içinde , ,

CertiK Audit Nedir ve Neden Önemlidir?

Akıllı sözleşme protokolleri için güvenliğin önemi ve önde gelen bir akıllı sözleşme denetim hizmeti olan CertiK hakkında bilgi edinin.

Akıllı sözleşmeler, bunları sağlayan şirketler tarafından güvence altına alınan merkezi bilgi sistemlerinin aksine, kurumsal varlıklar yerine koda güvenir. Bu kod milyarlarca dolarlık fonu güvenle idare edebilecek kapasitede olmalıdır.

Akıllı sözleşmeler değişmez olduğundan ve dağıtıldıktan sonra değiştirilemediğinden, kod güvenliğinin yayınlanmadan önce mükemmelleştirilmesi gerekir. Tek bir hata veya güvenlik açığı, fonları yanlış kullanabilir veya hacker’lara sözleşmeden yararlanma fırsatları verebilir.

Şu ana kadar kripto dünyasındaki en büyük hack işlemi bu Ağustos ayında gerçekleşti. Bir kriptopara platformu olan Poly Network’ten 600 milyon dolar değerinde farklı tokenler bir hacker tarafından ele geçirildi.Belli bir süre sonra hacker bu tokenleri iade etti ve platform kullanıcılarının mağduriyeti de giderilmiş oldu.

Certik

Ancak bu büyük olay, bütün kripto kullanıcılarına güvenli bir platformu kullanmanın önemini bir kez daha hatırlatmış oldu. Peki proje sahipleri ve kullanıcıları, blockchain protokollerinin ve akıllı sözleşmelerinin yeterince güvenilir olup olmadığını nasıl anlayabilir? Gerekli kontrolleri gerçekleştirebilecek teknik bilgilere sahip olmayabiliriz. İşte burada devreye Audit firmaları giriyor.

Bu firmalardan en ünlü ve güvenilir sertifika olduğu düşünülen CertiK Audit’in ne olduğunu ve nasıl yapıldığını inceleyelim:

CertiK Audit Nedir?

2018 yılında Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi profesörleri tarafından kurulan CertiK, blockchain protokollerini ve akıllı sözleşmeleri güvence altına almak ve izlemek için sınıfının en iyisi AI teknolojisini kullanarak blockchain güvenliğinde bir öncüdür.

CertiK’in misyonu siber dünyanın güvenliğini sağlamaktır. CertiK, blockchain ile başlayarak, akademiden işletmeye en son yenilikleri uygulayarak, kritik görev uygulamalarının güvenlik ve doğrulukla oluşturulmasını sağlar.

CertiK, kuruluşundan bu yana geçen üç yıl içinde 220’den fazla denetim gerçekleştirdi, 118 binden fazla kod satırını denetledi ve 8.03 milyar ABD doları değeri güvene aldı.

audit

CertiK, en iyi kripto borsaları Binance, OKEx ve Huobi’yi güvence altına aldı. Aslında Binance Accelerator Fund, fon sağladığı en iyi platformları CertiK denetimleriyle güvence altına alan bir sisteme sahip.

Ayrıca CertiK, Binance, Tera, Bancor, Shapeshift ve Blockstack dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere 100’den fazla birinci sınıf blockchain ve DeFi protokolüne de hizmet verdi.

Popüler Binance Smart Chain DeFi protokolü olan PancakeSwap bile akıllı sözleşmelerini CertiK tarafından denetlendi.

Peki, bir CertiK denetimi gerçekte nasıl çalışır?

CertiK Audit’leri Nasıl Gerçekleşir?

Binance Smart Chain’deki protokolünüzü denetletmek isteseydiniz, akıllı sözleşmelerinize uygulanacak teknik prosedür şudur:

CertiK

  1. Akıllı sözleşmelerinizi ve amaçlanan davranışların özelliklerini CertiK’e sağlarsınız.
  2. Akıllı sözleşmeleriniz, CertiK BSC Security Oracle aracılığıyla resmi doğrulama‘nın matematiksel yönteminden geçecektir.
  3. Google, Microsoft, Oracle ve Facebook deneyimine sahip uzmanlar, sözleşmenizi manuel olarak gözden geçirecektir.
  4. CertiK, güvenlik açıklarını sınıflandıran, bunlara yönelik çözümler öneren ve resmi doğrulamadan elde edilen matematiksel kanıtları gösteren bir denetim raporu sunacaktır. Paketin bir kısmı, taranabilir bir QR kodu içeren karma bir Sertifika Doğrulama Rozeti olacaktır.

Tüm bu sürecin 48 saat kadar sürebileceğini ve oldukça pahalı bir denetleme işlemi olduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç olarak;

Günümüz kripto dünyasında, özellikle DeFi protokollerinde güvenlik olmazsa olmazdır.

Eğer kullandığınız projenin protokolü ve akıllı sözleşmeleri yeterince kurum tarafından denetlenmiş ve onay almışsa, bu projeyi daha rahatla kullanabilir, paranızı orada tutabilir ve geceleri belki daha rahat uyuyabilirsiniz.

Ama unutmamalıyız ki, hiçbir Audit firması, en iyisi olduğu düşünülen CertiK bile 100% kesin güvenliği garanti edemez. İnsan faktörünün olduğu her yerde hatalar mümkündür. Bu sadece kripto dünyası için değil, günümüz geleneksel finans ve merkezi kurumları için de geçerlidir.

CertiK ve diğer Audit firmalarının sunduğu şey, denetlemeler yaparak bu olası hataları mümkün olan en az seviyeye indirmektir.

Yatırım yapacağınız ve sunduğu imkanları kullanacağız kripto platformlarının bu güvenlik denetlemelerine sahip olup olmadığını ve bu denetlemeleri yapan firmaların bu iş için ne kadar donanımlı ve yeterli olduğunu kontrol etmek, güvenli bir yatırım yapmanıza giden yollardan biridir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Proton (XPR) Zincirine Genel Bakış: Geleneksel Bankacılığa Uzanan Bir Köprü

NFT Filmleri Sıradaki Büyük Olay mı?