in , , ,

Cardano (ADA) Ekosistemine Genel Bakış | Bölüm 2

Cardano (ADA), piyasa değeri bakımından (8. sırada) majör bir coin olarak sınıflandırabilmemize rağmen fiyatının hâlâ düşük seviyelerde olması yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Bu yazımızda Cardano ekosistemini incelemeye devam ediyoruz.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi)

DeFi, kripto alanındaki en popüler konulardan biridir. Cardano ekosistemi de finansal uygulamalara göre kategorize edilmiştir. Cardano Ekosistemi, ADA token’larının yükselmesi için büyük bir teşviktir. Birçok yeni proje, token’larını Cardano ekosistemi sayesinde kullancılarına dağıtmak ister. Bu, temel olarak ADA sahiplerinin, ADA ödüllü veya ödülsüz proje token’ları kazanmak için proje havuzlarındaki veya ilgili ortaklardaki token’ları devredebilecekleri anlamına gelir.

Topluluk

Cardano, şimdi sadece blockchain ekosistemini değil aynı zamanda Cardano topluluğunun faaliyetlerini de geliştirmeye odaklanıyor. Cardano Vakfı, birden fazla iddialı projeyi doğrudan finanse etti ve bazıları Project Catalyst’te önerildi. Cardano’nun sosyal etkisini artırmak için Afrika’da birkaç proje yürütülüyor. Örneğin, EMPOWA mülkü herkes için uygun maliyetli hale getiriyor veya az gelişmiş topluluklar için sürdürülebilir su sağlamak için tüm ADA ödüllerini paylaştırmaya devrediyor.

Genel olarak Cardano, Green Stakepool gibi çevre dostu projeleri için takdir ediliyor. OpenLitterMap, çöpleri ve çöpleri bulan Cardano metadata’sına dayalı açık bir veri tabanıdır.

Altyapı

ADApools, havuzları ve Cardano blockchain’indeki verileri analiz etmek için web sitesi tabanlı bir araçtır. ADApools, kullanıcıların rahatlığı için Yoroi Wallet ve Daedalus Wallet‘e entegre edilmiştir

Blockfrost, Cardano blockchain’inde API hizmetleri sağlamak için web tabanlı bir platformdur. Müşterilerin Cardano’da kendi merkeziyetsiz uygulamalarını oluşturabilmeleri için karmaşıklığı ortadan kaldırır.

AMM DEX

Cardano’da umut verici sayısız DEX projesi geliştiriliyor. DEX’lerin dikkat çekmesi ve Cardano ekosistemine büyük miktarda hacim ve likidite getirmesi bekleniyor.

 • ADAX: Tamamen merkeziyetsiz ve non-custodial olan otomatik bir likidite protokolüdür.
 • Mirqur: Kullanıcıların ADA ve MQR ödülleri kazanmak için havuzlarında ADA’yı devretmesine olanak tanıyan, pareto-optimal bir DEX’tir.
 • SundaeSwap: Cardano blockchain’inde yerel, ölçeklenebilir merkeziyetsiz bir borsadır.
 • Orion Protocol: Her CEX, DEX ve havuzunu merkeziyetsiz bir platforma çeken bir ağ geçididir.
 • Ray Wallet: Akıllı Sözleşmeyi herkesin kullanımına sunan merkeziyetsiz bir platformdur.
 • Minswap: Cardano platformunda çok havuzlu merkeziyetsiz borsayı bir araya getiren Vietnamlı bir girişimdir.

Türev DEX

MatrixSwap; Cardano, Polkadot ve Polygon’da dağıtılan merkeziyetsiz, çok zincirli bir Perpetual Trading’dir. Eylül 2021’de, Cardstarter platformunda MATRIX token’ını başlatan bir IDO’ya sahiplerdi. Cardano ekosistemindeki tek türev ticaret platformu olmak MatrixSwap için oldukça rekabetçi bir avantajdır.

IDO Platformu

Launchpad, fon ihtiyacı olan yeni başlayan kripto projeleri için harika bir fikirdir. Yatırımcılar, mevcut finansman kaynakları geldiğinde projelerin fikirlerini olabildiğince hızlı bir şekilde ölçeklendirmeleri için fon sağlayan girişimlere katılabilirler. Sonuç olarak Launchpad’in Cardano ekosistemi için sermaye çekmede ana faktör olacağına şüphe yoktur.

 • Cardstarter: Start-up ​​projeleri için bir launchpad olan merkeziyetsiz bir hızlandırıcı ve trade platformudur. Örneğin; Oracle Charli3 C3, Cardstarter’da başarılı bir IDO olmuştur. Şu anda, Cardstarter’da başlatılmaya hazır çok sayıda önemli proje bekliyor.
 • OccamFi: Projelerin fon toplama amaçlı bir IDO platformudur.
 • TrustPad: Ethereum, Binance Smart Chain, Polygon, Polkadot ve Cardano gibi çeşitli blockchain’leri destekleyen yeni girişimler için çok zincirli bir fon toplama platformudur.
 • Vent Finance: Kullanıcıların kripto alanındaki önceki deneyimlerinden bağımsız olarak kullanımı kolay bir arayüze sahip yeni başlayanlar için ideal bir fon toplama platformudur.

Oracle

Oracle, Cardano ekosisteminde bir vazgeçilmezdir. Çok kısa sürelerde dış dünyanın verilerini Cardano blockchain’ine bağlar. Cardano’da uygulanmak üzere geliştirilmiş 3 büyük proje vardır:

 • Charli3: Cardano üzerine kurulmuş merkeziyetsiz bir oracle’dır. Charli3, artık API’ler aracılığıyla gerçek yaşam verilerini blockchain’de toplamaktan sorumlu, gelişmekte olan bir oracle projesidir.
 • Ergo: DeFi alanında güvenli akıllı sözleşmeler oluşturmak için oluşturulmuş UTXO tabanlı bir blockchain’dir.
 • Wolfram Alpha: Cardano’nun ortaklarından biridir. Cardano, Ethereum ve Bitcoin’in verileri Wolfram Alpha hesaplamalı akıllı motora entegre edilmiştir.

Lending/Borrowing (Borç Verme/Borç Alma)

Lending ve borrowing, DeFi dünyasında yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Aracılı veya aracısız krediler sağlar. Ayrıca; borç verme protokolü, kullanıcılara stablecoin’leri veya token’ları ile faiz kazanmalarını sağlar.

MELD

MELD, lending ve borrowing için oluşturulmuş non-custodial bankacılık protokolüdür. 

Stablecoin

Stablecoin’ler, Cardano’da diğer blockchain’lerden farklı olarak akıllı sözleşmeler aracılığıyla değil blockchain’de verilen yerel token’lardır. Stablecoin’ler, ekosistemin para akışını gösterdiği için kripto alanında önemli bir rol oynar. Platformunda oluşturulan stablecoin’ler tamamen merkezi değildir.

 • AgeUSD: Ergo blockchain’inin üstünde Emurgo, Ergo ve IOHK’nın ortaklığında oluşturulan bir stablecoin’dir.
 • Ardana: Stablecoin ticaretine odaklanan bir AMM DEX’tir ve kripto destekli stablecoin’ler dUSD, dEUR vb. çıkaracaktır. Forex piyasasına başvurmak için blockchain teknolojilerini kullanır.
 • STASIS: Occam.Fi ile birlikte STASIS, blockchain’de yeni bir tür stablecoin çıkarmak için bir proje başlattı.

Ödeme

COTI, ödemeleri web sitelerine, e-ticaretlerine ve mobil ödemelerine entegre eden bir ödeme yöntemidir. Cardano, zaman içerisinde internetteki birçok ödeme yönteminde yaygın olarak kabul edilmektedir.

Cüzdanlar

Şu anda 1,5 milyondan fazla cüzdan aktif durumda ve bu da zincirde ADA token’larını depolamak için artan talebi gösteriyor. Sonuç olarak çok sayıda non-custodial cüzdan ADA’yı destekledi, böylece kullanıcılar Cardano ana ağı başlatıldığında CEX’lere ve DeFi uygulamalarına bağlanabilirler.

Daedalus: Baştan beri Cardano ile birlikte ADA için açık kaynaklı bir cüzdandır ve Cardano ile büyümek için inşa edilmiştir. Pek çok sahip ADA’larını Daedalus cüzdanında tutar. Şu anda Daedalus, ADA depolamanın en popüler yoludur.

Yoroi Cüzdan: Emurgo ve IOHK tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Ayrıca Yoroi, mobil cihazlar için birçok web tarayıcısına, iOS ve Android’e kurulabilir.

GeroWallet: Cardano blockchain’i üzerinde çalışan ve kullanıcıların sentetik varlıklarla ticaret yapmalarına, hisse senetlerinden yararlanmalarına ve doğrudan itibari parayla kripto satın almalarına olanak tanıyan bir cüzdandır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Metamask

MetaMask Out of Gas Hatası Çözümü

Kamuya Açık İlk Merkeziyetsiz Protokol: Hedera (HBAR) Nedir?