in ,

Casper Network vs Aleph Zero: Hangi Yeni Blockchain Ağı Boğa Koşusu Yapabilir?

Casper Network, işletmelerin blok zinciri özellikli ürün ve hizmetleri hızlı ve etkili bir şekilde oluşturmaya başlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir PoS kurumsal blok zinciridir.  Aleph Zero; anında kesinliğe sahip, gizliliği artıran, Proof-of-Stake bir blok zinciridir. Hangi blockchain olası bir boğa koşusunda başarılı olabilir gelin birlikte inceleyelim. 

Casper’ın misyonu, blok zinciri ana akıma getirmek ve geliştiriciler tarafından desteklenen daha açık ve şeffaf ağlar oluşturmaktır. Casper, bugünden geleceğe yenilikleri desteklemek üzere ana akım blok zincirinin benimsenmesini sağlamaya çalışıyor. Bununla birlikte Aleph Zero, kurumsal kullanıma hazır, yüksek performanslı ağ, eşler tarafından gözden geçirilmiş ve Yönlendirilmiş Döngüsel Olmayan Grafik (DAG) tabanlı yeni bir fikir birliği protokolü üzerine kurulmuştur.

İki blockchain ağı hakkında daha detaylı bilgiye sahibi olmak için aşağıdaki yazılara göz atabilirsiniz:

İki blockchain ağı da diğer blockchain ağlarının mücadele ettiği bazı önemli sorunları çözmeye çalışıyor. Bu sorunlardan bazıları ölçeklenebilirlik, yüksek gaz fiyatları ve kullanılabilirliktir. Layer-1 trilemmayı çözme amacıyla ilerleyen Casper; güven, merkeziyetsizlik ve ölçeklenebilirlik faktörlerinden ödün vermeden projelerini şekillendiriyor. Protokol; esnek gizlilik izinleri, düşük gecikme süresi ve güvenliğe odaklanarak kurumsal benimsemeyi arttırmayı hedefliyor. Casper ile ortaklıklar geliştirmek için birden fazla kurumsal ve Web3 ekibi görüşmeler sürdürüyor.

Casper’daki etkinlikler, ağın yerel token’ı olan CSPR tarafından yönetilir. Ağ katılımcıları bunu hesaplama ücretlerini ödemek için de kullanabiliyor. Casper Network son 24 saatte %8.5 düşüş yaşayarak 0.02759212 dolardan işlem görüyor. Dolaşımda 10 milyar CSPR coin arzı, toplamda 11,2 milyar coin arzı bulunuyor.

Oldukça erken bir aşamada olan Casper’ın ekosistem katmanı, dApp tasarımını ve işletimini kapsar. CasperLabs, potansiyel dApp geliştiricileriyle birden fazla ortaklık sürdürüyor. CasperLabs’i burada önemli kılan şey, ekosistemindeki oyuncuların kaliteli ve güvenilir olması. Bu oyunculardan bazılarını; BITNORDIC, Chainlink, Frontier, Celsius, Robot Cache, Terra Virtua, GSR’dir. Bu şirketlerin çok sayıda iş birliği içerisinde olduğu müşterileri bulunuyor. Sonuç olarak Casper, geliştirdiği projleri çok fazla sayıda kişiye ulaştırabilir.

Aleph Zero, birden fazla unsurdan oluşan kapsamlı bir blok zinciri projesidir. DAG protokolleri (Consensus), ölçeklenebilir ve özel akıllı sözleşmeler, onu kriptodaki en iddialı projelerden biri haline getiriyor. Tüm bunlara ek olarak Aleph Zero, ekosistemi diğer blok zinciri protokolleri ile de senkronize olacak şekilde tasarlanmıştır. AZERO, Aleph Zero ağı için yardımcı program token’ıdır. Bu token, kullanıcıların ağın özellikleriyle etkileşime girmesini sağlar. Ayrıca protokol için ana ödül token’ı olarak kullanılır. AZERO, Aleph Zero blok zincirini kullanarak küresel olarak izinsiz bir şekilde gönderilebilir. Aleph Zero’nun şu anki fiyatı %4.6 düşüş yaşayarak 0.860876 dolardan işlem görüyor.

Aleph Zero; benzersiz özellikler, maliyetler ve performans kombinasyonu sayesinde ağ genelinde ilgi çekmeye devam ediyor. Aleph Zero (AZERO), piyasadaki bazı önemli sorunlu noktaların çözülmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Ağ tıkanıklığı, yüksek ücretler, gizlilik bu konulardan bazılarıdır. Aleph Zero, benzersiz teknik yapısı sayesinde ücretleri azaltır. Aleph Zero, piyasadaki en esnek çözümlerden biri olabilir ve çok sayıda potansiyel geliştiricinin ihtiyaçlarına uygundur. Ağın çözmeye çalıştığı konular kripto kullanıcıları için hayati önem taşıyor. Bu bakış açısıyla ele aldığımızda, olası bir boğa koşusunda başarılı olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Starknet Airdrop’u Nasıl Alınır?

Algorand (ALGO) Boğasında Yükselebilecek Projeler