in , ,

Cardano (ADA) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

Piyasa değeri açısından ilk 10 arasında yerini alan Cardano (ADA), geçtiğimiz yıl endüstride en aktif çalışan ekiplerden biri oldu. Ekip uzun vadede bunun karşılığını alabilecek mi?

Uzun vadeli yatırımcılar tarafından uzun süredir takip edilen ADA, 2022’nin büyük bölümünde değer kaybetti ve $2.28 seviyesinden işlem gördüğü yılın başından bu yana %80’den fazla düşüş yaşadı.

Cardano‘nun ölçeklenebilirliğini artıracak Vasil Hard Fork 23 Eylül’de hayata geçti. Vasil Hard Fork ile bloklar daha fazla veri barındırıyor ve bu şekilde blockchain’e daha fazla bilgi kaydediliyor. Ağda daha fazla işlemi gerçekleştirilirken ağın TPS’sinin de bu sayede dengelenmesi hedefleniyor.

Vasil Hard Fork’un ekosisteme olumlu yansımaları kısa vadeden ziyade, uzun dönemde en azından bir yıl sonrasında gözlemleme şansımız mümkün olacak.

Diğer taraftan Vasil Hard Fork’un ardından, DJED stablecoin mainnet’i heyecanla bekleniyor. DJED testnet’i Mayıs’ta gerçekleşti. Son yayınlanan medium makalesinde “Herhangi bir kritik sorun tespit edilip edilmediğini görmek için nihai denetim raporunu bekliyoruz. Sorun olmadığı görülürse mainnet sürecine devam edeceğiz.” açıklaması yapılmıştı.

Vasil Hard Fork’un, algoritmik stablecoin DJED’e de verimlilik açısından olumlu yansıyacağı tahmin ediliyor. DJED, yüksek TPS ile Cardano ağını, stablecoin işlemleri içi ana rakip konumuna getirebilir.

Diğer taraftan ekosistemde önemli bir DeFi Lending projesi de hayat buldu. Ekosistemin ilk gerçek DeFi lending projesi olan AADA finance, Cardano’nun DeFi alanında gelişimi açısından önemli.

AADA finance, geçen ay faaliyete geçti. Bu nedenle kredi araçlarını oluşturmak ve çeşitlendirmek adına zamana ihtiyaç var. Başarılı olduğu takdirde Cardano ekosisteminden çok daha fazla kredi projesi ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte Cardano‘daki aktif cüzdan sayısı, üçüncü çeyrekte günlük yaklaşık 68 bin civarında seyretti. Son altı aylık süreçte sektörde yaşanan daralma göz önüne alındığında bu seviye olumlu sayılabilir. Ancak işlem ücretlerinde gözlemlenen düşüş, daha az işlemin yürütüldüğünü gösteriyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında Vitalik Buterin, Twitter’da yaptığı bir ankette “2035’te uyanıyorsunuz ve dünyadaki tüm işlemlerin + tasarrufların %80’i ETH dışında başka bir birim üzerinden işliyor. Bunun hangisi olmasını tercih edersiniz?” sorusunu sormuştu. Ankette BTC, USD, SOL ve ADA seçenekleri bulunuyordu. Buna göre ADA 600.000’den fazla oyun %42’sini almıştı. Bu önemli bir sonuçtu.

Özetlemek gerekirse Cardano (ADA) Vasil Hard Fork’un ardından ekosistemini güçlendirdi. Ancak ayı piyasasının ortasında olduğumuz için bunun etkisini çok fazla gözlemleyemiyoruz.

Cardano’nun karşısında Solana, Avalanche gibi dişli rakipler var. Bu noktada mesele Cardano’nun ne yaptığından ziyade, diğer ETH killer’ların ne yapacağı konusu belirleyici faktör olacak.

Bir de PoS’a geçiş yapan Ethereum’un da potansiyelini henüz tam olarak göremedik. Tüm bunları kesin olarak deneyimlememiz için endüstrinin ayı piyasasından çıkması ya da en azından çıkış emareleri göstermesi gerekli. Ancak yine de geriye dönüp baktığımızda Cardano’nun büyük işler başardığını söylememiz mümkün olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Bitcoin (BTC), 23.000 Dolar Seviyesine Dönebilecek mi?

Aptos Ağını Güçlendiren 8 Yenilik