in

Cardano (ADA) Yakın Vadede 1$’ı Test Eder mi?

Cardano (ADA) topluluğu, ağın verimini artırmayı ve akıllı sözleşme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Vasil hard fork’unu bekliyor. Bu nedenle dijital varlığın fiyatı son bir haftada %18’e yakın değer kazandı. 

Diğer taraftan CMC price estimate tool anketinde, Cardano’nun ay sonuna kadar 1$ seviyesini test edebileceği sonucu çıktı. Ankete katılan 24.500 kişi, dijital varlığın Haziran’da 1$’ı göreceğini tahmin ediyor. Yazı kaleme alındığı saatlerde Cardano (ADA) $0.58 seviyesinde fiyatlanıyor. Bununla birlikte Cardano (ADA)’nın ticaret hacmi dün 1.66 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

Son dönemlerde Cardano (ADA), çoğu kripto paradan daha iyi performans gösterdi. Örneğin geçen hafta Bitcoin (BTC) %6.5 seviyesinde değer kazanırken, bu oran Cardano (ADA) tarafında %17.3 olarak gerçekleşti. Dijital varlığın yıldızı, Terra LUNA ve UST çöküşünün ardından parlamaya başladı. Bu dönemde Cardano (ADA), piyasa değerine göre kripto paralar arasında 6. sıraya yükselmeyi başardı. 

IOG CEO’su ve Cardano’nun yaratıcısı Charles Hoskinson bu durumu “yavaş ve istikrarlı olan daima kazanır” şeklinde yorumladı. Hoskinson ve Cardano (ADA), akıllı sözleşmeler ve DeFi uygulamaları konusunda yavaş hareket edildiği için topluluk tarafından sıkça eleştiriye maruz kalıyordu. Cardano, ağın yaratılmasından dört yıl sonra geçen sene akıllı sözleşmeleri desteklemeye başladı.  Bu nedenle Ethereum ve diğer blok zincirlerin gerisinde kaldı denilebilir. 

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir röportajında Hoskinson, “Luna’da ve geçen yılki 10,5 milyar dolarlık hack’le gördüğümüz gibi çok hızlı hareket ettiğinizde, gerçekten işe yarayana kadar sistemi ayakta tutabilirsiniz ve sonra bir aksaklık yaşandığında, sistem çalışmadığında bir felaket gerçekleşir ve herkes parasını kaybeder. Ağı inşa ederken kasıtlı olarak ağır hareket ediyoruz.” yorumunda bulunmuştu. 

Cardano, Vasil hard fork adı verilen önemli bir yükseltmeye hazırlanıyor. Buna göre Cardano Improvement Proposals (CIPs) dört iyileştirmeyi yani; CIP-31 (Refence Inputs), CIP-32 (Inline Datums), CIP-33 (Reference Scripts) ve CIP-40’ı (Collateral Outputs) içeriyor. Özellikle CIP-31’in,  işlem maliyetlerini büyük ölçüde düşüreceği tahmin ediliyor. 

Cardano’da Yön Tahminleri

Cardano hard fork yükseltmesinin bu ay içinde uygulanması bekleniyor. Topluluk, bu gelişmenin son zamanlarda dijital varlığın fiyatını destekleyen en önemli faktör olduğunu düşünüyor. Diğer taraftan CMC price estimate tool tarafından yapılan ankette 25 bine yakın kişi, Cardano (ADA) fiyatının Haziran sonunda 1$ seviyesini göreceğini tahmin ederken, 16 bin kişi ise Temmuz ayında dijital varlığın yaklaşık 1$ seviyesinde hareket edeceğini düşünüyor. 

ADA/USD

Yazı kaleme alındığı sırada Cardano (ADA) $0.58 seviyesinden fiyatlanıyor. Teknik olarak bakıldığında anketteki tahmin seviyelerine doğru hareketin güç kazanabilmesi için ilk aşamada 200 günlük hareketli ortalaması olan $0.70 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Bununla birlikte 50 günlük hareketli ortalamanın da $1.07 civarında hareket ettiğini belirtmekte fayda var. Destek seviyeleri ise $0.55 – $0.50 bandı ve $0.35 seviyesi olarak gözüküyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

STEPN Projesinde Kazanç Sınırı?

Backstage (BKS) Private Sale Detayları & Araştırma Raporu