içinde ,

Büyük Kurumlar, Mayıs’tan İtibaren 5,5 Milyar Dolar BTC Sattı!

Bitcoin (BTC)

10 Mayıs’tan bu yana, yazının yazıldığı sırada 5.534 milyar dolar değerinde olan  236.237 Bitcoin (BTC), çoğunlukla zorunlu satışın bir sonucu olarak “Büyük Kurumlar” tarafından satıldı.

Arcane Research analisti Vetle Lunde’den bir Twitter iletisi, birçok kurumsal Bitcoin (BTC) sahibinin nasıl ve ne zaman satmaya başladığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Lunde, “her şey Do Kwon ile başladı” dedi.

Lunde, Terra USD (UST) sabitini kurtarmak için Terra’nın 80 bin BTC’den fazla satmasıyla başladığını belirtiyor. Madenciler, piyasa koşulları kötüleştikçe Mayıs ayında yaklaşık 4.400 ve Haziran ayında yaklaşık 14.600 adet satarak toplam 19 bin BTC sattı. Ve likiditeyi artırmak için BTC ödüllerinin satışını gerektirdi.

Buna ek olarak Lunde, BTC varlıklarının %75’inin Tesla tarafından satışının yaklaşık 29.060 BTC olduğunu tahmin ediyor. Özellikle, Celsius iflas endişeleriyle mücadele ettiğini ortaya koymuştu. Haziran ayı sonlarında Kanada Amaçlı Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonunda (ETF) 24.510 BTC itfasının gerçekleştiğini ve “piyasada daha fazla yangın satış baskısı yarattığını” da sözlerine ekledi. Bu itfa, o ETF’nin varlıklarının %51’ini oluşturuyordu. Ayrıca, Temmuz ayında Celsius, DeFi kredi geri ödemeleriyle 21.962 WBTC’yi serbest bıraktı.

Bitcoin (BTC)

Lunde, bu dönemdeki satışların tahminlerinin çok üzerinde olduğuna inanırken, şimdilik FUD kaynaklı BTC satışlarının yapıldığına inandığını belirtmekte fayda var. Analiste göre, piyasaların kısa vadede değişmesini bekliyor. Ayrıca Lunde, makroekonomik koşulların ve ABD hisse senetleriyle kripto piyasası korelasyonunun kilit piyasa itici güçleri olmasını beklediğini de ekliyor.

Ancak analist, Tesla gibi büyük kurumsal kurumlar pazardaki paylarını azalttıkça korelasyonun düşeceğini belirtiyor. Zor bir kaç aydan sonra, kripto piyasaları son birkaç gün içinde bir yükseliş gerçekleştirdi. Sosyal medya duyarlılığında beklenmedik bir artışın ardından piyasa değerini 1 trilyon doların üzerine çıkardı.

Yazı yazıldığı sırada, kripto piyasası son 24 saatte %2,25 arttı ve 1,115 trilyon dolar seviyesinde. Özellikle, Bitcoin 23 bin dolarlık fiyat noktasının üzerinde işlem görürken, Ethereum 1.600 dolarlık fiyat noktasında. Her ikisi de son yedi gün içinde sırasıyla %23,33 ve %51,63 arttı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Merve Sait tarafından yazıldı.

KoinSaati İçerik Editörü

Michael Saylor, Elon Musk ile Alay Ediyor

Eski Coinbase Yöneticileri “Insider Trading”le Suçlanıyor