içinde ,

Cardano Mainnet Blok Boyutunu %10 Arttırdı

Cardano Mainnet blok boyutu değişikliği dün akşamdan itibaren geçerli olurken, 80KB olan mevcut blok boyutu 88KB’ye yükseltildi. 

Yükseltme, Cardano’yu kademeli olarak ölçeklendirmek için yapılan son optimizasyonlardan biri oldu. Blok boyutundaki %10’luk artış, ağda önemli bir gelişmeye işaret ediyor. Bununla birlikte DApp performansını da artırmaya yardımcı olacak. 

Cardano, Charles Hoskinson tarafından kurulan teknoloji şirketi InputOutputHK (IOHK) tarafından geliştiriliyor. The InputOutpuHK attığı tweet serisinde güncelleme hakkında duyuruda bulundu. Tweet serisinin çevirisi şu şekilde; “Bu %10’luk artış, verimi ve DApp performansını artırmaya devam etmeye yardımcı olacak önemli bir ağ geliştirmesini temsil ediyor. Cardano’yu 2022 boyunca ölçeklendirmeye devam etmek için yaptığımız bir dizi planlı ağ optimizasyonunun en sonuncusu.”

Duyurunun devamı ise şu şekilde; “Bir sonraki artışı belirlemek için ağ performansını ve davranışını en az bir dönem (5 gün) boyunca yakından izleyeceğiz. Cardano, son aylarda buna uygun performans iyileştirmeleriyle olağanüstü bir büyüme kaydetti. Son zamanlarda işlem hacminde büyük bir artış ve beklenen daha fazla büyüme ile Cardano ağını çok dikkatli bir şekilde izlemeye ve istikrarlı şekilde optimize etmeye devam edeceğiz.”

Serinin sonu ise şu şekilde tweet’lenmiş “Cardano, doğruluk ve güvenlik için inşa edilmiş, dünyanın en merkeziyetsiz blok zincirlerinden biridir. Ekosistem büyüdükçe, yol haritamızın ölçeklendirme aşamasını gerçekleştirmeye odaklanıyoruz; Güvenlik, ademi merkeziyetçiliği korumak, hız ve ağ kapasitesini iyileştirmek.”

Cardano’nun Yol Haritası

Cardano (ADA) şüphesiz en bilinen kripto para girişimlerinden biridir. Token istediği kadar iyi performans göstermemiş olsa da, hala önemli bir takipçi kitlesine ve yakında çıkacak olan birkaç sürümüne sahip.

Cardano’nun 2022’deki ana hedeflerinden biri, blok zincirinin kullanıcı tabanının önemli ölçüde büyüyebilmesi için kapasiteyi artırmaktır. Cardano Ekosistem Başkan Yardımcısı Tim Harrison, geçtiğimiz günlerde Haziran’da yapılacak büyük bir güncellemeye işaret eden bir tweet atmıştı.

Cardano açısından haziran ayının önemi büyük. Uzun zamandır beklenen Vasil hard forkunun Haziran ayı civarında gerçekleşmesi planlanıyor. Bu, Cardano’nun gelişimini vurgulayan en önemli etkinliklerden biri olarak hatırlanacak. Merkeziyetsiz uygulamaların çoğu, Vasil hard fork’unu bekliyor.

Cardano’nun ADA’sını tutan cüzdan sayısı geçen yıl önemli ölçüde arttı. ADA taşıyan cüzdanların sayısı Aralık 2020’den sonra çarpıcı bir şekilde 186.000’den 3.200.000’e çarpıcı bir şekilde yükseldi. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Holo (HOT) Fiyat Analizleri I 26.04.2022

Ethereum (ETH) Ralliye Hazır mı?