CEO’su Changpeng Zhao, türev kurallarını ihlal ettikleri iddiasıyla ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından dava edildi. 

CFTC davayı, 27 Mart 2023’te Chicago’daki federal mahkemede açtı. Türev düzenleyicisi, Binance’in kendisine uygun şekilde kaydını gerçekleştirmediğini ve yükümlülüklerinden kaçtığını söyledi.

CFTC şikayetinde şu ifadeleri kullandı: 

“Binance, ABD’deki müşteri tabanını geliştirirken yürürlükteki federal yasaları göz ardı etti. Çünkü bunu yapmak onlar için karlı oldu.” 

CFTC, en az iki yıldır Binance’i ABD’de ikamet edenlerin kripto türevlerini alıp satmasını engelleyip engellemediği konusunda soruşturuyor. CFTC kurallarına göre platformların Amerikalıların bu ürünlerle işlem yapmasına izin vermeleri halinde kuruma kaydolmalarını gerektiriyor.

CFTC’nin açtığı bu dava, Binance’in CEO’su CZ ile doğrudan veya dolaylı yoldan ilişkili 300 hesapla kendi platformlarında işlem yaptığını iddia ediyor.

Bunun yanı sıra CFTC, Binance’in eski uyum sorumlusu Samuel Lim’in, terörün finansmanını, kara para aklamayı önlemek ve tespit etmek için tasarlanmış yasalar da dahil olmak üzere Emtia Borsası Yasası’nın çok sayıda hükmünü ihlal ettiğini de ortaya çıkardı.

Bloomberg News’in haberine göre düzenleyici kurum, Binance’in faaliyetlerini araştıran birkaç ABD kurumundan yalnızca biri. Bu gelişmelerin yanında İç Gelir Servisi Binance’in kara para aklamayı önleme yükümlülüklerine uyumunu incelerken SEC de borsanın kayıtsız menkul kıymet alım satımını destekleyip desteklemediğini araştırıyor. 

Açılan bu son dava, Binance’in yanı sıra Changpeng Zhao için de oldukça büyük bir darbe. Bununla birlikte, Changpeng Zhao ve Binance henüz konu ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.

2017’de kripto sahnesinde parlayan ve daha büyük rakiplerini geride bırakan Binance, Kasım ayında FTX’in iflasıyla birlikte pazar payını artırdı. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

dYdX, Cosmos Tabanlı Test Ağını Başlatmaya Hazırlanıyor

kripto blockchain

Piyasa Değerine Göre İlk 15 Zero-Knowledge Projesi