içinde

Çevrimiçi Cüzdanlar İçin Koruma Yöntemleri

Çevrimiçi cüzdanlar son zamanlarda çok popüler olmaya başladı. Günümüzde yapacağımız işlemler için internet ve bilgisayarlarımıza güveniyoruz ancak kendimizi dolandırıcılara ve hackerlara karşı açıkta bırakıyoruz. Bu yazımızda bu riskleri minimize etmek için hangi yöntemleri kullanabileceğimizi anlatacağız.

1-Her Şeyi Yazın

Tüm bilgilerinizi bilgisayarınızda veya telefonlarınızda tutmak daha kolaydır. Fakat bu bilgileri ayriyeten bir kağıda dökmek de sizin için çok faydalı olur. Örneğin farklı hesaplarınız için farklı şifreler belirlemek güvenlik açısından önemlidir. Bu şifreler arttıkça takibi de zorlaşmaya başlar. Bu bilgileri bir şekilde kaydetmek zaruridir. Bu kaydı telefon veya bilgisayar yerine bir kağıda dökmek daha güvenilirdir. Online saldırılardan etkilenme riskinizi minimize eder.

2-Şüpheli Bağlantılara Dikkat Edin

İnternet, bilgisayarınıza virüs bulaştırabilecek şüpheli linklerle doludur. Bir internet sayfasında rastgele pop-up’lar açılabilir, hesabınızın ihlal edildiğine dair mailler alabilirsiniz. Size şüpheli görünen bir linke asla tıklamamalısınız. Her zaman güvenilir borsaları kullanmalısınız.

3-Uygulama İndirirken Dikkatli Olun

Bazı uygulamalar göründüğünden farklı olabilir. Örneğin oyun gibi görünmesi için tasarlanmıştır ancak amacı, kötü amaçlı yazılımlar kullanarak bilgilerinize erişmektir. Bunu önlemek için yalnızca tanınmış ve güvenilir yerleri kullanın. Iphone için AppStore gibi.

4-Offline Depolama Sistemleri Kullanın

İnternet herkese açık olduğu için, dijital cüzdanlarınızı korumanın en güvenli yolu şifrelenmiş flash bellekler gibi çevrimdışı depolama sistemleri kullanmaktır. Dijital cüzdanlarınızda hatırı sayılır miktarda varlığınız buluyorsa, güvende tutmak için en iyi yöntemlerden biridir.

5-Cihazlarınıza Şifre Koyun

cüzdan

Hesaplarınızın şifresi olduğu gibi, kullandığınız cihazların da şifresi olmalıdır. Telefonunuza, bilgisayarınıza, tabletinize şifre koymanız güvenliğinizi artıracaktır. Hatta kullandığınız cihaz uygunsa parmak izi ile giriş teknolojisini kullanabilirsiniz. Bu teknolojide çok kez yanlış giriş yapılırsa cihazı devre dışı bırakma seçeneği de mevcuttur. Bu şekilde sizden izinsiz cihazlarınıza giriş yapılamaz.

6-Two-Factor Authentication Kullanın

Two-factor authentication (İki adımlı kimlik doğrulama) sistemi genellikle giriş yapmaya çalıştığınız web sitesine kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra sms veya mail olarak size 4-6 haneli bir onay kodu gönderir. Bu şekilde 2 aşamalı bir sistem oluşmuş olur ve birisi hesabınıza girmeye çalışırsa haberiniz olur.

7-Yazılımlarınızı Güncelleyin

Kullandığınız cihaz ne olursa olsun anti-virüs programı veya bir güvenlik uygulaması yükleyin. Düzenli olarak da güncellemelerini kontrol edin. Harcadığınız zamana değecektir.

8-Öğrenmeye Devam Edin

İnternet sürekli değişiyor, siz de ayak uydurmalısınız. Hackerlar gittikçe daha yaratıcı oluyor ve bilgilerinize erişmek için yeni yollar geliştiriyorlar. Bu yollardan haberdar olursanız, riskinizi azaltmış olursunuz. Bu yüzden araştırmayı ve öğrenmeyi bırakmamalısınız.

9-Güvenli Ağ Bağlantılarını Kullanın

Herkese açık ücretsiz WIFI ağları çok da güvenli değildir. Kimin izlediğini asla bilemezsiniz. Yalnızca kişisel güvenli ağ bağlantınızı kullanıyor olmak riskinizi minimize eder.

10-Hesaplarınızı Sıklıkla Kontrol Edin

Kriptopara cüzdanlarınız da dahil olmak üzere, dijital cüzdanlarınızı en az haftada 1 kez kontrol edin. Bu sayede bir yanlışlık veya eksiklik fark ederseniz duruma anında müdahale etme şansınız olur.

Source (Kaynak): walletsquirrel

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Solana

Solana Ekosistemi Üzerine İnşa Edilen 8 Yeni Proje

blockchain

Blockchain Teknolojisi, Hava Kirliliği İle Mücadelede Bizlere Nasıl Yardımcı Olabilir?