içinde , ,

Bu Ülkede Devlet Memurları Artık Kripto Para Yatırımlarını İbraz Edecek: Sıra Türkiye’de mi?

Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan son karar, ülkedeki devlet memurlarının ve kamu görevlilerinin artık kripto para yatırımlarını ibraz etmelerini zorunlu kılacak. Aslında bu olay 19 yaşındaki Ukraynalı devlet görevlisinin 27 milyon dolarlık Monero (XMR) yatırımına sahip olduğunu açıklaması ile benzer tarihlere sahip olması ile ciddi ilgi çekti.

Rusya’da Yeni Kripto Para Düzenlemesi

Rusya, Dijital ve Finansal Varlıklar (DFA) isimli yeni yasa ile kripto varlıklara yönelik regülasyonları arttırmanın peşinde. Putin tarafından imzalanan yasa ile beraber ülkedeki devlet görevlileri ve memurlar 30 Haziran 2021 tarihine kadar kripto para yatırımlarını detaylı olarak bildirmek zorunda.

Söz konusu detaylar arasında kendilerine, eşlerine veya çocuklarına ait olan kripto paraların satın alınma tarihi, nereden satın alındığı, toplam miktarı gibi önemli unsurlar yer alıyor. Şu an için kanuna girmese de Rusya Merkez Bankası ve bölgesel hükümet yetkililerinin de bu kurala uyması gerektiği “tavsiye edildi”. Putin, bütün görevlilerin kripto para yatırımlarını ibraz etmeleri gerektiğini düşünüyor.

Kripto Para

Aslında kısa süre önce göreve getirilen Başbakan Mikhail Mishustin de kripto paraların mülk olarak görülmesi gerektiğini belirtmişti. Mishustin, kripto varlık sahiplerinin bu sayede mahkemede yasal bir korumaya sahip olacağını ifade etti.

Türkiye’de Kripto Para Regülasyonları

Türkiye içerisinde şu an kripto varlıklara yönelik ciddi bir regülasyon bulunmuyor. MASAK ise daha önceki açıklamalarında bazı kripto para borsalarını takip ettiklerini ve yüklü kripto para işlemlerine göz yummayacaklarını vurgulamıştı.

Kripto paraların Türkiye içerisindeki konumu belirsiz olsa da bütün dünyada görülen regülasyon furyası, benzer adımların atılmasını sağlayabilir. Ancak yine de Türkiye için yakın vadede böyle bir durum söz konusu değil.

Ukrayna’lı XMR Balinası

Komşu Ukrayna’da ise oldukça ilginç bir olay ortaya çıktı. Şehir meclisine seçilen 19 yaşındaki Rostislav Solod, bütün mal varlığını açıklarken Monero yatırımı ile gündeme yansıdı. Aralık 2015 tarihinde 0,30 dolardan XMR satın aldığını belirten ve 185.000 XMR’si olan Solod, basın saati itibarıyla 150 dolar olan XMR yatırımı ile yaklaşık 27 milyon dolara sahip. Yani zamanında yapılan 55.000 dolarlık yatırım, şu an 27 milyon dolara kadar yükselmiş durumda.

Shadowman tarafından yazıldı.

Bitcoin (BTC) Yükselirken Ripple (XRP) Fiyatı Düşüşünü Sürdürüyor: İşte Dikkat Edilecek Noktalar

Sorare

Sorare Fantezi Futbol Oyununda Blockchain Oyuncu Kartları Nasıl Toplanır?