içinde , , ,

Cardano Vasil Hard Fork Güncellemesinden Ne Beklenmeli?

Hard fork, geçersiz blokları ve işlemleri doğrulayan bir blok zinciri ağ yazılımı yükseltmesidir. Birçok blok zinciri nadiren hard fork gerçekleştirirken Cardano (ADA), her yıl hard fork uygulayan bir blok zinciridir.

Yakında çıkacak olan Cardano Vasil hard fork’u, kripto meraklılarının ilgisini çekebilir. Cardano (ADA) coin’ini etkileyip etkilemeyeceği belirsiz olsa da Eylül 2022’deki en önemli kripto olaylarından biri olması bekleniyor.

Cardano’nun Vasil Hard Fork’u Nedir?

Hard fork, blok zinciri işlemlerinin doğrulandığı hız ve ölçeğe ek olarak işlem ücretlerini veya madencilik ödüllerini değiştirebilir. Ayrıca protokoldeki güvenlik açıklarını düzeltmeye, yeni özellikler eklemeye veya işlevselliği iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Cardano ağına yapılan ikinci önemli yükseltme olan Vasil hard fork, bağlantı ve genel ağ istikrarını iyileştirmeye odaklanıyor. 12 Eylül 2021’de gerçekleşen ilk Cardano hard fork’u olan Alonzo hard fork, Cardano’nun merakla beklenen akıllı sözleşme özelliklerini mümkün kılıyor.

Cardano’nun Hard Fork Güncellemesi Ne Zaman Gerçekleşecek?

Cardano’nun yaptığı açıklamaya göre Vasil hard fork, 22 Eylül 2022’de yayına girecek. Bu, 10-20 Eylül arasında tamamlanması planlanan Ethereum Merge geçişinden yaklaşık bir hafta sonraya denk geliyor. Cardano’nun kurucu ortağı Charles Hoskinson, Vasil hard fork’unun 22 Eylül 2022’de gerçekleşeceğini ancak “kapsamlı testlerin” devam edeceğini söyledi.

Vasil Hard Fork Güncellemesindeki Yeni Özellikler Neler?

Vasil; ek CIP mekanizmaları, Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO) desteği ve Hydra entegrasyonuna sahip olacak. Vasil hard fork’u için planlanan CIP’ler, Plutus akıllı sözleşme dilinin kullanılabilirliğini ve kapasitesini geliştirmeye odaklanacak.

CIP-31: Referans Girişleri

CIP 31, Harcanmayan İşlem Çıktılarının (UTXO’lar) harcanması ve yeniden oluşturulmasından kaynaklanan genel karmaşa olmadan ağda depolanan verilere ek erişimi kolaylaştıracaktır. Sonuç olarak Cardano’nun işlem maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır.

CIP-32: Satır İçi Veriler

CIP 32, veriler ve çıktılar arasında iyi bir ilişki kurar. Veriler, çıktılara ekleri olan veri parçalarıdır. Mevcut Cardano blok zinciri, çıktılara istenmeyen verileri uygular; işlemler, gerçek verinin eklenmesini gerektirir. Bu, istenmeyen veriler yerine gerçek verilerin değerini belirlemek için yaratıcının ve harcayanın birbiriyle iletişim kurması gerektiği anlamına gelir.

CIP-33: Referans Komut Dosyaları

Haskell, Cardano’da bir uygulama oluşturmak için kullanılan programlama dilidir. Cardano’nun Plutus hakkında bilgi edin sayfasına göre kod daha sonra Cardano Virtual Machine’in okuyabileceği Plutus’a dönüştürülür.

Plutus’un komut dizileri blok zincirinde mevcut değildir ve bu şu anda Cardano için büyük bir sorundur. Her blokta daha fazla verinin aktarılması gerekir, bu da hızı yavaşlatır ve maliyetleri artırır. Yaptığınız her işlemde komut dosyasını blok zincirine yüklemeniz gerekir.

CIP 33 sayesinde, geliştiriciler çıktılara referans komut dosyaları ekleyebilecek. İşlemleri daha kompakt hale getirerek işlem maliyetlerini azaltacaklar.

CIP-40: Teminatsız İşlemler

CIP 40, kullanıcıların cüzdan deneyimini iyileştirecek. Şu anda, Cardano’nun kullandığı UTXO modeli nedeniyle tüm cüzdanlar, DApp’lerle etkileşim kurmak için teminat ayarlaması gerektiriyor.

Plutus işlemleri kılavuzunda belirtildiği gibi bir Plutus işlemi yazmak ve göndermek için teminata ihtiyacınız vardır. Birçok kullanıcı kullanmasa da bir aksaklık veya saldırı nedeniyle teminat kayıpları önlenebilir.

CIP 40 yükseltmesi, Cardano’nun (ADA) DDoS korumasını artırmayı ve kullanıcıları muhtemel ADA teminat kayıplarından korumayı amaçlamaktadır.

Genişletilmiş Harcanmamış İşlem Çıktıları (UTXO) Desteği

Cardano’nun EUTXO modeli, birçok işlemin sistem arızaları yaşamaması için güvenli ve esnek bir ortam sunacak. Her UTXO’yu bir kez ve bir bütün olarak kullanmak mümkün olduğundan, bu modelle işlem doğrulamaları daha kolay gerçekleşecek. Bu özellik; daha iyi gizlilik, ölçeklenebilirlik ve daha basitleştirilmiş işlem mantığı sağlayacak.

Hydra Entegrasyonu

Hydra, gecikmeyi azaltıp verimi ve saniye başına işlemleri (TPS) artırarak Cardano blok zincirini bir Layer-2 sistemi olarak ölçeklendirmeye çalışacak. Cardano ağı genişledikçe blok zincirine ek DApp’ler ve akıllı sözleşmeler eklendikçe düşük işlem ücretlerini korumaya çalışacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Sportzchain IDO Detayları ve Araştırma Raporu

Tarihin İlk Altcoin’i: Namecoin Nedir?