in

Cardano, Chainlink İle İş Ortaklığı Yapıyor

Cardano’nun açık kaynaklı blokzinciri protokolünü geliştiren teknoloji firması Input Output (IOHK), hibrit akıllı sözleşmeleri destekleyen merkeziyetsiz bir oracle ağı olan Chainlink ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Stratejik ortaklık, geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Cardano Zirvesi 2021’de duyuruldu ve bu, Cardano’nun COTI Group ile ortaklaşa yapılan “ Djed ” kod adlı ilk stablecoin’in piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere bir dizi başka duyuruyu da gördü.

Chainlink ile ortaklık, merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörü için hibrit akıllı sözleşmelerin oluşturulması ve hızlandırılması için bir hazırlık aşamasına doğru oracle ağıyla bir entegrasyon getiriyor. Son zamanlarda, IOHK’nın Cardano projesi, sertifikalı DeFi projeleri için bir dAppStore başlattıklarını da duyurdu.

Cardano

IOHK CEO’su Charles Hockinson şu sözleri söyledi:

“ Oracles, Cardano’da gerçek dünya verilerini erişilebilir kılmak için çok önemlidir ve DeFi uygulamaları gibi gelişmiş akıllı sözleşmeleri destekler. IOHK, geliştiricilere Cardano’da yararlı çözümler oluşturmak için en güvenli ve sağlam araçları sağlamayı taahhüt ederek, onu kolay bir seçim haline getirir. Chainlink’in pazar lideri oracle çözümünü entegre etmektedir.”

Cardano, protokole çeşitli akıllı sözleşme işlevlerini uygulayan Alonzo ağ yükseltmesi sayesinde son zamanlarda akıllı sözleşmelerle uyumlu hale geldi.

Chainlink Labs Blockchain Ortaklıkları Başkanı Niki Ariyasinghe  ”Chainlink, son derece işbirlikçi topluluğu ve ekibinin en son teknik yeterlilikleri olan Cardano ekosistemine muazzam bir saygı duyuyor” sözlerini paylaştı.

Ariyasinghe sözlerini şöyle devam ettirdi:
“Bunun çoğu zamanlamaya bağlı. Cardano’nun, farklı yükseltme düşüşlerinin olduğu uzun bir dönemi olduğu açık ve en sonuncu güncelleme olan Alonzo – gerçekten akıllı sözleşmeleri etkinleştirmekle ilgiliydi. Dolayısıyla bizim için bu, Cardano ekosistemiyle ilişki kurmak için gerçekten doğru bir zamandır”

Chainlink, kurcalamaya karşı korumalı verilerin zincir dışı kaynaklardan Cardano’nun zincir üstü akıllı sözleşmelerine güvenli bir şekilde aktarılmasını kolaylaştırmaya yardımcı olacak. Stratejik ortaklık, Cardano’nun akıllı sözleşme işlevselliğinin artık deneme ve geliştirme için nasıl canlı olduğu, geliştiricileri ve ilgili projeleri blok zinciri için yeni nesil çözümler bulmaya davet ettiği göz önüne alındığında çok önemli bir dönemde geliyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

KuCoin

Nakamoto.Games (NAKA) Kucoin’de Listeleniyor: $NAKA Nedir?

Teknoloji Sanat Dünyasını Nasıl Etkiliyor