in ,

Cardano (ADA) Neden Artıyor?

Cardano (ADA), gün içerisinde %25’in üzerinde artış yaşayarak Ripple’ı (XRP) geçti. Cardano, 31 Mayıs itibariyle piyasa değerine göre en büyük 6.kripto para birimi haline geldi.

Cardano (ADA), bu yazının hazırlandığı saatlerde son 24 saatteki %23.81 artışla 0.65 $’dan işlem görüyor. Cardano’daki ralli, ağın verimliliğini arttırması beklenen Vasil hard fork yükseltmesinden önce yaşandı. Vasil hard fork’unun testnet sürümünün 2 Haziran’da; mainnet lansmanının ise 29 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Cardano (ADA) CoinMarketCap Grafiği I 31 Mayıs 2022

Küresel kripto piyasası küçük bir rahatlama rallisi yaşıyor. Lider kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), bu yazının hazırlandığı saatlerde son 24 saatteki %3.67’lik artışla 31.767,52 $’dan işlem görüyor.

Cardano İyi Performans Sergiliyor

Cardano, kripto para piyasasının çoğundan daha iyi performans gösteriyor. Cardano blockchain’inin yerel token’ı ADA, piyasa genelindeki bir sıçrama sırasında gün içinde %25’ten fazla artış yaşadı ve piyasa değerine göre altıncı en büyük kripto para birimi olarak yerini geri almak için Ripple’ı geride bıraktı. Cardano’nun merakla beklenen Vasil hard fork yükseltmesinin 2 Haziran’da testnet sürümü ve 29 Haziran’da maninnet lansmanının yapılması planlanıyor.

Vasil yükseltmesinin 29 Haziran’da yapılması planlanan mainnet versiyonu, Eylül 2021’deki Alonzo hard fork’undan bu yana ağın en önemli revizyonu temsil ediyor. Alonzo yükseltmesi, Cardano’ya bir dizi yeni DeFi kullanım durumu sağlayarak akıllı sözleşme yetenekleri verirken; yaklaşmakta olan Vasil hard fork’unun ağın ölçeklenebilirliğini ve kullanılabilirliğini iyileştireceği tahmin ediliyor.

CoinMarketCap verilerine göre, Alonzo çatalının ardından bir aydan kısa bir sürede kripto para %116’dan fazla arttı. Alonzo çatalının piyasaya sürülmesinden bu yana, Cardano’da toplam 92 merkeziyetsiz uygulama oluşturuldu.

Vasil hard fork’u, Cardano’nun Plutus komut dosyalarının blockchain’e nasıl gönderilme mantığını yapılandırması beklenen dört Cardano İyileştirme Önerisi’ni (Cardano Improvement Proposal: CIP31, CIP32, CIP33 ve CIP40’ı) içerecek. Ayrıca; Vasil hard fork’unun; işlem ücretlerini düşürmesi, ağın verimini ve merkeziyetsizliğini iyileştirmesi ve bugüne kadar blockchain’deki uygulamaların ölçeklenebilirliğini ciddi şekilde bozan “eşzamanlılık” (concurrency) sorununu çözmesi bekleniyor.

Cardano, 2017’de piyasaya çıkan ilk akıllı sözleşmeye dayalı Ethereum rakiplerinden biridir. Defi Llama’dan alınan verilere göre; Cardano’nun merkeziyetsiz uygulamalarında kilitli toplam değeri (TVL) yaklaşık 158 milyon dolar, Solana’dan yaklaşık 25 kat ve Ethereum’dan 455 kat daha az.

Cardano’da yaşanan son yükselişin sebebi blockchain’deki DeFi etkinliğinin artması ve Iagon’un çapraz zincir köprüsünün piyasaya sürülmesi olarak değerlendiriliyor. Defi Llama’ya göre; Cardano’daki kilitli toplam değer son 24 saatte %30,56 artarak DeFi etkinliğinin arttığını gösteriyor. Cardano’daki TVL, dün kaydedilen 149.25 milyon dolardan 194.87 milyon dolara yükseldi.

ADA, şu anda 2 Eylül 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.10 $’dan %78.90 düşük seviyede bulunuyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nasdaq (NDX), S&P500 (SPX) ve Dolar Endeksi (DXY) Analizleri I 31.05.2022

Terraform Labs Yeni Bir Stablecoin Üzerinde mi Çalışıyor?