içinde , ,

Cardano Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kripto sisteminde Proof of Stake çalışma sistemine sahip blockchainler gelişmeye devam ediyor. Bunlardan biri olan Cardano ve para birimi ADA da son zamanlarda adından sıkça söz ettiriyor. ADA projesi kendisini, tedarik zinciri yönetimi ve izlenebilirliği sunan akıllı sözleşmeleri destekleyen üçüncü nesil bir blockchain olarak tanımlıyor.

Başlangıç

ada

Bilimsel araştırmalara dayalı bir blockchain kurma hedefi olan Cardano, 2015 yılında kuruldu. Kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’un da kurucularından biridir. Proje 2017 ICO’su ile 60 milyon dolardan fazla para topladı. ADA, bazen Japon Ethereum’u olarak adlandırılır. Bunun sebebi, yatırımcılarının önemli bir kısmının Japonya’da olmasıdır. Ayrıca Cardano uygulamasını destekleyen Emurgo şirketi de Japonya’dadır.

Cardano Ouroboros adlı Proof of Stake mutabakat mekanizması kullanır. Bunun anlamı, yeni blokların geçerliliğinin mutabakatının staking ile sağlanmasır. Ouroboros, güvenilirliği kanıtlanabilir ilk Proof of Stake projesi olduğunu iddia eder.

Cardano 5 bölümden oluşacak şekilde bir yol haritası hazırlamıştır: Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire. Her bölümde yeni özellikler eklenir. En son tamamlanmış olan Shelley bölümünde staking için teşvikler sunulacak.

Cardano 3 farklı kuruluş tarafından geliştirilmektedir. İsviçre merkezli Cardano Foundation gelişmeyi denetler ve ADA topluluğunu kurmaya çalışır. Input Output Hong Kong (IOHK) blockchain ve uygulamalarını geliştirir. EMURGO Cardano’nun ticari ayağıdır.

Cardano Kullanım Alanları

Cardano, akıllı sözleşmeler geliştirmek için açık kaynak ve merkeziyetsiz bir platformdur. Rakiplerini daha fazla özellik ve tasarım seçeneğiyle geride bırakmayı hedefler. Cardano 2 katmandan oluşacak şekilde tasarlanmıştır. Bir katmanda tüm işlemler Cardano kripto parasıyla halledilirken, diğer katman akıllı sözleşmeleri barındırır. Bu tasarım, finans sektörü ve yönetimlerde kullanıma uygun hale getirmek için blockchaini daha güvenilir, ölçeklendirilebilir ve daha uyumlu yapmayı hedefler.

ADA hala gelişiminin başlarında olduğundan kullanım alanları kısıtlıdır. Şu an tedarik zinciri izlenebilirliği ve dijital kimlik konularına odaklanmıştır.

IOHK, girişimcilere tedarik zinciri izlenebilirliğini artırabilecek birçok ADA ürünü sunar. 2019 yılında New Balance, ürünlerin kimlik doğrulaması için Cardano kullanacağını açıklamıştı.

IOHK ayrıca Atala PRISM olarak bilinen, Asya ve Afrika kıtalarındaki bazı gelişmekte olan ülkelerde dijital kimlik uygulaması çıkardı. 2019 yılında Cardano Foundation büyüme ve kalkınma konusunda 54 Afrika ülkesiyle işbirliği yaptıklarını açıklamıştı.

Hedef

Cardano yavaş yavaş koyduğu hedefleri gerçekleştiriyor.

İlk olarak, 30 Temmuz 2020 tarihinde Shelley gelişim tamamlandı. Bu sayede ADA tutanlara staking ödülleri getiren bir ödül sistemi olacak.

Sırada Goguen güncellemesi vardır. Bu güncelleme akıllı sözleşme özelliğini entegre edecek ve Cardano’da merkeziyetsiz uygulama yazabilme özelliğini ekleyecek. Bu da Cardano’nun kullanım alanlarını genişletebilmek için çok büyük bir adımdır.

Bu yazının yazıldığı tarihte, ADA market büyüklüğü olarak 7. sırada yer almaktadır.

Kaynak: bitcoinsuisse

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin Ethereum, Ripple

1 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin, Ethereum ve Ripple Fiyat Analizi

Kriptopara, Bitcoin

Blockchain Teknolojisine Geçiş Yapabilecek Büyük Sektörler