in ,

Celestia Modüler Zinciri Bize Ne Sunuyor?

Monolitik blok zincirlerindeki kıtlık, kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyen çeşitli sorunları ortaya çıkarır. Kıt blok alanı blok zincirlerini kullanıcılar için daha pahalı hale getirir. Bununla birlikte seçenek azlığı geliştiricilerin seçeneklerini sınırlayarak inovasyonu kısıtlar. Modüler zincirler, monolitik zincirlerin kıt olduğu yerlerde bolluk getirerek bu sorunları en aza indirir.

Modüler blok zincirler, mutabakatı yürütmeden ayırarak blok zincirlerin uzmanlık alanı için özel olarak inşa edilmesini sağlar. Bu sayede modüler blok zincirler ucuz erişim için yüksek miktarda blok alanı ve geliştiriciler için birçok seçenecek sunması ile inovasyonu mümkün kılar. Modüler blok zincirlerin bolluğu nasıl sağladığını ve bu durumun ekosistem için ne anlama geldiğini sizler için kaleme aldık. 

Celestia gibi modüler zincirler, ekosistem büyüdükçe yüksek miktarda blok alanı sağlayabilir, bunun sebebi ise daha fazla gerçekleşen düğüm, blok alanlarının artmasına olanak tanımasıdır. 

Monolitik zincirler, geliştiricilerin kendi özelliklerine ve farklarına uymalarını gerektirir ve seçenekler kısıtlanır. 

Ölçek Bolluğu

Monolitik mimarinin sınırlamaları nedeniyle blok alanları azdır. Düşük miktarda işlemler gerçekleştiğinde her şey olması gerektiği gibi ilerler. Bir uygulama yaygınlaşmaya başladığında, daha fazla kullanıcıya ulaşır. Bu kullanıcılar, zincir üzerindeki faaliyet miktarını arttırarak mevcut blok alanını doldurur. Blok alanının az olması ise yüksek aktivite miktarına yol açar ve ücretlerde yükseliş yaşanır. 

Sorun da aslında tam olarak budur. Daha fazla kullanıcı demek, daha fazla işlem, daha fazla işlem ise pahalılığı doğurur. 

Modüler blok zincirler bu paradigmayı tersine çevirir. Ağda ki kullanıcı katılımı arttıkça Celestia gibi modüler blok zincirler, blok alanı yaratabilir. 

Celestia, veri kullanılabilirliği örneklemesi olarak bilinin yeni bir teknoloji sunuyor. Daha fazla örnekleme yapıldıkça hafif düğümler Celestia’nın blok boyutunu artırmasını sağlar. Bu durum, Celestia’nın blok alanın artan talebi karşılığı büyüyebileceğini ve kıtlık durumunu bolluk ile değiştirebileceği anlamını taşımakta. 

Peki, tüm bu blok alanın sonucu ne olacak? Kullanıcılar uygulamalarla etkileşim kurmak için uygun ücretlere sahip olacak. Geliştiriciler, kullanıcı tabanları büyüdüğünde bile birçok kullanıcının erişebileceği uygulamaları geliştirebilecektir. 

Yürütme Ortamı 

Monolitik zincirler, geliştiricilerin uygulamalarını dağıtmaları için uygun bir ortam fakat geliştiricilere az seçenek sunmaktadır. Monolitik bir zincir üzerinde uygulama geliştiren geliştiriciler, mevcut yürütme ortamına uymak zorundadır. Bu da geliştiricilerin hangi programlama dillerinde akıllı sözleşmeler yazabileceğini, uygulamaların cüzdanlarla nasıl etkileşime girebileceğini ve daha pek çok şeyi belirler. 

Mevcut özellikler kümesi içinde çalışmak geliştiricilerin uygulamalarını oluşturma seçeneklerini sınırlar. Kullanmak istedikleri programlama diline erişimleri olmayabilir ve desteklenen diller işlevsellikten uzak olabilir.  

Modüler blok zincirleri, geliştiriciler için bol seçenekli bir alt yapı sağlar. Modüler zincirler belirli bir işlevde uzmanlaştığı ve geri kalan işlemlerin mevcut altyapıya yüklenmesi ile alan genişler. Örneğin, rollup’lar yürütme kısmına odaklanabilir ve konsensüs ve veri kullanılabilirliğini boşaltmak için Celestia’ya bağlanabilir.

Bu uzmanlaşma, geliştiricilerin yalnızca yürütme ortamına odaklanmasına olanak tanır. Bir rollup çerçevesi veya SDK tarafından sunulan mevcut bir yürütme ortamından seçim yapabilirler. Alternatif olarak, uygulamalarına veya topluluklarına istedikleri özellikleri sağlamak için kendi yürütme ortamlarını deneyebilir ve yineleyebilirler.

Seçeneklerin bolluğu, geliştiricilerin denemeler yapmasına, iyileştirmesine, yenilik oranını arttırmasına ve uygulamaların kalitesini yükseltmesine olanak tanır. Alternatif olarak, EVM gibi zaten popüler olan bir sanal makineye özel özellikler eklemek için kendi yürütme ortamlarını kullanabilirler.

Monolitik zincirlerin yürütme ortamı dışındaki kurallarla ilgili belli kısıtlamaları vardır. Uygulamanız için istenen özellikler ve ödünleşimler kümesine uyan bir monolitik zincir bulunamayabilir.

Modüler blok zincirler sayesinde geliştiriciler, istedikleri özellik ve ödünleşimleri karşılamak için mevcut blok zincirlerden yararlanabilirler. Geliştiriciler, ödünleşimlerinin modüler yığının neresinde konumlanacağını belirleyebilirler. 

Modüler yığın içinde, her biri benzersiz özelliklere ve ödünleşimlere sahip dağıtım olanakları vardır. Modüler blok zincirlerin sağladığı opsiyonellik, geliştiricilerin uygulamalarının ihtiyaçlarına ve hedeflerine uygun bir blok zinciri oluşturmasına olanak sağlamaktadır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Aptos (APT) Ekosisteminde Yaşanan Son Gelişmeler 

funding round

Haftanın Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri