in ,

Bu Üç Kripto Para 2023’e Damga Vurabilir!

Kripto para piyasası ve blok zinciri teknolojisi; yatırımcılar, teknoloji meraklıları, işletmeler ve kurumlar için gittikçe daha fazla önem arz ediyor ve benimseniyor. Yeni çıkan ya da boğa koşusu yapabilecek bazı projeler yatırımcılar tarafından mercek altına alınıyor. Bu yazımızda da 2023’e damga vurabilecek üç kripto parayı sizler için derledik.

NEAR Protocol (NEAR)

Near Protocol, 2018’in sonundan bu yana geliştirilmekte olan açık kaynaklı, Proof-of-Stake özelliğine sahip, yüksek hızlı ve düşük işlem ücretine sahip bir Layer-1 blok zinciridir.

NEAR Protocol’ün arkasındaki ekip, kripto para ve blok zincir alanında yer alan deneyimli isimlerden oluşuyor. Ekip, yeni projeler ve yenilikçi adımlar ile her geçen gün güçlü ortaklıklar kurmaya devam ediyor. Ekosisteminde birçok projeyi barındıran NEAR’ın yaşayacağı olası bir boğada projelerin token’larının da artış göstermesi bekleniyor.

Near Protocol, ‘Nightshade’ adını verdiği sharding çözümü sayesinde diğer platformlarla rekabet etmeyi amaçlıyor. İş birlikleri ve gerçekleşen etkinlikler göz önüne alındığında NEAR Protocol için 2022 yılının oldukça verimli geçtiğini ve bunun 2023’te de devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Cosmos (ATOM)

Cosmos, birbirinden farklı veya bağımsız blok zinciri sistemlerini birbirine bağlayan merkeziyetsiz bir ekosistemdir. Geliştiriciler bu kavramı “blok zincirlerinin interneti” olarak adlandırıyor. Projenin amacı, ayrı blok zincirlerinin birbirleriyle sorunsuz bir şekilde iletişim kurmasını sağlamaktır. Cosmos, herhangi bir blok zincirinin başkalarıyla iletişim kurmasını, verileri paylaşmasını ve işlemleri gerçekleştirmesini sağlar. Cosmos, blok zincirleri arasında bir köprüden de daha fazlasıdır.

ATOM, Cosmos

Cosmos Ekosistemine Güç Sağlayan Araçlar

Tendermint BFT: Blok zincirinin ağ oluşturmasını sağlar ve konsensüs katmanlarını tek bir motorda birleştirir. Geliştiricilerin yalnızca uygulama katmanına odaklanmasını sağlayarak onlara zaman kazandırır. Tendermint motoru, bir Bizans Hata Toleransı (BFT) algoritması kullanır. Uygulama Blok Zinciri Arayüzü (ABCI) aracılığıyla uygulama katmanına bağlanır. Geliştiricilerin istedikleri herhangi bir programlama dilini kullanmalarına izin veren bir protokoldür. Bu şekilde ihtiyaçlarına en uygun dili kullanabilirler.

Cosmos SDK: Güvenli blok zinciri uygulamaları oluşturmak için modüler bir çerçevedir. Geliştiriciler hazır modüller kullanabilir veya kendi özel kullanım durumları için kendi modüllerini oluşturabilirler. Bunu her işlevi sıfırdan kodlamak zorunda kalmadan yapabilirler. Gelecekte ise Cosmos ekosisteminde geliştiriciler daha fazla zincir oluşturdukça SDK modüllerinin sayısı artacak ve karmaşık blok zincirlerini oluşturmak daha da kolaylaşacak.

Cosmos (ATOM)

Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü (IBC): IBC, Cosmos ekosistemindeki farklı özel blok zincirleri birbirine bağlar. Heterojen zincirlerin birbirine değer veya veri aktarmasını sağlar. Heterojen zincirler, hızlı kesinliğe sahip çok katmanlı blok zincirlerdir. Proof-of-stake zincirlerinin çoğu heterojendir.

Oasis Network (ROSE)

Oasis Network, Oasis Protocol tarafından oluşturulmuş, güvenli ve özel veri paylaşımı ve kontrolü sağlayan merkeziyetsiz bir blok zinciri ağıdır. $ROSE ise Oasis Protocol’un native utility token’ıdır ve ağ işlemlerinin yanı sıra stake ve delegasyon için kullanılır.

Oasis Network, mülkiyeti bireylere geri vermek için verilerin tokenize edilmesini sağlayan bir Layer 1, Proof-of-Stake platformudur. Programlanabilir bir blok zinciri olan Oasis Network (ROSE), gizli bilgi işlem teknolojisi ile özel olarak oluşturulmuş bir kripto para birimini birleştiriyor. Sahip olduğu özellikler ağı birçok yönden benzersiz kılıyor.

$ROSE, mevcut olan engelleri kaldırarak hem büyük hem de küçük şirketler için DeFi beklentilerini genişletmek ve ilerletmek amacıyla oluşturuldu. Oasis Network, yeni nesil DeFi’nin desteklenmesini sağlayacak önemli avantajlara sahip olabilir.

Oasis Network’teki Fark Yaratan Özellikler

  • İlk gizlilik etkin (privacy-enabled) blok zinciri
  • Ölçeklenebilir, private DeFi
  • Veri tokenizasyonu konseptini ilk etkinleştiren ekosistem
  • Hızla büyüyen topluluk
  • Üst düzey takım

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Internet of Things (IoT)

Internet of Things (IoT) Nedir?

ETHPoW (ETHW) Nasıl Satın Alınır?