içinde ,

Celer Network (CELR) Nedir?

Celer Network
Celer Network (CELR)

Celer Network, Mart 2019’da Binance Launchpad’deki Initial Exchange Offering (IEO) aracılığıyla ilk çıkışını yaptı ve o zamandan beri katlanarak büyüdü.

Proje, dApp’leri daha hızlı, daha güvenli hale getirmek ve Ethereum, Polkadot ve Binance Smart Chain (BSC) gibi blok zincirlerinde daha düşük maliyetlerle çalıştırmak için bir Layer-2 ölçeklendirme platformu sunuyor ve yakında ek zincirler eklemeyi planlıyor.

Celer Network, MIT, Princeton, UC Berkeley ve UIUC gibi prestijli üniversitelerden doktora derecesine sahip girişimcilerin yanı sıra Google, Cisco, Oracle, Amazon ve daha fazlası gibi teknoloji devlerinde çalışarak kazanılan deneyimler tarafından kuruldu.

Şu anda Celer’de çalışan uygulamalar ve ara yazılımlar, DeFi, blok zinciri ve GameFi alanı genelinde geniş bir kullanıcı tabanının çekilmesine şimdiden yardımcı oldu.

Celer Nasıl Çalışır?

Genel olarak, Layer-2 çözümleri zincir dışı daha küçük işlemleri işler ve ardından bunları zincir üzerinde tanınan tek bir işlemde toplar. Celer Network, şu anda desteklediği blok zincirleri için üç ana bileşenden oluşan bir ekosistemle bunu yapıyor:

  • Celer State Channel,
  • Layer-2 Rollup,
  • Celer State Guardian Network.
Celer Network
Celer Network (CELR)

Celer State Channel, anında işlem yerleşimi ve çok zincirli ve çok katmanlı varlıklar için sorunsuz köprüleme sunar. Yığın, cOS (State Channel etkinleştirilmiş uygulamalar için geliştirme çerçevesi ve çalışma zamanı), cRoute (birden çok zincir ve katmandan oluşan merkeziyetsiz bir ağ üzerinden değer yönlendirme) ve cChannel (hızlı durum ve değer aktarımları) içerir.

Celer Rollup, ayrı ve daha hızlı bir zincir olarak hareket ederek temeldeki Layer-1 blok zincirinin yeteneklerini geliştirir, ancak yine de güvenlik gücü için Layer-1’e bağlıdır. Layer-2 rollup zinciri, işlemleri gerçekleştirir ve kendi verilerini depolar; ancak zincir durumu verileri sürekli olarak Layer-1 zincirine aktarılır. Bu, gerektiğinde Layer-1’in, Layer-2 blok zincirindeki verilerin geçerli olup olmadığını doğrulamak ve herhangi bir kötü niyetli girişimi tespit etmek için kullanılabileceği anlamına gelir.

Son olarak, Celer State Guardian Network, hem State Channel hem de Rollup bileşenleri için optimum kullanıcı deneyimini ve ek güvenliği desteklemek için merkeziyetsiz ve genel amaçlı bir gözetleme kulesi katmanıdır.

Celer Network üzerinde çalışan uygulamalar Layer-2’yi içerir. Finance, insanların bir “DeFi Toplu Taşıma Sistemi” gibi davranarak mevcut tüm DeFi protokollerine çok düşük bir maliyetle erişmesini sağlarken; cBridge ise anında, düşük maliyetli ve birden fazla Layer-1 ve Layer-2 blok zinciri içinde ve arasında herhangi bir değere transfere olanak sağlayan çok zincirli bir ağdır.

cBridge
cBridge

11 Ocak 2022 tarihi itibariyle cBridge toplam zincirler arası işlem hacminde 2.1 milyar dolara ulaşmış durumda.

CELR Token

Ağın yerel tokeni CELR, State Guardian Network’a katılmak ve zincir dışı sağlayıcılara hizmet ve işlem ücretlerini ödemek için gereken yardımcı program tokenidir.

Bir yardımcı program tokeni olarak, State Guardian olmak ve state monitoring, anlaşmazlıkları çözme ve Celer Network’ün güvenliği ile verimliliğini koruma gibi hizmetleri gerçekleştirmek için CELR’yi State Guardian Network’de stake edebilirsiniz. Bu hizmetleri sağlayan State Guardian’lar, hizmet ücretleri ve yan zincir blok ödülleri alır.

CELR ayrıca, The Proof of Liquidity Commitment süreci olarak adlandırılan süreçte likidite havuzunun korunmasına yardımcı olmak için bir teşvik görevi görür. Son olarak, token için başka bir yardımcı program, likidite destek tekliflerinin önceliğini artıran ve dolayısıyla likidite faizlerinin ödemesini istatistiksel olarak artıran Liquidity Backing Auction‘larıdır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

Teknik Analiz: İndikatörler 2

kriptopara

Ethereum (ETH), Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) Teknik Analizleri | 12 Ocak 2022