in

Casper Network’ün Büyük Potansiyeli Var mı?

Casper Network, işletmelerin blockchain özellikli ürün ve hizmetleri hızlı ve etkili bir şekilde oluşturmaya başlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir PoS kurumsal blockchain’dir. 

Layer-1 trilemma, birçok projenin karşılaştığı bir sorundur. Geliştiriciler genellikle hız, güvenlik ve merkeziyetsizlik arasında tercih yapmaları gerekir. Buna karşılık Casper, Layer-1 trillemayı çözmeyi hedefliyor. Yani güven, merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik faktörlerini ödün vermeden bir arada sunmayı amaçlıyor.

Casper, Ethereum ağının nihai 3.0 modeline geçiş yaptığında benimsemesi beklenen Casper CBC adlı bir tür PoS konsensüs protokolü kullanıyor. Casper Network’ün arkasındaki ekip projeye Ethereum’un son evrimi olarak atıfta bulunuyor.

Highway, CBC Casper tabanlı proof-of-stake konsensüs protokolü ile güçlendirilen Casper, popüler iş akışlarından, yenilikçi geliştirici araçlarından ve çoklu programlama dillerinden yararlanıyor. Platform, blockchain hizmetlerinin kullanımını daha kolay, güncellenebilir ve  öngörülebilir hale getirerek ana akım benimsemenin önündeki engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Geliştiriciler, ortak dilleri kullanarak Casper’ı geliştirebilirler. Bununla birlikte Casper, Ethereum’da Solidity kullananların hızla Casper’a geçmesine olanak tanıyan bir Solidity Derleyici oluşturdu.

Kaynak: CasperStats

Casper, değişen iş ve geliştirici tercihlerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Upgrade edilebilir sözleşmeler, geliştiricilerin ve kuruluşların uygulamalarını zaman içinde iyileştirebilmelerini sağlar. Sabit/öngörülebilir gaz fee’ler, ağ etkinliği ani yükseldiğinde bile uygulamaların performansını sürdürmesini sağlar. WebAssembly desteği, kripto ile ilgilenmeyen geliştiricilerin de hızlı bir şekilde sürece dahil olmasını sağlar. On-chain yönetişim mekanizmaları, ağ katkısı ve reputation’a dayalı yönetişim sağlar.

Protokol; esnek gizlilik izinleri, düşük gecikme süresi ve güvenliğe odaklanarak kurumsal benimseme için tasarlanmıştır. Casper, kuruluşların güvenlik veya performanstan ödün vermeden gizlilik tercihlerine bağlı olarak halka açık, izinli ve özel ağ yinelemeleri arasında seçim yapmalarına olanak tanır. Bu, Casper ile ortaklıklar geliştirmek için birden fazla kurumsal ve Web3 ekibini cezbetmiş durumdadır.

Casper Ekosistemi

Casper’ın müşterileri çoğunlukla büyük şirketlerdir. Bu şirketlerin hali hazırda çok sayıda sadık müşterisi bulunuyor. Sonuç olarak Casper projeyi her kuruluşa başarılı bir şekilde dağıttığında, büyük ağ etkileri yaratılabilir.

Casper’ın ekosistemi oldukça erken bir aşamada. Ancak Casper’ın gelecekteki potansiyelini doğru bir şekilde değerlendirmek için performansını izlemek gerekiyor. Benzer projelere bakarak Casper’ın ürün kalitesini ve ileride fiyat artışı ihtimalini karşılaştırabilirsiniz. Casper Network ile benzer Layer-1 blockchain hizmetleri sağlayan diğer projeler arasında Near, Solana, Cosmos, Hedera Hashgraph vb. bulunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin (DOGE) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Solana (SOL) Boğasında Yükselebilecek Projeler: Bölüm 1