in , ,

CertiK Audit Nedir ve Neden Önemlidir?

Akıllı sözleşmeler, bunları sağlayan şirketler tarafından güvence altına alınan merkezi bilgi sistemlerinin aksine kurumsal varlıklar yerine koda güvenir. Bu kod, milyarlarca dolarlık fonu güvenle idare edebilecek kapasitede olmalıdır.

Akıllı sözleşmeler değişmez olduğundan ve dağıtıldıktan sonra değiştirilemediğinden kod güvenliğinin yayınlanmadan önce mükemmelleştirilmesi gerekir. Tek bir hata veya güvenlik açığı, fonları yanlış kullanabilir veya hacker’lara sözleşmeden yararlanma fırsatları verebilir. Özellikle kripto para piyasaları son zamanlarda hack haberleri ile çalkalanıyor.

Certik Audit

Bu tür hack haberleri, bütün kripto kullanıcılarına güvenli bir platformu kullanmanın önemini bir kez daha hatırlatmış oldu. Peki proje sahipleri ve kullanıcıları, blok zinciri protokollerinin ve akıllı sözleşmelerinin yeterince güvenilir olup olmadığını nasıl anlayabilir? Gerekli kontrolleri gerçekleştirebilecek teknik bilgilere sahip olmayabiliriz. İşte burada devreye Audit firmaları giriyor.

Bu firmalardan en ünlü ve güvenilir sertifika olduğu düşünülen CertiK Audit’in ne olduğunu ve nasıl yapıldığını inceleyelim.

CertiK Audit Nedir?

2018 yılında Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan CertiK, blok zinciri protokollerini ve akıllı sözleşmeleri güvence altına almak ve izlemek için sınıfının en iyisi AI teknolojisini kullanarak blok zinciri güvenliğinde bir öncüdür.

CertiK’in misyonu, siber dünyanın güvenliğini sağlamaktır. CertiK, blok zinciri ile başlayarak, akademiden işletmeye en son yenilikleri uygulayarak, kritik görev uygulamalarının güvenlik ve doğrulukla oluşturulmasını sağlar.

CertiK, kuruluşundan bu yana geçen üç yıl içinde 220’den fazla denetim gerçekleştirdi, 118 binden fazla kod satırını denetledi ve 8.03 milyar ABD doları değeri güvene aldı.

CertiK, en iyi kripto borsaları Binance, OKEx ve Huobi’yi güvence altına aldı. Aslında Binance Accelerator Fund, fon sağladığı en iyi platformları CertiK denetimleriyle güvence altına alan bir sisteme sahip.

Ayrıca CertiK, 100’den fazla birinci sınıf blok zinciri ve DeFi protokolüne de hizmet verdi.

Popüler Binance Smart Chain DeFi protokolü olan PancakeSwap bile akıllı sözleşmelerini CertiK tarafından denetlendi. Peki, bir CertiK denetimi gerçekte nasıl çalışır?

CertiK Audit’leri Nasıl Gerçekleşir?

Binance Smart Chain’deki protokolünüzü denetletmek isteseydiniz akıllı sözleşmelerinize uygulanacak teknik prosedür şudur:

  1. Akıllı sözleşmelerinizi ve amaçlanan davranışların özelliklerini CertiK’e sağlarsınız.
  2. Akıllı sözleşmeleriniz, CertiK BSC Security Oracle aracılığıyla resmi doğrulamanın matematiksel yönteminden geçecektir.
  3. Google, Microsoft, Oracle ve Facebook deneyimine sahip uzmanlar, sözleşmenizi manuel olarak gözden geçirecektir.
  4. CertiK, güvenlik açıklarını sınıflandıran, bunlara yönelik çözümler öneren ve resmi doğrulamadan elde edilen matematiksel kanıtları gösteren bir denetim raporu sunacaktır. Paketin bir kısmı, taranabilir bir QR kodu içeren karma bir Sertifika Doğrulama Rozeti olacaktır.

Tüm bu sürecin 48 saat kadar sürebileceğini ve oldukça pahalı bir denetleme işlemi olduğunu belirtmekte fayda var.

Günümüzde CertiK Audit

Günümüz kripto dünyasında, özellikle DeFi protokollerinde güvenlik olmazsa olmazdır.

Eğer kullandığınız projenin protokolü ve akıllı sözleşmeleri yeterince kurum tarafından denetlenmiş ve onay almışsa bu projeyi daha rahatla kullanabilir, paranızı orada tutabilir ve geceleri belki daha rahat uyuyabilirsiniz.

Ama unutmamalıyız ki hiçbir Audit firması, en iyisi olduğu düşünülen CertiK bile %100 kesin güvenliği garanti edemez. İnsan faktörünün olduğu her yerde hatalar mümkündür. Bu sadece kripto dünyası için değil, günümüz geleneksel finans ve merkezi kurumları için de geçerlidir.

CertiK ve diğer Audit firmalarının sunduğu şey; denetlemeler yaparak bu olası hataları mümkün olan en az seviyeye indirmektir.

Yatırım yapacağınız ve sunduğu imkanları kullanacağız kripto platformlarının bu güvenlik denetlemelerine sahip olup olmadığını ve bu denetlemeleri yapan firmaların bu iş için ne kadar donanımlı ve yeterli olduğunu kontrol etmek, güvenli bir yatırım yapmanıza giden yollardan biridir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Avalanche (AVAX): RWA Altyapısı Olarak Alternatif Ağlar

Takip Edilecek En İyi 3 Hedera Tabanlı Proje