içinde , , ,

Cardax, Cardano İçin Yeni Bir EAMM Protokolü Önerdi

Project Catalyst, geçtiğimiz yedi ayda büyüyerek dünyanın en büyük DAO’su haline geldi. Geliştiriciler, projeler ve ekipler; Cardano ekosistemini daha iyi hale getirmek, onu tanıtmak veya genişletmek için platformda finansman başvurusunda bulunabilirler. Cardano’nun mucidi Charles Hoskinson’ın geçmişte defalarca vurguladığı gibi özellikle heyecan verici bir alan, kesinlikle merkezi olmayan finanstır (DeFi).

İlk borç verme ve borçlanma projesi olan Liqwid Finance halihazırda duyurulmuş ve finansman almış olsa da, Uniswap gibi merkezi olmayan bir borsa (DEX) eksikti. Şu anda Project Catalyst kapsamında uygulanan bir proje olan Cardax, bunu değiştirmek ve Cardano projesindeki tüm yerel tokenleri listeleyen merkezi olmayan bir değişim geliştirmek istiyor. Projenin arka planında, Cardano projesinde gelişen bir şirket olan Quant Digital’i yöneten Ryan Morrison var. Morrison, Ideascale’de şöyle bir açıklama yaptı:

“Bunu başarıya ulaştırmak için ekibimizde hem teknik hem de pazarlama bilgisine sahibiz. Ekip, projenin 1. aşamasını uygulamak için Fon 4 aracılığıyla 50.000 ABD Doları toplamayı planlıyor. Bu, mimari ve UI/UX’i içermektedir ve işlevsel bir ön uç demosunun oluşturulmasına yol açar.” 

2. aşamanın güvenliğe, 3. aşamanın arka uç oluşturmaya, 4. aşamanın EAMM protokolüne ve 5. aşamanın akıllı sözleşmelere odaklanması bekleniyor. 6. aşamada Cardax yayınlanacak.

Cardax’ı Uniswap, IDEX veya Sushiswap’tan Farklı Kılan Nedir?

Morrison’ın açıkladığı gibi, Cardax, EAMM (Genişletilmiş Otomatik Piyasa Yapıcı) protokolüne dayalı merkezi olmayan bir değişim geliştirmek istiyor. Bir emir defteri veya Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) aracılığıyla bir DEX uygulamanın temelde iki yolu vardır. İkinci varyant, düşük likiditeye sahip ticaret çiftleri için daha uygun olduğu için Ethereum dünyasında ön plana çıktı. Bununla birlikte Ethereum’da emir defteri modeline dayanan birkaç merkezi olmayan borsadan biri olan IDEX, likidite yüksek olduğunda en iyi şekilde çalışma avantajına sahiptir, ancak Morrison’un dile getirdiği gibi likidite düşük olduğunda büyük bir dezavantajı oluşmaktadır:

“Bir piyasa likit değilse, emir defterleri o kadar iyi çalışmaz. Emir verebilirsiniz, ancak bunun için bir eşleşme bulmak o kadar kolay olmayacak ve uzun süre beklemeniz gerekecek. Bu genellikle, böyle durumlarda meydana gelen dalgalanmalardan ve büyük yayılmalardan kaçamayacağınız anlamına gelir.”

Öte yandan, Uniswap gibi AMM’ler, düşük likiditeye sahip çiftler için daha uygun. “Bir AMM sisteminin temel avantajı, likiditenin başka türlü likit olmayan piyasalar için en azından bir likidite havuzuna yatırım yapacak yeterli yatırımcı olduğu sürece her zaman mevcut olmasıdır. Ancak burada “slippage” denen bir sorun da var. Bir piyasa emrini istenen fiyattan doldurmak için yeterli likidite olmadığında, “tutarsız bir zarar” oluşur. Ayrıca küçük projelerin likidite havuzunun oluşturulması için teminat vermesi zordur. Ancak bu, yüksek slippage’i en baştan önlemek için gereklidir. Cardax, her iki sistemin (emir defterleri ve AMM’ler) avantajlarını birleştirmek istiyor ve EAMM protokolünü (Genişletilmiş Otomatik Piyasa Yapıcı) oluşturuyor.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da hem "co-founder hem de chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin

1,9 Trilyon Dolarlık Teşviğin %10’u Bitcoin Alımında Kullanılabilir

Bitcoin (BTC)

19 Mart 2021 Tarihli Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi