in

Cardano (ADA) Nasıl Stake Edilir?

Cardano, merkeziyetsiz üçüncü nesil Proof-of-Stake blokzinciri platformudur ve ağın token’ı ADA kripto para birimidir.

Blok zincirinin temel özelliği merkeziyetsiz olmasıdır. Ve bunu geliştirmenin en önemli aracı token’ların kullanılmasıdır. Bitcoin gibi bir blok zinciri PoW “madencilik” terimini kullanırken buna Cardano gibi bir PoS staking denir. ADA token’larını stake ederek Cardano’yu güvence altına alma hizmetiniz karşılığında bir stake ödülü alırsınız.

ADA Nasıl Stake Edilir?

İşte Cardano’yu (ADA) stake edebileceğiniz ve bu pasif gelir biçimini başlatabileceğiniz platformlar.

1. Daedalus ile ADA Stake Etme

Daedalus, Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışan IOHK tarafından oluşturulan bir masaüstü cüzdanıdır. Bu, stake havuzu operatörü olmak veya ağda bir düğüm oluşturmak isteyenler için tam bir düğüm cüzdanıdır. Daedalus hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve kendinize Deadalus cüzdanı oluşturmak için bu yazımıza göz atabilirsiniz:

Şimdi Daedalus cüzdanınız olduğunu varsayarak devam ediyorum. Stake havuzları cüzdanınızda görünür halde. Cüzdanınızda “Stake Pools” kısmından ADA stake edebiliyorsunuz.

Daedalus’tan stake etmeniz gereken minimum ADA miktarı 5 ADA + işlem ücretidir ancak transfer ücretleri için kullandığınız ADA’yı bir cüzdana geri almanın çok uzun süreceğini göreceksiniz.

ADA’yı transfer ve cüzdan delegasyon kaydından kurtarmak için gereken süre nedeniyle 100 ADA’dan daha az bir şeyi aktarmamanızı ve yetkilendirmemeniz gereklidir. İşleminiz daha kolay gerçekleşir.

Deadalus, stake, Cardano, ADA

ADA coin’lerinizi Daedalus stake havuzunda stake ettiğinizde, ağa oy verme gücünüzü vermiş olursunuz. Ancak endişelenmeyin çünkü ADA paralarınız üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız. Stake ödülü yıllık yüzde 5, tasarruf hesapları için ulusal ortalama faiz oranı olan yüzde 0,05’ten 83 kat daha yüksek.

Tam düğümlü bir cüzdan olduğu için Daedalus, Cardano’nun geçmiş ve gelecekteki tüm işlemlerin tüm blok zinciri geçmişi için gerekli olan çok fazla depolama alanına ihtiyaç duyar. Ancak, IOHK’nın (Cardano geliştiricileri) resmi cüzdanı olarak bu, ADA kripto para biriminizi stake etmek için en güvenli ve gelişmiş seçenektir.

2.Yoroi ile ADA Stake Etme

Yoroi, Android ve iOS’un yanı sıra Chrome, Edge ve Firefox’ta çalışan bir tarayıcı uzantısı kripto cüzdanıdır. Yeni başlayanlar için tasarlanmış olup bir temsilci olarak ADA’yı stake etmenize olanak tanır. Yoroi hakkında detaylı bilgi ve kendinize cüzdan oluşturmnız için detaylı adımları yazımızdan takip edebilirsiniz:

Şimdi Yoroi cüzdanınızın olduğu varsayarak devam ediyorum. Cüzdanınızda hiç ADA yoksa Yoroi’de ADA stake edemezsiniz.

Yoroi cüzdan uygulamasında, ADA stake etmeye başlamak için üst kısımdaki “Delegate List” menüsüne tıklayın. Buradan stake havuzlarından birini seçerek ADA stake edebilirsiniz.

Yoroi, Cardano, ADA

Artık Cardano’nun stake havuzlarının nasıl çalıştığı hakkında her şeyi bildiğinize göre belirli bir havuzu seçebilirsiniz.

Her havuzun, havuzlar arasında değişen bir işletme ücreti vardır. Yetki verdikten sonra ödülleri toplamaya başlamaya uygun olacaksınız. Yetki vermeye başladıktan sonra onay için 20 günlük bir bekleme süresi vardır. Bu istenmeyen içerikleri önlemek içindir. Onaydan sonra her beş günde bir ADA kazanırsınız.

Talep üzerine her seferinde ödenmesi gereken başka bir ağ ücreti vardır. Bunu yapmadan önce daha uzun süre beklemek daha iyi olabilir.

3. Binance’de ADA Stake Etmek

Cardano, Binance kripto para borsasında stake edilebilir.  Cardano’yu doğrudan bir kripto para borsasında stake eden bir borsa stake havuzudur ve kullanıcılara ödülleri doğrudan borsa cüzdanlarında verir. 

Kripto cüzdan kullanarak stake etmenin aksine, kripto borsası kullanarak cardano stake etmeyi seçen kullanıcılar birden fazla stake havuzunda ADA stake edemezler. 

  1. Binance Spot cüzdanınızda biraz ADA olduğundan emin olun.
  2. Binance’in Locked Staking (Kilitli Staking) sayfasına gidin.

Binance, Cardano, ADA

  1. ADA’nızda 30/60/90 gün olan bir kilit dönemi seçin.
  2. Confirm (Onayla) tıklayın. Artık stake işleminiz başarı ile tamamlandı.

Binance, Cardano, ADA

Kripto borsalarının kripto cüzdanlarından daha düşük bir APY oranına sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

MES tarafından yazıldı.

The Graph 2023 Arbitrum Entegrasyonu

Chiliz (CHZ) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?