in , ,

Cardano Ekosisteminde Yaşanan Son Gelişmeler!

ABD’de süregelen enflasyonist ortam ve buna paralel olarak faiz oranlarının yükseleceği beklentisi, aralarında Cardano (ADA) da dahil olmak üzere dijital varlıkların 3. çeyrekteki kazancını sildi. 

Cardano‘nun ölçeklenebilirliğini artıracak Vasil Hard Fork 23 Eylül’de hayata geçti. Bununla birlikte ekosistemde önemli bir DeFi Lending projesi de hayat buldu. Diğer taraftan Cardano tabanlı DEX olan WingRiders’daki TVL sıfırlandı.

Cardano‘daki aktif cüzdan sayısı, üçüncü çeyrekte günlük yaklaşık 68 bin civarında seyretti. Son altı aylık süreçte sektörde yaşanan daralma göz önüne alındığında bu seviye olumlu. Buna karşılık işlem ücretlerinde gözlemlenen düşüş, daha az işlemin yürütüldüğü anlamına geliyor.

Uy5Teluk I8Xaqmr3T11Srwaojzgk Rhrn3Ohkpemxxqfnowl89Dz Wwql72D3Rr86Yygr7Pjyz7Rolftkqcheimfyfldajrbqqsi63Gkvzjfzipvxzphs2Oosrqwaziv0Bmzplmyllyfovwfapokwnttgkgx3Pya Zlhh9Wlfrua3Ijfb Ilhq9W

Nomad Bridge Hack öncesi ekosistemde yaklaşık 137 milyon dolarlık TVL bulunmaktaydı. O dönem, WingRiders, Cardano’daki en değerli DEX konumundaydı. Hack olayının ardından WingRiders’taki varlıklar sıfırlanırken Cardano ekosistemindeki TVL’nin yaklaşık %20’si yok oldu. Saldırını ardından  Minswap, Cardano’daki TVL’nin %50’sinden fazlasına sahip olarak ekosistemdeki en popüler DEX haline geldi.

Ekosistemin ilk gerçek DeFi lending projesi olan AADA finance, Cardano’nun DeFi alanında gelişimi açısından dönüm noktası olabilir. AADA finance, ekosistemin yaklaşık %5’ine karşılık gelen 400 bin dolar civarında küçük bir TVL’ye sahip.

Nomad, dışarıdan bir varlığın Cardano ekosistemine transfer olabilmesinin tek yolu değildi. Bu işlevi bir başka bridge olan Milkomeda da sağlamakta. Aşağıdaki tabloda varlıkların Cardano’ya nasıl transfer edildiğini daha detaylı görebilirsiniz.

N Gyhxzjd5Rm78Pgvmb2Kggr9Od2Uv0Gno2Ix9Saf9Ni4X5Iqakebloontlkzvxxixhfp87F6Z

Diğer taraftan hepinizin bildiği üzere 23 Eylül tarihinde Cardano Vasil Hard Fork gerçekleşti. Hard fork, her bloğun boyutunu yükselterek ağın ölçeklenebilirliğini artırmayı amaçlıyor.

Te8O6H6Quwqlvonuyiv 5Wvw1Ec2Sg Qvhmynddnjkjpbkgrgw3Eca9Msh0Jbra1Pwl367Gw9Zjeniosxidlvbhxbar05Ezccbvbdh0

Uzun gelecekte ekosistem gelişimine katkı sağlayacak Cardano’nun bir başka önemli etkinliği olan Project Catalyst F9 gerçekleşti. Dapps, Products & Integration kategorisine yaklaşık 500 teklif geldi.

Jepprvgl6Zlowrexn3U8Wzfzm8Kicvleqyqnaonhhmh Igytiyfblpdpmdo Sika0 Ctdc6G2Xjeusnac Mzclw5Twi7Zqv0Tbyly4Fzykp2Ravomwgc Gkqxrmx9Zprbk W4Ywc1H1Qi47Allztly9Yy0Ybz Su634U

Diğer taraftan Vasil Hard Fork’un ardından, DJED stablecoin mainnet’i heyecanla bekleniyor. DJED testnet’i hatırlanacağı üzere Mayıs ayında gerçekleşmişti. Son yayınlanan 29 Eylül tarihli medium makalesinde “Herhangi bir kritik sorun tespit edilip edilmediğini görmek için nihai denetim raporunu  bekliyoruz. Herhangi bir sorun olmadığı görülürse mainnet sürecine devam edeceğiz.” açıklaması yapılmıştı. Aşağıdaki infografikte DJED – UST karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz.

W5V3Zlkzjljfhr Vkgisac6A1Aq1Wjugpyczcklinxllyisqvemc5Xgi 20Nkwfjdqvvia0Cr22A2Bbg3Qy9T0Zy1Fvyg3Xdosrj Kqw4Edmf Uiym7Gepjogmvhieex5Foodnrblncahp2Uhkzuik

Sonuç

Vasil Hard Fork’un ekosisteme olumlu yansımaları kısa vadeden ziyade, uzun dönemde en azından bir yıl sonrasında gözlemleme şansımız mümkün olacak.

Vasil Hard Fork ile bir blok daha fazla veri barındırıyor ve bu şekilde Cardano blockchain’ine daha fazla bilgi kaydediliyor. Ağ, daha fazla işlemi gerçekleştirirken ağın TPS’si de dengelenecek.

Ux 5Tstxrxxxz6Qk679Jgofjneffwvs01Ff6Ki4Wcadihunrrjsuxwlo1Npna2Kv2Kkyy1Gorrmvdiumw9Vnlyzl8Uzay97Exnbd9Zxyxwwgt Mzejls2Nlszqg6Xul8Toacmf4Ds1Ibdmlwjluytbqksvxsmi8Rdpd7M7Jdzabdbf5Qie9Evavmta

Vasil Hard Fork’un, algoritmik stablecoin DJED’e de verimlilik açısından olumlu yansıyacağı tahmin ediliyor. DJED, yüksek TPS ile Cardano ekosistemini, stablecoin işlemleri içi ana rakip konumuna getirebilir.

Bununla bilikte AADA finance, geçen ay faaliyete geçti. Bu nedenle kredi araçlarını oluşturmak ve çeşitlendirmek adına zamana ihtiyaçları var. Diğer taraftan AADA finance başarılı olduğu takdirde Cardano ekosisteminden çok daha fazla kredi projesi ortaya çıkabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

BTC

Uzman Görüşü: Bitcoin (BTC) Boğa Koşusu Yakın!

Bitcoin’de (BTC) Ayı Piyasası Rallisi Bekleniyor mu?