in , , ,

Cardano (ADA) Boğasında Yükselebilecek Projeler

Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve IOHK 2 Eylül Cuma günü, Vasil hard fork’unun 22 Eylül’de gerçekleşeceğini açıklamıştı.

Merakla beklenen Vasil hard fork, önce haziran’da ardından temmuz sonunda olmak üzere iki kez ertelenmişti. Bu ertelemenin IOHK ve geliştiricilerin, kapsamlı testlerden sonra sorunsuz bir ağ geçişi istemesinden kaynaklandığı açıklandı.

Charles Hoskinson daha önce Cardano ana ağında Vasil hard forkunun büyük olasılıkla Eylül sonunda gerçekleşeceğini ima etmişti. Ayrıca kesin tarih, DPT’ler ve kripto borsaları tarafından hazırlıklara ilişkin ayrıntılar alındıktan sonra bir tarih açıklanacak.

Cardano blockchain’i, bünyesinde 1.000’den fazla projeye ev sahipliği yapıyor. Vasil hard fork’u ile daha geliştirici dostu olmayı hedefleyen Cardano, bünyesinde proje oluşturmak isteyen geliştiricileri kendisine çekebilir. Bu da uzun vadede ADA fiyatının yükselmesini sağlayabilir

SundaeSwap (SUNDAE)

Sundaeswap, özellikle Cardano ağı için oluşturulmuş bir DEX’tir. Sundae token’ları tamamen merkeziyetsiz bir şekilde swap edilebilir, stake edilebilir, ödünç verilebilir ve ödünç alınabilir.

Aynı zamanda Bitcoin işlemleri için kullanılabilen merkezi bir pazar olan SundaeSwap, hayatına ISO modeliyle başlamıştı.

SUNDAE, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %7.57’lik yükselişle 0.028 dolardan işlem görüyor.

Ardana (DANA)

Ardana, Cardano ekosistemi için oldukça değerli olacağı düşünülen bir stablecoin sistemidir. DANA kullanıcıları, Ardana ile uyumlu bir cüzdanda veya kasada saklanan transfer harcaması oluşturabilir ve kripto para alabilir.

Danaswap, Cardano’daki likidite havuzlarında stablecoin’ler için merkeziyetsiz bir borsadır. Ardana protokolünü kullanarak Cardano yerel varlık stablecoin kredileri mümkündür. Stablecoin olan DUSD, ABD dolarına sabitlenir ve bir kredi oluşturmak için akıllı bir sözleşme kullanıldığında bir kullanıcı tarafından oluşturulur.

DUSD kredisine hak kazanabilmek için kullanıcının ADA gibi Cardano yerel varlığı şeklinde teminat vermesi ve bunu özel veya dynavault’da güvenli bir şekilde saklaması gerekir. Teminat, kredi tutarından belirli bir miktar daha fazla olmalıdır ve sahipleri, aşırı teminatlı olduğu için piyasa oynaklığı sırasında DUSD coin’in değerinden emin olabilir ve stablecoin kredisi geri ödendiğinde, teminat serbest bırakılır.

ADA sahipleri, platformu çeşitli projeler için kullanabilir ve sistem DANA token’ları tarafından düzenlenir. Token sahipleri yönetişim hakkına sahip olarak platformun yönünü ve büyümesini etkileyebilir. Staker’ler ayrıca platformda yield ve işlem ücretleri gibi çeşitli getiri üreten faaliyetlere katılarak ADA kazanabilirler.

DANA, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %10.48’lik yükselişle 0.27 dolardan işlem görüyor.

Occam.Fi (OCC)

OccamFi, Cardano ekosistemi için özel olarak tasarlanmış bir DeFi çözümleri koleksiyonudur. Ayrıca, piyasa kredi özelliklerini, DEX araçlarını ve likiditeyi simüle eden ilk ve en verimli ADA DeFi platformudur. Projenin en göz alıcı noktası ise merkeziyetsiz bir finansman platformu veya launchpad olarak da adlandırabilen OccamRazer’dır.

Birçok yenilikçi ADA uygulaması, OccamRazer aracılığıyla önemli miktarda fon sağlayabilir ve OCM razer, diğer Cardano projelerinin fon araması ve fikirlerini geliştirmesi için bir platform görevi görür. Charles Hoskinson’a göre bu girişim gelecekteki Cardano projelerinin geliştirilmesine katkıda bulunabilir.

Occam’ın ekosistemi, bir dizi benzersiz mekanizmaya olanak tanıyan ve en önemlisi Occam’ın yönetişim katmanına güç veren OCC token’ı tarafından desteklenir.

OCC, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %4.50’lik yükselişle 0.33 dolardan işlem görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

funding round

Geçen Hafta Öne Çıkan Funding Round Etkinlikleri

PancakeSwap’ta Nasıl İşlem Yapılır?