in , , ,

Cardano (ADA) Ekosistemine Genel Bakış | Bölüm 3

Cardano (ADA), piyasa değeri bakımından (8. sırada) majör bir coin olarak sınıflandırabilmemize rağmen fiyatının hâlâ düşük seviyelerde olması yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Bu yazımızda Cardano ekosistemini incelemeye devam ediyoruz.

NFT

NFT, insanların benzersiz şeyler yaratabileceği merkeziyetsiz bir uygulamadır. Cardano’da öne çıkan NFT projelerinin tümü olmasa da bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Bondly Finance: Projeler, markalar ve sanatçılar için koleksiyonlar sunan dijital bir platformdur. Ancak sistem bilinmeyen bir tarafça hack’lendi ve bu da çok fazla hasara neden oldu ve token fiyatı düştü.
  • ADAZOO: Bir NFT oyunudur.

  • CNFT: NFT’leri mint etmek, satın almak, satmak ve trade etmek için bir yer olan bir Cardano NFT pazarıdır.
  • THEOS: Müşterilere kendi NFT’lerini yaratmalarını sunan bir startup ​​şirketidir.
  • ARTANO: NFT’leri geliştirmek ve özelleştirmek için Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka uygulamasını kullanır.

Cardano Ekosistemi, NFT projelerinin gelişmesi ve gelişmesi için ideal bir alan olabilir.

Cardano Ekosisteminin Geleceğine İlişkin Tahminler

Birçok geliştirici şu anda Ethereum blockchain’i yerine fikirlerini Cardano’ya yerleştirmeye gidiyor. Ethereum’da olanların Cardano’da da aynı olması muhtemel. DeFi dünyası gelişiyor ve Cardano yetişiyor. 

Catalyst Project

Merkeziyetsiz yönetişim için harika bir fikirdir. Cardano topluluğunun oylama mekanizması aracılığıyla ihtiyaç duyulan startup ​​projelerine talep edilen fonları ve desteği dağıtır. Catalyst Project Fund5’te, Cardano’daki 70 proje yaklaşık 33.000 oy cüzdanıyla finanse ediliyor. Cardano toplulukları dünyanın her yerinde, her kıtada ve Cardano’nun varlığını gösteren yüzlerce stake havuzu var.

Özellikle Vietnam’da Cardano topluluğu çok büyük ve staking havuzlarını öğrenmek ve işletmek için birbirlerini destekliyorlar. Ayrıca Cardano ekosisteminin büyümesi için bolca alan var.

Cardano Ekosistemi Yatırım Fırsatları

Yeni blockchain teknolojileri açısından Cardano, yatırımcılar için geliştirme, genişleme ve fırsatlar için gelecekteki potansiyellere sahiptir. ADA staking her dönem kapatıldığında ve bir blok tamamlandığında, bu ADA havuzlarındaki ADA temsilcileri için bir miktar ADA token’ı ödüllendirilir. Alternatif olarak ADA sahipleri kendi stake havuzlarını yönetebilir ve başkalarını ödülleri paylaşmak için token’larını kullanmaya davet edebilir.

Cardano’daki birkaç proje, bir IDO başlatmak yerine, token’larını yeni bir dağıtım mekanizması olan adil lansman programı aracılığıyla dağıtmaya karar verdi. Proje havuzlarında veya ortakların havuzlarında stake yaparken adil lansman katılımcıları yine de ADA ödülleri kazanabilir ve paylarına göre token airdrop‘ları alabilir. Havuzda ne kadar çok ADA yatırılırsa havuz operatörleri projelerini finanse etmek için o kadar fazla ödül alabilir. Örneğin Minswap, ortakların stake havuzlarında 105 milyonun üzerinde ADA ile FISO başlattı.

Vasil Hard Fork’u

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, önceki açıklamalarında bu yeni hard fork’un “pipelining, yeni Plutus CIP’ler, UTXO on-disk depolama ve Hydra” gibi çeşitli ölçeklendirme iyileştirmeleri getireceğini belirtmişti.

Parametre ayarlamaları ile birlikte bu özellikler, Cardano’nun verimini artıracak ve artmakta olan merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamaları, akıllı sözleşmeler ve DEX’leri barındırmak için sistemi optimize edecek.

Bu değişikliklere ek olarak Cardano’nun IOG ekibi, kullanıcılarına bir DApp mağazası, yeni bir lightweight wallet (hafif cüzdan) ve varlıkları ana Layer-1 (katman-1) zincirinden ayrı olarak yan zincirlere taşımaya izin veren köprüler gibi yeni ürünler ve özellikler sunmak için çalışıyor.

*Lightweight wallet: Kullanıcıların, yaptıkları kripto para ödemeleri hakkında ihtiyaç duydukları tüm bilgileri almalarını sağlayan bir dizi sunucuyla bağlantı sağlayarak çalışan cüzdanlardır.

Vasil’in Özellikleri

Vasil, blockchain’in kuruluşundan bu yana Cardano’nun en önemli yükseltmesi olarak kabul ediliyor. Ağın performansını artırmak ve yeni özellikler sunmak için geliştiriliyor.

Yaklaşan yükseltme; Cardano’nun işlem maliyetini düşürecek ve ağın kapasitesini artıracak. Aynı zamanda Plutius’u geliştirerek geliştiricilerin daha kullanışlı merkeziyetsiz uygulamalar (DApp’ler) oluşturmasını sağlayacak.

Aslında Vasil’in Cardano mainnet lansmanının tarihi başlangıçta Haziran 2022 olarak planlanmıştı. Ancak geliştiriciler Vasil hard fork testlerinde yükseltme ile ilgili birkaç hata tespit ettiğinden lansman ertelenmişti. IOG, tüm sorunları çözdüğünden ve Vasil lansmanı için doğru tarihin eylül olduğundan oldukça emin.

Kapanış Düşünceleri

Cardano ekosistemi diğer mevcut ekosistemlerle karşılaştırıldığında hala yeni ve nispeten küçük kalsa da Cardano ekibi, blockchain teknolojisiyle gerçek dünyayı değiştiren daha büyük bir vizyona odaklanıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Şeffaf ve Merkeziyetsiz Bir Gelecek Vadeden Zinnia Nedir?

Merkeziyetsiz Borsa dYdX’e Bir Şans Vermeniz için 3 Neden