in ,

Celestia (TIA) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda, Celestia projesinin öne çıkan özelliklerini, avantajlarını, aldığı yatırımları ve tokenomik bilgilerini kaleme alacağız.

Celestia, herkesin minimum ek yük ile kendi blok zincirini kolayca dağıtmasını sağlamak için oluşturulmuş modüler bir konsensüs ve veri ağıdır.

Celestia projesinin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Ethereum’un güvenliğine ve Cosmos’un esnek uygulama oluşturma ortamına sahip
  • Veri Kullanılabilirliği Örneklemesi (DAS) aracılığıyla yüksek ölçeklenebilirlik ve gerçek merkeziyetsizlik elde etmek

Orta Yazılım Konumlandırma

Celestia’nın modüler konsepti, Ethereum Settlement, Celestia DA ve Zk Rollup’ın ideal bir formunu sağlar.

Bu, mevcut rollup projelerinin DA katmanını benimseyeceği anlamına gelir. Celestia’nın modüler DA katmanı sadece Layer-2’de değil, Layer-1’de de aktif olarak uygulanacak.

Layer-2 Savaşları Geliyor

EIP-4844 (Porto Dank-Sharding) sayesinde rollup maliyetlerinin bu yılın sonuna kadar önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. Peki bu özellik hangi avantajlar sunacak?

  • Çoğu dApp’in şu anda karşılaştığı yüksek gas ücretleri sorununu çözer,
  • Bu sayede Layer-2 ekosistemi kaçınılmaz olarak bir büyüme yaşayabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, Celestia rollup’larla rekabet içinde değil, bu projeler ile ortak bir ilişkisi (ara yazılım) bulunuyor.

Rekabet Avantajı

Celestia herhangi bir VM kullanarak veya veri kullanılabilirliği örneklemesi ile kolayca konuşlandırılabilir.

  • Hem yeni hem de mevcut rollup projeleri tarafından kolayca benimsenebilecek bir çözüm.
  • Çoklu zincir dönemi geliyor. EVM ve EVM olmayanlara karşı agnostik olmanın avantajları.
  • Ethereum’da tam Dank-Sharding (DAS) uygulaması) yol haritasında çok uzakta.

Şu anda, birçok proje arasında Celestia, Veri Kullanılabilirliği Örneklemesi teknolojisine tamamen sahip olan tek projedir.

Fonlama ve Tokenomik

Celestia, Binance Labs, Polychain Capital ve OKX Ventures gibi yatırım devlerinden toplamda 56,5 milyon dolar fon topladı. Projenin yerel kripto para biriminin tokenomik bilgileri ise şöyle:

  • Toplam Arz – 1 Milyar
  • Mevcut Arz – 267 Milyon
  • İlk Dolaşım – 74 Milyon (Airdrop+Teşvikli Test Ağı)

193 milyon token ise Ar-Ge ekosistemi ve gelecek girişimler için tahsis edilmiştir, ancak bu rakam başlangıçtaki TGE’yi etkilemeyecek.

Celestia İçin Olası Senaryo

Aptos gibi, büyük borsalarda eş zamanlı listeleme gerçekleştirilebilir. Sui gibi eşzamanlı launchpad katılımı sağlanabilir.

Celestia Mainnet Beta’nın 31 Ekim’de yapılması planlanıyor ve Bybit 31 Ekim’de bir lansman havuzu düzenleyeceklerini açıkladı.

Benim Görüşüm

Geçen yıl borsalar ve risk sermayedarları rollup’lara odaklanmıştı, bu yıl ise dikkatler modülerler üzerinde.

Rollup’lar çoğu projeye benimsenme getirecek ve modüler zincirler kolayca entegre edilebilecek ve yüksek ölçeklenebilirlik sunacak. Bunun yanı sıra Celestia’nın benzersiz teknolojisi birçok proje ve geliştirici tarafından kısa süre içinde tercih edilecek.

Kaynakhttps://twitter.com/layerggofficial/status/1717441374814081180

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Binance Blockchain Week İstanbul’a Sayılı Günler Kaldı!

Sahte Token’lardan Korunma Rehberi