in , ,

Cardano, Mainnet Akıllı Kontratını Piyasaya Sürüyor

Alonzo hard fork yükselimini başarılı bir şekilde piyasaya sürdü. Ardından Cardano ağı ağ üzerinden akıllı sözleşmeler başlatma yeteneğine sahip oldu. Böylece blok zinciri için Ethereum ve Solano ve benzerleriyle doğrudan rekabete gireceği bir çağı başlatmış oldu.

Mayıs 2021’de akıllı sözleşme test ağının piyasaya sürülmesinden bu yana yapılan çok sayıda yapılandırmadan sonra, geçtiğimiz gün yapılan hard fork yüseltmesi, akıllı sözleşmelerin Plutus komut dosyalarında, amaca uygun olarak oluşturulmuş bir akıllı sözleşme geliştirme dili ve işlevsellik kullanan yürütme platformu olan Haskell programlama dili ile yazılmasının önünü açıyor.

Input Output’un (IOHK) blogunda paylaşılan bir yazı şu ifadelerde bulunuyor:

“Bu sadece başlangıç. Yine de kutlamaya değer bir an. Topluluk olarak birlikte inanılmaz bir yolculuğa çıktık. Haklı olarak, bu kadar kişinin buraya gelmek için gösterdiği muazzam çabaları takdir etmeye izin vermeliyiz. Bu aynı zamanda birlikte üstesinden geldiğimiz zorluklar üzerinde düşünmek için bir zaman olacak.”

Cardano

Bu yazı aynı zamanda Cardano blok zincirinden de bahsediyor:

“Hızla büyümeye devam eden dikkate değer bir staking ekosistemi. Cardano veri toplama aracı Pooltool’un istatistiklerine göre, bugün ADA stake cüzdanlarının sayısı 825,755. Bu, haziran ayından bu yana %35’in üzerinde bir artışı temsil ediyor. Hisse havuzlarına devredilen toplam ADA, toplam ADA arzının (83.9 milyar dolar) yüzde 71.4’ünü oluşturan 59.86 milyar dolar değerinde.”

Bu, Cardano blok zincirinin yerel tokeni olan ADA’nın çoğunluğunun ağda stake edildiğini gösteriyor.

Cardano blok zincirinin gücünden bahseden yazı şöyle devam ediyor:

“Yetenekli bir hisse havuzu operatörleri (SPO’lar)  tarafından yönetilen, dünyanın en merkeziyetsiz, sürdürülebilir, sağlam ve gelişmiş blok zinciri platformlarından birine sahibiz. Bilgili ve tutkulu temsilci topluluğunun keyfini çıkarıyoruz. Madenciliğin kolaylığı ve düşük maliyetinden etkilenen gelişen bir NFT ekosistemimiz var.”

Cardano blok zincirinde NFT’ler mümkün hale getirildi. Ağ üzerinde, düşük minting ve düşük işlem ücretleri var ve bunları oluşturmak için akıllı sözleşme gerektirmez.

Cardano

Yazı ayrıca Cardano topluluğuna geliştirmenin hala erken olduğunu hatırlatıyor.

“Açık olalım. Yolda tümsekler olacak. Erken kullanıcı deneyimleri mükemmel olmayabilir. Bazı erken dApp’lerin sorunları olacaktır. Bazı ekipler muhteşem işler ortaya çıkarırken bazıları ise hayalkırıklığı olacak. Bu izinsiz ve merkeziyetsiz bir blok zinciri olduğu için kaçınılmazdır. Bu yükseltmeye dayanan büyük beklentiler var. Cardano takipçilerini, yükseltmeden hemen sonra kullanıma ve tüketiciye hazır DApp’lerden oluşan karmaşık bir ekosistem bekliyor olabilir. Burada yapılması gereken beklentilerin yöneltilmesi.”

Cardano blok zinciri, Eylül 2017’de piyasaya sürülmesine rağmen şimdiye kadar akıllı sözleşme işlevselliği sağlayamadığı için eleştiriler almıştı. Internet Computer’ın (ICP) kurucusu Dominic Williams, akıllı sözlemeleri başlatmak için geçen süre için Cardano’yu eleştirdi. Bunun onu şaşırttığını, bu zincirin 2 yıldır piyasada olduğunu ve yalnızca akıllı sözleşmeler için destek eklediğini ve insanların bu ilerlemeden memnun olduğunu söyledi.

Bu kadar eleştiriye rağmen, Cardano blok zincir yerel tokeni ADA, ayın başında yine de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.10 dolara ulaşmayı başardı. Fiyatı düşmesine rağmen, amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin’in bir günde neredeyse 10,000 dolar düşmesinden sonra daha da hızlandı. ADA, ATH’sinden %21.30 düştü ve şu anda bu yazının yazıldığı tarih itibariyle token başına 2.43 dolardan işlem görüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

mars4

Mars4 Ekibi ile AMA Etkinliği

Okyanusları Koruyan 7 Yenilik