in ,

Celsius Hakkında Soruşturma Açıldı!

Alabama, Kentucky, New Jersey, Teksas ve Washington’daki devlet menkul kıymetleri regülatörleri, kripto borç verme platformu Celsius Network’ün bu hafta kullanıcı geri ödemelerini askıya alma kararını araştırıyor.

Şirketin icra direktörü Joseph Rotunda, Texas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu’nda 16 Haziran Perşembe günü açıklama yaptı. Rotunda, yetkililerin Pazartesi sabahı ilk iş olarak bir araya gelip konuyu soruşturmaya başladıklarını ve soruşturmaya “öncelik” verdiklerini de sözlerine ekledi.

Celsius, aşırı piyasa koşulları nedeniyle hesaplar arası para çekme, trade ve transferleri duraklattığını söylemişti. Şirket, bunu yapmanın şirketi zaman içinde geri çekilme yükümlülüklerini yerine getirmek için daha iyi bir konuma getireceğini söyledi. Joseph Rotunda:

Birçok perakende yatırımcı da dahil olmak üzere müşterilerin varlıklarına hemen erişmeleri gerekebileceği; ancak hesaplarından para çekemeyecekleri konusunda çok endişeliyim. Müşterilerin yatırımlarına erişememesi önemli mali sonuçlara yol açabilir.

Alabama Menkul Kıymetler Komisyonu Direktörü Joseph Borg ise Alabama, Texas, New Jersey ve Kentucky menkul kıymetler regülatörlerinin konuyu araştırdığını söyledi. Celsius, regülatörlerden gelen sorulara yanıt olarak yürütülen soruşturmanın ilk aşamalarda olduğunu söyledi.

Borg, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun da Celsius ile iletişim halinde olduğunu da sözlerine ekledi.

SEC Ne Düşünüyor?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Celsius hakkında yorum yapmaktan kaçındı. New Jersey ve Washington eyaleti menkul kıymetler regülatörleri, Celsius hakkındaki yorum taleplerine yanıt vermedi. Kentucky Finansal Kurumlar Departmanı’ndan bir sözcü ise devam eden icra eylemleri ve soruşturmalar hakkında yorum yapmama politikalarının olduğunu belirtti. Celsius’un CEO’su Alex Mashinsky ise son gelişmelerle ilgili henüz yorum yapmadı. Alex Mashinsky, daha önce Celsius’un içinde bulunduğu durumla ilgili olarak şunları söylemişti:

Celsius Network ekibi durmadan çalışıyor. Endişelerinize odaklandık ve bu kadar çok kişiden haber aldığımız için minnettarız. Bir araya geldiğinizi görmek, topluluğumuzun dünyadaki en güçlü topluluk olduğunun açık bir işaretidir. Bu zor günlerde sabrınız ve desteğiniz bizim için dünyaları ifade ediyor.

 

Rotunda ise kendisinin ve ekibinin, kullanıcı para çekme işlemlerini durdurma kararını New Jersey merkezli Celsius’un, şirketin blog gönderisinden ve Twitter’da 14 Haziran Pazar gecesi yaptığı duyurudan öğrendiğini söyledi.

Kentucky, New Jersey ve Teksas’taki regülatörler, 2021 Eylül ayında Celsius’un faiz getiren ürünlerinin menkul kıymet olarak kaydedilmesi gerektiğini belirtmişlerdi. Şubat ayında ise SEC ve aynı eyalet regülatörleri, kripto kredi ürünlerini kaydetmediği için BlockFi’ye 100 milyon dolar para cezası verdi.

Celsius Nedir?

Celsius, perakende müşterilerden kripto mevduatları toplar ve bunları, geleneksel finans sektörünün dışında kredilerden sigortaya kadar hizmetler sunmak için blockchain teknolojisini kullanan DeFi dahil olmak üzere toptan kripto piyasasına eşdeğer yatırımlar yapar. Celsius, perakende müşterilerine vaat ettiği yıllık büyük getirilerle ön plana çıkıyordu.

CEO Mashinsky, 2021 Ekim ayında Celsius’un 25 milyar dolarlık varlığa sahip olduğunu söyledi. Celsius web sitesi, bu rakamın geçen ay itibariyle yaklaşık 11.8 milyar dolara düştüğünü gösteriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Musk ve Şirketleri, DOGE Manipülasyonundan Dava Edildi

ApeCoin %65 Değer Kaybetti! Neden Düşüyor?