Büyük Ethereum Yükseltmesi; Arzı Değiştirmek, İşlem Ücretlerini Düzeltmek ve Fiyatı Yükseltmek İçin Ayarlandı

Ethereum

Dünya’nın ikinci en büyük blokzinciri ağı olan Ethereum (ETH), işlemlerin işlenme şeklini önemli ölçüde değiştirecek. Ethereum, token arzını azaltacak ve fiyatını keskin bir şekilde artıracak teknik bir düzenlemeden geçmek üzere.

Planlanan kodlama yenilemesi, 4 Ağustos tarihinde yayınlanacak. Analistler, Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 olarak bilinen yükseltmenin, periyodik ayarlamaların Bitcoin arzını azalttığı bir Bitcoin “yarılanma” olayına benzer olduğunu ifade etti. Her yarılanma, Bitcoin fiyatını daha yüksek rekorlara itmeye yardımcı oldu.

Bitcoin, dijital ekosistemde tercih edilen değer deposu olsa da, bu yıl Şubat ayında yayınlanan Grayscale raporuna göre Ethereum, günlük 12 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştiren lider finansal altyapı olarak karşımıza çıktı.

Ethereum

Ethereum EIP-1559 Yükseltmesi Nedir?

EIP-1559, madencilere işlemleri doğrulamak için ödenen Ether’deki işlem ücretlerinde net fiyatlandırma sağlayarak ve bu tokenlerin küçük bir miktarını “yakarak” işlemlerin Ethereum’da işlenme şeklini temelden değiştiren bir yazılım yükseltmesidir. Yakılan tokenler kalıcı olarak dolaşımdan çıkarılır. Token yakma işleminde, madenciler genellikle tokenleri elde edilemeyen özel anahtarlara sahip özel adreslere gönderir. Özel bir anahtara erişim olmadan, hiç kimse tokenleri kullanamaz ve onları dolaşımdaki arzın dışına çıkaramaz. Token sayısını azaltarak, dolaşımda kalan tokenler daha nadir ve daha değerli hale gelir.

kriptopara, vitalik, ethereum

Mevcut Ethereum ağında işlem göndermeye çalışan bir kişi veya kuruluş, madencilere işlemlerini gerçekleştirmeleri için Ether bazında “gaz ücreti” ödemelidir. Ancak kesin işlem ücreti net değil ve piyasa katılımcıları fiyatı önceden bilmenin bir yolu olmadığını ifade ediyor. EIP-1559, madencilere her işlem için ödenen ve bir kısmı yakılacak olan bir “temel ücret” belirleyerek bu mekanizmayı değiştirecek. Katılımcılar eğer isterse, süreci hızlandırmak için taban ücretlerine isteğe bağlı bir “bahşiş” de ekleyebilirler.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

El Salvador, Bitcoin

Moody’s Bitcoin’i Yasal Olarak Kabul Eden El Salvador’un Notunu Düşürdü

45 Milyar Dolarlık Varlık Yöneticisi Golden Tree Bitcoin Yatırımı Yaptığını Açıkladı