in , , ,

Cardano (ADA) Ekosistemine Genel Bakış | Bölüm 1

2015’ten beri geliştirilmekte olan Cardano, hem Cardano topluluğunu hem de geliştiricilerin fikirlerini platformda destekliyor. 

Cardano (ADA), piyasa değeri bakımından (8. sırada) majör bir coin olarak sınıflandırabilmemize rağmen fiyatının hâlâ düşük seviyelerde olması yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Cardano’nun vizyonu, çok varlıklı ve akıllı sözleşme entegrasyonu ile merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek için bir platform olmaktır. Vizyonu iddialı olduğu için diğer mevcut blockchain’lere kıyasla geliştirme ilerlemesi nispeten yavaştır. Ancak Cardano ekosistemi, elverişli bir ortamda gelişmek için önde gelen projeleri cezbetmektedir.

Dolaşımdaki ADA token’larının %70’inden fazlası, nispeten yüksek olan ve ADA token’larının arzını kısıtlayan ADA havuzlarındaki blokları doğrulamak için saklanır. Dünya çapında çok sayıda Cardano topluluğu ve kuruluşu, dünya üzerinde derin etkiler yaratmak için Cardano ekosistemini destekler. PoS konsensüs mekanizması ve çok katmanlı çözüm gibi en gelişmiş teknolojilerle Cardano, güvenlik özelliklerinden ödün vermeden sürdürülebilir bir şekilde ölçeklenebilir.

Merkeziyetsiz bir fon olan Project Catalyst, Cardano topluluğunun ekosistem büyümesi için önemli öncelikleri belirlemesine olanak tanır. Cardano, değerli fonları dağıtmak için bir yönetişim sistemine sahip güçlü bir merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir.

Cardano Blockchain’i

 • TPS: 250-1000, Hydra ile 1 milyona kadar çıkabilir.
 • Blok süresi: 20s.
 • Toplam Tx: 13.100.000 Tx 
 • Ort. Tx ücreti: $0.2.
 • Toplam stake havuzları: 2975

Proof-of-Stake Çeşitleri

Proof-of-Stake’ in (Hisse Kanıtı) en çok kullanılan çeşitleri; Delegated Proof-of-Stake (Yetkilendirilmiş Hisse Kanıtı) ile Leased Proof-of-Stake’tir (Kiralanmış Hisse Kanıtı).

Delegated Proof-of-Stake (DpoS)

Kripto para sahipliğine dayanan PoS protokolünde bir kullanıcı, kripto paralarını ilgili blockhain’e bağlı cüzdanında tutarak işlemlerini doğrulama ve blok üretme hakkına sahip olur. dPoS ise paydaşların adil bir şekilde oy vererek ve uzlaşma sağlayarak çözüm gücünden yararlanmaktadır.

Yetkilendirilmiş Hisse Kanıtı (DpoS) yönteminde, blockchain ağında ortak görüş birliğinin sağlanması ana amaçlarından birisidir. Bunun için sosyal bir yönetişim sistemi kullanılır. Diğerlerine kıyasla en az merkeziyetsiz protokol olarak anılan dPoS, kripto para sahiplerinin ağın yönetiminde söz sahibi olmasını hedeflemektedir.

PoS sisteminden farklı olarak kullanıcılar, cüzdanlarındaki kripto varlıklarını bir başka kullanıcıya yönlendirebilirler. Kripto para varlığı cüzdandan transfer edilemez ancak yönlendirilen kullanıcıların varlığı kabul edilir. Bu yöntem, yönlendirilen kullanıcının ağdaki söz hakkını artırır. Diğer kullanıcılardan yönlendirme hakkı alan kişi, ağdaki gelirlerden daha fazla pay alır ve elde ettiği geliri de yönlendiricilerle stake oranında paylaşır.

Leased Proof-of-Stake (LPoS)

Proof-of-Stake protokolünde kullanıcılar, bazı kriterlere göre seçilir. Seçilen kullanıcılar blokları doğrularlar. Bu da demektir ki üretilen her bloktan gelir sağlayamazlar. Ancak LPoS protokolünde, kullanıcılar için bütün bir parçanın belli bir yüzdesini kiralamalarına imkan verilir. Bu sistem tam olarak Proof-of-Stake gibi çalışır ve az miktarda varlık tutan kullanıcılara da katılım için bir teşvik sağlar. LPoS protokolünü kullanan kripto paralar arasında en bilineni Waves’tir.

Kullanıcılar, cüzdanlarında bulunan kripto parayı, ağda işlem onaylayan diğer kullanıcılara kiralayabilirler. Kiralama işleminde, kiralanan miktar kullanıcının cüzdanından çıkmaz. Ancak para çekme ve alış satış işlemleri durdurulur. Kiralama yapılan kullanıcı, madencilik faaliyetleri yaparken gelirden daha fazla pay alır ve kazancını, ekibiyle payları oranında bölüşür. Kullanıcı, dilediği zaman kiralama işlemini durdurabilir veya daha fazla kripto para kiralayabilir.

Cardano Çalışma Sistemi

Ouroboros Proof-of-Stake mekanizmasında zaman dilimleri (time slot), devre (epoch) olarak adlandırılan bölümler yer alır. Her devre (epoch), Cardano blockchain’inin bloklarını yaratmak ve doğrulamakla görevli seçili bir “Slot lideri” tarafından yönetilir.

Cardano, ölçeklenebilirliği ve güvenliğiyle yüksek katmanlı mimari bir mimaridir. ADA, platform içinde “yerleşik katmanı” üzerinde yaşar. Bu katman Bitcoin’e benzer şekilde işlemlerin kaydını tutar. İkinci katman ise akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların platformda çalışmasını sağlayan Ethereum’a benzeyen “hesaba dayalı katmanıdır”. Cardano, birinci ve ikinci katman işlevlerinin yanı sıra işlevsel olmayan gereksinimlere, yani ölçeklenebilirlik, sürdürülebilirlik ve birlikte çalışabilirlik üzerine odaklanır.

 1. Cardano Settlement Layer (Cardano Yerleşim Katman): ADA yerel tokenlerini uçtan uça, eşler arası işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılmaktadır.
 2.  Cardano Computational Layer (Cardano Hesaba Dayalı Katman): Akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılmaktadır.

ADA Nedir?

 • Ticker: ADA.
 • Blockchain: Cardano.
 • Konsensüs: Proof-of-Stake (PoS).
 • Algoritma: Ouroboros.
 • Token Türü: Coin.
 • Maksimum Arz: 45,000,000,000 ADA.
 • Dolaşımdaki Arz: 32.143.026.588 ADA.
 • Tüm zamanların en düşük fiyatı (ATL): 0,017 USD (1/10/2017).
 • Borsalar: Binance, Huobi, Kucoin, Gate, Coinbase, vb.

ADA, Cardano’nun dijital bir para birimidir. Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herhangi bir kullanıcı, ADA’yı güvenli bir kripto para olarak kullanabilir. Her işlem kalıcı, güvenli ve şeffaf bir şekilde Cardano blockchain’ine kaydedilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Sui

Sui Ekosistemine ve Erken Aşama Projelerine Genel Bakış

Solana Name Service Nedir?