içinde

Bybit, NFT Pazar Yerini Piyasaya Sürdü

Singapur merkezli kriptopara borsası Bybit, dijital mülkiyeti kolaylaştırmayı, blokzinciri oyunlarının ve metaverse’ün gelişimini desteklemeyi amaçlayan, kendi NFT platformu olan Bybit NFT Pazar Yerini piyasaya sürdü.

Bybit NFT Pazar Yerini, sanatçıları, yaratıcıları ve koleksiyonerleri bir araya getirerek bir durak noktası olmaya hedefliyor. Bybit kullanıcılarının kişisel cüzdanlarını platforma bağlamalarına gerek kalmadan, Bybit spot hesapları aracılığıyla Ethereum ERC-721 standardı ile NFT satın alabilecek, satabilecek veya takas edebilecek.

Bybit NFT Pazar Yeri ayrıca kullanıcıların birçok farklı zincirde işlem yapmasına izin vermeyi ve herkesin NFT, GameFi ve metaverse pazarlarına katılımını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Son olarak geçtiğimiz hafta Coinbase, NFT alım satımını kolaylaştırmak için Mastercard ile bir anlaşmaya imza attığını duyurmuştu.

NFT Nedir?

NFT (non-fungible token), Türkçe adıyla “Değiştirilemez/Eşsiz Token”, benzersiz bir varlığı temsil eden, blockchain üzerinde üretilmiş kriptografik bir token çeşididir. NFT’ler sayesinde gerçek dünya varlıkları ya da dijital varlıklar tokenize edilebilir. Normal kriptopalar veya fiat paralar değiştirilebilirdir. Örneğin 100 liranızı bir başkasının 100 lirasıyla, 1 Bitcoin’inizi bir başkasının 1 Bitcoin’i ile değiştirebilirsiniz. Ancak bu, NFT’lerde mümkün değildir. NFT’leri, kriptopara birimlerinden ayıran nokta burasıdır.

Basit bir ifadeyle, NFT’ler, bir mülkiyet kaydı olarak hizmet veren halka açık bir blokzincirinde bulunan dijital varlıklardır. Bu dijital varlıklar halka açıktır, herkes görebilir ancak yalnızca tek bir sahibi vardır. Sonsuz bir şekilde el değiştirebilen ve yeniden üretilebilen bu dijital varlıkların, her NFT’nin kendine özgü bir dijital ayak izi vardır ve bu da onları benzersiz kılmaktadır. Görseller, metinler, videolar, müzikler hatta atılmış bir tweet gibi her türlü dijital nesne NFT’lere dönüştürülebilir ve bu işleme minting (basım – basma) denir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Yüksek Potansiyelli Projelerin Bu Haftaki Etkinlikleri | 24 Ocak 2022

Crypto Bull’s ile Huobi Sohbet Saati