içinde ,

Cardano (ADA) İçin Alonzo Testnet Ne Demek?

IOHK, Alonzo test ağını kullanıma sunmaya başladı. Bu test ağı Cardano blockchainine akıllı sözleşme imkanı sunacak ve Ethereum, BSC gibi ağlarla rekabet edebilmesini sağlayacak.

Cardano geliştiricisi IOHK blockchain platformuna akıllı sözleşme imkanı sunmak ve Ethereum gibi rakiplerinin işlevselliğini yakalayabilmek adına Alonzo altyapısını sunmaya başladı.

Alonzo, adını matematikçi ve teorik bilgisayar bilimci Alonzo Church’ten alır. Açıklanan bu gelişme Ağustos sonuna kadar blockchain’e getirilmesi hedeflenen akıllı sözleşme güncellemelerinin ilk adımı.

Akıllı sözleşmeler Cardano gelişiminin kilit özelliğidir. Blockchain’de ilk kez DeFi uygulamalarının yapılarak diğer DeFi platformlarıyla rekabet edebilmesini sağlayacak.

Ethereum uzun süredir bu alanda lider. Ancak yüksek ücretler ve yavaş işlem süreleri sebebiyle kullanıcılarını memnun edememeye başlamıştır. Şu anda Ethereum da bu sorunlarını çözebilmek adına büyük bir güncelleme aşamasında. Ancak bu aşamanın uzun sürmesi Cardano, Binance Smart Chain, Polkadot, Solana gibi rakiplerine de avantaj sağlamaya başlıyor.

2015 yılında kurulduğundan beri Cardano akademik araştırmalarla ve testlerle ilerliyor. Adlarını şairlerden almış 5 adet gelişim aşamaları vardır: Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire.

Bu yılın başlarında, kendisini merkeziyetsiz bir blockchain’e dönüştüren Shelley aşamasını tamamladı. Şu anda blockchain’e akıllı sözleşme özelliği getirmeyi hedefleyen Goguen aşamasındadır. Alonzo test ağı da bu aşamanın ilk adımı olduğundan ayrı bir öneme sahiptir.

Cardano’nun stratejisi bazı çevreler tarafından yavaş veya ağır olarak nitelendirilmektedir.  Ancak bu yorumlar Cardano tokeni olan ADA’ya fazla zarar vermiş gibi görünmemektedir. Bu yazının yazıldığı sırada ADA market büyüklüğü olarak 5.sırada yer almaktadır.

Kaynak: decrypt

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

gas

Ethereum Gas ve Dapp Nedir?

Blockchain, teknoloji

Blockchain Teknolojisinin Gıda Sektörüne Getirebileceği Yenilikler Nelerdir?