içinde , ,

Cardano (ADA) ile İlgili Öne Çıkan 7 Özellik

Kripto piyasalarında büyük düşüşler yaşanmış olsa da, 100.000 ve 1 milyonun üzerinde ADA’ya sahip Cardano balinaları Mayıs ortasından beri ADA biriktirmeye devam ediyor.

Piyasadaki değişimler ve son 30 gündeki süreç ele alındığında, Cardano’nun ADA’sı iyi performans sergiliyor. Yapılan son anket, Cardano’ya aylık girişlerin artmış olduğunu ortaya koydu. Bu açıdan bakıldığında son bir haftalık süreçte ADA en çok kazananlar listesinde yerini aldı. Bu yazımızda diğer kripto para birimleri arasında öne çıkan Cardano’nun 7 özelliğini inceliyoruz.

1) Cardano’nun Mayıs 2022 İstatistikleri

Cardano vakfından büyümeye yönelik ilk işaret geldi. Organizasyon ekibinin Twitter hesabı, Mayıs 2022 için aylık zincir istatistikleri yayınladı. Mayıs 2022’de: 

  • Cüzdan sayısı ise %1,84 artarak 3,36 milyona ulaştı.
  • Stake edilen ADA, diğer göstergelerin yanı sıra, geçen aya göre %1,35 daha az olarak %71,7’ye düştü.
  • İşlem sayısı Nisan ayına göre %7,74 artarak 42,5 milyona ulaştı.

Piyasadaki çöküşlere kıyasla Cardano ekosistemi iyi bir ay geçirdi. Buna ek olarak geliştiriciler daha fazla teklif fonu ve Plutus komut dosyası içeren protokoller oluşturdu. Haftalık geliştirme faaliyeti, geçen hafta Polkadot ve Ethereum’u geride bıraktı. 

2) Vasil, Cardano’nun En Yeni Hard Fork’u

Cardano, Haziran 2022’nin (29 Haziran) sonuna kadar Vasil Hardfork adlı büyük yükseltmesini yapacağını açıkladı. Böylelikle 4 CIP’li (Cardano Improvement Proposal) Cardano’ya haber özellikleri gelmiş olacak. İyileştirme Önerilerinden (31, 32, 33 ve 40) CIP 31’in Cardano’nun işlem maliyetini büyük ölçüde düşürmesi bekleniyor. Bununla birlikte diğer faydalar şunlardır:

  • Geliştiriciler, Plutus komut dosyalarını kodlayıp bunları en uygun şekilde blockchain’e gönderebilecekler. 
  • İşlemler daha küçük ve daha hafif olacak, bu da daha az ücret gerektirecek.
  • Geliştiriciler, toplulukları için daha iyi on-chain veri depolamasına sahip olacak.

Bir IOHK raporuna göre Cardano ağı, Vasil Hard Fork’undan hemen sonra iyileştirmeleri göremeyeceğini belirtti. 

3) Cardano’nun Blok Üretimi Tamamen Merkeziyetsiz Hale Geliyor

Cardano’da bir node oluştuğunda merkezi bir bağlantı aracı sayesinde diğer eşler bulunabilmektedir. Bu durum merkeziyetsiz olmayı hedefleyen bir platformdaki bir zayıflığı temsil ediyor. 6 Mayıs’ta Cardano Vakfı, blok üretiminin tamamen merkeziyetsizleştirileceğini açıkladı. Bu durum Cardano’yu tam bir P2P ağı yapmaya yönelik bir adımdır. Bununla birlikte bu node’lar kendiliğinden çözüme ulaşacak.

4) Yenilikçi İşlem Ücretleri

Cardano yaptığı yeni çalışmalar doğrultusunda, işlem maliyetlerini istedikleri para biriminde ödemelerini sağladı. Bu durum Cardano’nun benimsenmesi açısından oldukça kritik. Sayısal olarak ele almak gerekirse, 100 USDC’lik bir işlemde yalnızca ADA değil, USDC olarak 0,15 USD ödeyebilirsiniz.

5) Ledger Desteği 

En büyük değişimlerden biri ise Ledger ile yapılan en son entegrasyondur. Bu durum ADA sahiplerinin varlıklarını kolaylıkla yönetmesine katkı sağlayacak. Bununla birlikte, Cardano dApp’lerinin, kullanıcılarının doğrudan Ledger’larından likidite enjekte etmesine izin vermesi olasıdır. 

6) Potansiyeli Yüksek 6 Cardano Uygulaması

Bakıldığında her blockchain’de, her zaman diğerlerinden çok fazla potansiyele sahip bazı protokoller vardır. Cardano için bu protokollere örnek olarak bu başlıklar verilebilir:

Ardana

Ardana, Cardano’nun yakında duyurulacak olan yerel stablecoin’i dUSD için bir merkezdir. Kullanıcılar aynı yerde kripto para birimlerini trade yapabilir, stake edebilir, ödünç verebilir, ödünç alabilir.

Maladex 

22 Mayıs’ta White Paper’ını açıklayan Maladex, Cardano ekosisteminde ilk yerel merkeziyetsiz borsadır.

Genius Yield

Genius Yield, en önemli iki özelliği bir araya getiren gelişmiş bir DeFi protokolüdür. Proje aynı zamanda White Paper’ını da yayınladı.

Liqwid Finance

Liqwid Finance ile likidite token’larını ödünç alıp non-custodial bir protokolde ekstra getiri elde etmek mümkün olacak.

Aada Finance

Aada Finance, Cardano’daki ilk AMM protokolüdür. Kısacası, herkes NFT’ler gibi varlıkları ödünç verebilir/ödünç alabilir ve onlardan faiz kazanabilir.  

Orbis Protocol

Orbis Protocol , Cardano için ilk ZK Rollup L2 çözümüdür. Küresel finansal sistemi kucaklamak isteyen optimize edilmiş ölçeklenebilirlik ve TPS sunar. Bununla birlikte off-chain düğüm operatörlerinin fonları çalınamaz ve düğümler kötü niyetli olduğunda bile fonlar çekilebilir.

7) FED’in ADA Fiyatı Üzerindeki Etkileri

Sürece bakıldığında 30 Mayıs’ta 0,48 ABD dolar değerinde olan ADA, ertesi gün 0,68 ABD dolara ulaştı. Fakat aynı haftada %13’lük bir düşüş yaşadı. Bu sebeple birçok uzman finansal analiz şirketi ADA’nın uzun vadeli artışına güvenmedi.

Bu kararsız davranışların temel sebeplerinden biri de dış etkenlerdir. Bunun örneği, 1 Haziran’da FED’in, kripto para birimlerine zarar veren bir varlık portföyü geliştirmesidir. Ek olarak, COVID döneminde, insanlara ekonomik teşvik vermek için çok fazla USD basılması ve mevcut enflasyon oranlarına neden olması örnek olarak gösterilebilir.

Ekosistemin istatistiklerinin tutarlı bir şekilde büyüdüğü dikkate alındığında önemli olan bir diğer gelişme de Vasil hard fork’u ile işlemlerin daha ucuz ve hızlı olmasıdır. 

Kaynak

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

Türkiye, Binance

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Binance Kurucusu CZ İle Ne Konuştu?

USDT, USDC

USDC, USDT’yi Tahtından Edebilir