in ,

Celsius ve Ethereum Düşüşünde Son Gelişmeler

Piyasanın uzun süredir yaşadığı dengesizlik Celsius ve Ethereum’u da derinden etkiledi. Ethereum çok hızlı bir şekilde düşmeye devam ederken, yüksek faizler vaat eden Celsius’un CEL token’ı da düşüş yaşadı. 

Bilindiği üzere kripto kullanıcıları için bankacılık ve finansal hizmetler sunan Celsius, para çekme işlemlerini durdurduğunu açıklamıştı. Ancak sosyal medyada Celsius’un açıkça iflas ettiği iddiaları dolanıyor. Piyasaların düşmesi ya da tüm varlığını yakın zamanda çöken LUNA ve Terra protokellerine yaptığı için Celsius’un zorlandığı düşünülüyor. Celsius’un CEL token’ı, ETH pozisyonlarında işlevsel olarak iflas ettiği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Ethereum ile Celsius’un ortak noktası stETH’dir. Bir iddiaya göre Celsius’un elindeki likit ETH gün geçtikçe azalıyor. Celsius’un ise rezervlerindeki en büyük pay %44 ile stETH’de bulunuyor. Celsius’un elinde bulundurduğu ETH’lerin neredeyse yarısı stETH olduğu için birbirlerini etkiliyorlar. CEL token sahiplerinin ellerindeki varlıkları satması ağın dengesini bozuyor. CEL token’ında düşüş ve Ethereum fiyatındaki düşüşün bir nedeni de bu çerçevede şekilleniyor.

stETH’yi düşüren ve Celsius’u bu denli etkileyen nedenlerden biri olarak Alameda Research görülüyor. İsminden kaynaklı olarak ilk duyulduğunda bir araştırma şirketi olarak algılansa da büyük miktarlarda kripto varlık alım-satım işlemlerini gerçekleştirerek borsalara likidite sağlayan piyasa yapıcısı bir firmadır. Alameda’nın arkasındaki isim dünyanın en büyük 4. kripto borsası FTX ve kurucusu Sam Bankman-Fried’dir. 

Piyasadaki analistler, Celsius Network’ün yatırımcılara geri ödeme yapmak için likit fonlarının bitmesinden endişe ediyor. Alameda Research’ün stETH’deki pozisyonlarından çıktığı ve varlığın neredeyse 50.000’ini ETH için kullandığına yönelik sosyal medyada birçok iddia dolaşıyor. Bu durumun  stETH/ETH sabitini etkileyeceği düşünülüyor. Yeni bir Terra UST vakası mı yaşanacak dedirten bu gelişmelerin DeFi pazarındaki karşılığı nasıl olacağı ilerleyen süreçlerde görülecek. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Avalanche (AVAX), Solana (SOL) ve Tron (TRX) Güncel Fiyat Analizleri I 14.06.2022

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Nereye Kadar Geri Çekilebilir?