in ,

Cardano (ADA) Hakkında Her Şey

Cardano (ADA), kripto para transferleri için kurulmuş popüler bir blok zincir ağıdır. Varlığın yerel kripto para birimi ADA’dır. ADA; ETH ve BTC’den sonra en çok yatırım alan varlıklar arasında yer almaktadır.

2015 yılında geliştirilmeye başlanan Cardano platformu 2017’de Ethereum ve BitShares’in de kurucu ortakları arasında yer alan Charles Hoskinson tarafından hayata geçirildi.

Cardano Destekçileri

Charles Hoskinson, ETH ve BitShares ortaklığını bırakmasının ardından, IOHK şirketini Jeremy Wood ile birlikte kurdu. Şirket Cardano ekosisteminde yazılım geliştirmeleri aşamasında rol alıyor. Aynı zamanda Cardano Vakfı ve Emurgo’da Cardano’nun destekçileri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra projenin birçok kripto para projesi ile ortaklığı bulunuyor.

Cardano Kullanıcılara Ne Vadediyor?

Cardano, yatırımcılarına finansal uygulamalarda daha kolay, adil ve güvenli bir ortam oluşturmayı hedefliyor. Cardano blok zincir ağı, yatırımcıların ihtiyaçları dikkate alınarak şekillenmektedir. Cardano, veri odaklı ve akademik bir yaklaşım izlediği için diğer blok zincir projelerinden sıyrılıyor. Cardano’nun sunduğu akıllı sözleşme desteği, platformun profesyonel gözetim gerektirmeyen ve kendi kendine yürütülen anlaşmaların geliştirilmesini sağlıyor. Platforma dahil olan herkes, karşılanması gereken koşulları kolaylıkla yerine getirebiliyor.

Cardano Nasıl Çalışır?

Cardano, IOHK tarafından geliştirilen Proof of Stake Ouroboros konsensüs algoritmasıyla çalışmaktadır. Cardano “üçüncü nesil” bir blok zincir olarak kabul edilir. Cardano projesi Layer-2 çözümü Hydra olarak da bilinir.

Cardano’nun bir başka farklı özelliği ise Hard Fork Combinator. Bu yenilik, ağ üzerinde herhangi bir kesinti olmadan hard fork yapılmasına olanak tanımaktadır. Shelley aşamasındaki aldığı güncelleme ile test edilmiş ve başarılı bir şekilde çalışmıştır.

Cardano’nun İşlem Hızı (TPS) Ne Kadar?

Cardano zinciri 2017 yılında ilk kez test edildiğinde, saniyede 257 işlem (TPS) gerçekleştirecek kapasiteye ulaşmıştı. Kıyas yapmak gerekirse Bitcoin sadece 4,6 TPS değerine ulaşırken Ethereum, 15 ila 20 TPS ile biraz daha yüksek hıza ulaşıyor. Yani ADA, hem birinci hem de ikinci nesil zincirlerin birleşiminden bile daha yüksek işlem hacmine ulaşıyor.

Cardano Neden Farklı?

Cardano, bilimsel yaklaşımlarla inşa edilmiş ilk kripto para projesidir. Aynı zamanda yazılım mimarisi olarak da birçok projenin önüne geçmektedir. Cardano farklı katmanlarda muhasebe ve hesaplama işlemlerini birbirinden ayırır.

Bu katmanlı mimari aynı zamanda ölçeklenebilirliğe de sahiptir. Tüm bunların yanı sıra Cardano, hakemli araştırmalarla rekabet etmeyi amaçlayan bir gruba sahiptir. Bu grupta akademisyenler ve geliştiriciler yer alır.

Cardano (ADA) İstatistikler

Toplam arzı 45 milyar olan ADA’nın, dolaşımdaki arzı ise 34 milyar 766 milyon 51 bin 726’dır. ADA, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 3.09 dolar seviyesini 2 Eylül 2021’de görürken gördüğü en düşük fiyat olan 0.017 dolar seviyesini ise 1 Ekim 2017’de görmüştür. 

ADA Nasıl Alınır?

İşlem hacmi bakımından en büyük 7. kripto para birimi olan Cardano (ADA), birçok popüler kripto para platformu tarafından listeleniyor. Cardano (ADA) almak isteyen yatırımcılar, projenin listelendiği Binance, Coinbase, KuCoin, Kraken, Bitfinex gibi büyük platformlardan alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

XRP, BTC

En Büyük Balina Cüzdanlarının Analizi

Testnet

Swell Network Testnet ile Nasıl Etkileşime Girilir?