in ,

Casper (CSPR) Nasıl Stake Edilir?

Casper Network, Ethereum geliştiricilerinin blok zinciri tabanlı konsensüs protokollerine kesinlik, ölçeklenebilirlik ve esneklik katmak için oluşturduğu CBC Casper modeline dayanan ilk canlı blok zincirdir. 

Casper Network, blok zincirin güvenlik ve verimlilikten ödün vermeden ölçeklenmesini sağlayan bir sharding modeli mimarisini uygulayan ilk protokollerden biridir. Bu yazımızda sizlere, Casper tokenlerinizi CSPR.live gezginini kullanarak nasıl stake edeceğinizi anlatacağız. 

CSPR.live’da tokenleri devredebilmek veya aktarabilmek için Google Chrome tarayıcısı için bir uzantıya ihtiyacınız olacak. “https://chrome.google.com/webstore/detail/casper-signer/djhndpllfiibmcdbnmaaahkhchcoijce?hl=en” bu link üzerinden uygulamayı yükleyebilir ve “Chrome’a Ekle” seçeceğinden tarayıcınıza entegre edebilirsiniz. 

Sıradaki işlem olarak CSPR.live gezginine kaydolmanız gerekiyor. Öncelikle, “https://cspr.live/“ link üzerinden projenin web sitesine gidin. Sağ üst kölede yer alan “Oturum Aç” (Sign In) tıklayın ve Casper Signer uzantısını seçin. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bir hesap oluşturabilir veya hesabınızı içe aktarabilirsiniz. 

Hesabınızı aktardıktan veya oluşturduktan sonra hesap ayarlarınızı ve anahtarlarınızı Casper Signer’de yönetebilirsiniz. Uzantının sağ üst köşesinde bulunan menüde “Anahtar Yönetimi’ni” (Key Management) seçin. 

Bu bölümde, kaybetmeniz veya başka bir tarayıcıda bir hesap kullanmayı planlamanız durumunda hesap adını düzenleyebilir veya özel anahtarı indirebilirsiniz. 

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sıra geldi tokenlerimizi transfer etmeye. Token transferi için Casper hesap ayrıntılarınızı tarayıcınızın sağ üst köşesindeki “Genel Anahtarı Kopyala” seçeceğine tıklayarak kopyalayabilirsiniz. Bu adresi, gönderici ile veya CSPR satın aldığınız borsa ile paylaşarak bu adrese token gönderebilirsiniz. 

Hesap bakiyenizi kontrol etmek için Hesabı Görüntüle’yi tıklayın. Hesap sayfasına ulaştığınızda, para eklemek için bir cüzdan adresi, Casper blok zincir gezginindeki işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgiler, hesap bakiyesi, işlemlerin ve stake ödüllerinin bir listesi gibi detayları görebilirsiniz. 

Hesabınıza para yatırıldığına göre artık CSPR stake etmeye geçebiliriz. Casper tokenlerini stake etmek için tarayıcının üst menüsünden Cüzdan butonunu seçin ve açılan menüden Delegate Stake’i seçin. 

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra listeden bir doğrulayıcı seçin. CSPR.live, doğrulayıcı adlarını görüntülemez, bu nedenle tokenleri devretmek için doğrulayıcının hash kodunu bilmeniz gerekir. Doğrulayıcı olarak Everstake Validatörü kullanacağız. 

Everstake doğrulayıcısının hash kodu: 012bac1d0ff9240ff0b7b06d555815640497861619ca12583ddef434885416e69b

Everstake, toplam paya göre validatörler listesinde 4. Sırada yer alıyor. 

Validatör karmasını alana girdikten sonra gezgin, doğrulayıcı tarafından alınan komisyonun yanı sıra validatöre halihazırda devredilen tutarı da görüntüler. 

Bir diğer adım olarak stake etmeyi düşündüğünüz token sayısını girin ve “İleri” butonuna tıklayın. Casper Network’ün minimum stake eşiği bulunmuyor ancak şu anda işlem başına 3 CSPR gibi delegasyon ve benzeri işlemler için ağ ücreti bulunuyor. 

Bunlara ek olarak bakiyenizde minimum 5-10 CSPR bulundurmanızı öneririz çünkü bundan daha düşük bir hesap bakiyesi ile daha fazla bakiye kazanmak mümkün olmayabilir. 

İşlem ayrıntılarını kontrol ettikten sonra her şey doğruysa Confirm and Delegate Stake butonuna tıklayın. 

Lütfen bu işlemlerin 2 saatlik bir bekleme süresi olduğunu ve ardından tokenlerin stake edileceğini unutmayın. Ödülleri 4-6 saat içinde takip edebilirsiniz. Ayrıca, güvenlik nedenleri ile tokenlerin kaldırılmadan önce 14 saatlik bir bekleme süresi gereklidir. 

Confirm and Delegate Stake butonuna tıkladıktan sonra Casper Signer uzantısını kullanarak işleminizi onaylayın. Blok zincir gezgininde izlemek istiyorsanız işlemin hash’ini kopyalayın. 

CSPR yetkilendirme prosedürünü tamamlamak için Casper Signer eklentisinde Oturum Aç butonuna tıklayın. İşte hepsi bu kadar. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

BlockWallet Nedir? BLANK Nasıl Alınır?

Numeraire (NMR) Nedir? Nasıl Alınır?