in ,

Casper Network (CSPR) Projesine Genel Bir Bakış

Casper Network (CSPR); kullanım kolaylığı, merkeziyetsizlik, güvenlik veya ölçeklenebilirlikten ödün vermeden gerçek dünya uygulamaları için tasarlanmış CBC Casper’ın ilk kanıtlanmış aktif ve güvenli sürümü olan tek katmanlı bir Proof-of-Stake blok zinciridir.

Casper’ın misyonu, blok zinciri ana akıma getirmek ve geliştiriciler tarafından desteklenen daha açık ve şeffaf ağlar oluşturmaktır. Casper, bugünden geleceğe yenilikleri desteklemek üzere kullanıcı dostu, kozmopolit ve geleceğe dönük hale getirerek ana akım blok zincirinin benimsenmesini engelleyen engelleri ortadan kaldırıyor. Açık kaynak ilkeleri tarafından yönlendirilen ve bireyleri güçlendirmek için sıfırdan inşa edilen ekip, uzun süreli etki için yapılmış adil bir temel sağlamayı amaçlamaktadır.

Casper Network

CSPR, Casper ağının yerel tokenidir. Bir Proof of Stake blok zinciri olarak Casper, ağı korumak ve sürdürmek için PoS mutabakat mekanizmasına katılan doğrulayıcıları ödüllendirmek için CSPR kullanılacaktır. Casper Network tokeni için ilk halka açık token satışı yalnızca CoinList aracılığıyla gerçekleşecektir. CSPR kilitlenme süreleri sona erdiğinde, tokenin her yetki alanı uyumluluğuna göre diğer platformlar aracılığıyla kullanılabilir olmasını bekliyoruz.

Casper Labs’ı Büyük Yapan Şey Ve Ekosistemindeki Önemli Oyuncuları

İlk Ethereum geliştiricileri, CBC Casper’ı blockchain tabanlı konsensüs protokollerine kesinlik ve esneklik getirmek için tasarladılar. Kesinlik, önceki kararların geri döndürülemez olduğunu garanti ettiği ve kararları olasılıktan daha belirleyici hale getirdiği için güvenliği artırır. Ayrıca Casper esnektir ve blok süreleri ağ koşullarına göre ayarlanabilir. Bu avantajlar, işlemlerin daha hızlı tamamlanmasını sağlar ve kullanıcıların protokolün veri çıktısına olan güvenini artırır.

Casper Network

Casper Network, değişen iş ve geliştirici tercihlerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Güncellenebilir kontratlar, geliştiricilerin ve şirketlerin uygulamalarını zaman içinde iyileştirebilmelerini sağlar. Kesin/öngörülebilir gaz ücretleri, ağ etkinliği arttığında bile uygulamaların performansının devam etmesini sağlar. WebAssembly desteği, kripto dışı geliştiricilerin hızlı bir şekilde devreye girmesine katkıda bulunur. Zincir içi yönetişim mekanizmaları, ağ katkısına ve itibara dayalı yönetişim sağlar. Ekosistem katmanı, dApp tasarımını ve işletimini kapsar. CasperLabs, potansiyel dApp geliştiricileriyle birden fazla ortaklık sürdürüyor. CasperLabs’i burada önemli kılan şey ekosistemindeki oyuncuların kaliteli ve güvenilir olması. Bu oyunculardan bazıları; BITNORDIC, Chainlink, Frontier, Celsius, Robot Cache, Terra Virtua, GSR  vb. oyunculardır.

Kurumsal Optimizasyon

İşletmeler, kurumsal uygulamalara hem özel bir ağın gizliliğini hem de genel bir ağın güvenliğini sağlayarak ağ üzerinde özel veya izinli uygulamalar oluşturmayı seçebilirler.

Yükseltilebilir Kontratlar

Casper, zincir içi akıllı sözleşmelerin doğrudan yükseltilmesini sağlayarak karmaşık ve geçiş süreçlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve akıllı sözleşme açıklarını düzeltmeyi kolaylaştırır.

Eşzamanlı Yürütme

Eşzamanlı yürütme, yük dengeleme ile büyük ölçüde artan verimlilik sağlar. Diğer görevleri bekleyen görevler yerine, eşzamanlı olarak yürütülebilir ve böylece ağın hızını artırabilirler.

Sabit Gaz Ücretleri

Casper; tutarlı, öngörülebilir ve şeffaf gaz maliyetleri oluşturarak aktif ve çeşitli ağ davranışını teşvik ederek oynaklığı ortadan kaldırır ve hem geliştirici hem de kullanıcı deneyimini iyileştirir.

WebAssembly Desteği

Casper, geliştiricileri WebAssembly ile geliştirmeyi destekler. Ağın geliştirme ekosistemi, özel bir dilde yazılmak yerine mevcut Web2 geliştiricilerine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Ana Özellikleri

Kontratlar, dağıtımlar ve hesaplar üzerinde tam erişim kontrol mekanizması, işletmenizdeki izinlerin blok zincirinize taşınması anlamına gelir. Personelin blockchain ile etkileşimleri, ofiste yapmaya yetkili oldukları şeyle eşleşir.

Sharding (Yatay Bölümleme)

Casper’in PoS mimarisi, bir veritabanı ölçeklendirme çözümü olan bölümlemeyi mümkün kılar. Ağ, iş yükünü “sharding” adı verilen daha küçük, daha hızlı doğrulayıcı düğüm gruplarına bölerek ve işi bunlar arasında dağıtarak performansı optimize eder.

Makro-ekonomi

Casper’ın makro-ekonomisi, CSPR’nin hesaplamalı bir platformdan ziyade birçok varlık arasında tek bir varlık olarak değerlendirilebildiği kripto para piyasalarındaki etkinliğini ifade eder. Token ekonomisi, sınırlı olacak şekilde tasarlanmış Bitcoin gibi “dijital altın” tokenlerinden farklıdır. Tokenler; oluşum doğrulayıcılarına, çalışanlara, topluluğa dağıtılan ve gelecekteki dağıtımlar için tutulan tokenlerle hesaplanan sabit bir başlangıç esasına göre basılmaktadır. Toplam token arzı bu temelde, kesilmiş tokenlerden arındırılmış sabit bir yıllık yüzde oranında büyür.

Genel açıklama: Burada ele alınanlar “Yatırım Tavsiyesi Değildir”. Herhangi bir şeye yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapın.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

21 Mart 2021 Tarihli Dogecoin (DOGE) Ve Avalanche (AVAX) Fiyat Analizi

21 Mart 2021 Tarihli Litecoin (LTC) Fiyat Analizi